ماجرا از این قرار است که وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۰ (۲۴ مه ۲۰۱۱) ۷ شرکت را به بهانه کمک به ایران در بخش انرژی تحریم کرد که شرکتی اسراییلی به نام گروه برادران اوفر و شرکت تابعه آن تانکر پاسيفيک مستقر در سنگاپور، دو شرکت از میان آن ۷ شرکت بود.

به گزارش فرنا، دولت امریکا در بیانیه خود اعلام کرد این دو شرکت، همراه با شرکت اسوشیتد شیپ بروکینگ از موناکو به علت نقش شان در معامله سپتامبر ۲۰۱۰ که طی ان یک فروند نفت کش به ارزش ۸ میلیون و ۶۵۰ هزار دلار به شرکت خطوط کشتی رانی جمهوری اسلامی فروخته شد مجازات می شوند. به گفته وزارت خارجه امریکاشرکت های تانکر پاسیفیک و گروه برادران اوفر هوشیاری لازم را به عمل نیاوردند و به اطلاعات روشن و قابل دستیابی دال بر اینکه با ایرانیان معامله می کردند، توجه نکردند.

انتشار این بیانیه از جانب وزارت امور خارجه امریکا یک جنجال رسانه ای وسیع ایجاد کرد.

نخستین نکته در این جنجال رسانه ای این بود که این بیانیه درست همان روزی منتشر شد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی با حضور در کنگره امریکا نطقی آتشین انجام داده و از عدم اجرای جدی تحریم های اعمال شده علیه ایران توسط کشورهای مختلف جهان به شدت انتقاد کرده بود. انتشار این بیانیه به سرعت این پرسش را بوجود آورد که اسراییل که خود قادر به جلوگیری از روابط تجاری شرکت هایش با ایران نیست، چگونه اینطور گستاخانه به جهان امر و نهی می کند؟

نکته دوم این بودکه این بیانیه روابط نه چندان دوستانه اسراییل و امریکا را هر چه بیشتر بحرانی کرده است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل و باراک اوباما رییس جمهور امریکا طی روزهای اخیر درباره یک فرمول مناسب برای دست یابی به سازش با فلسطینیان وارد جنگ لفظی بی سابقه ای شده اند. اوباما اعلام کرده کشور مستقل فلسطینی باید در مرزهای ۱۹۶۷ تاسیس شود اما نتانیاهو گفته است که اسراییل هرگز به مرزهای ۱۹۶۷ برنخواهد گشت. برخی منابع اسراییلی از جمله یک منبع بی نام و نشان که روز جمعه ۶ خرداد با نیویورک تایمز گفت وگو کرده احتمال داده اند که انتشار این بیانیه، اقدامی عمدی و نوعی مقابله به مثل از جانب امریکا برای تحقیر نتانیاهو به سبب مخالفت علنی اش با اوباما در کنگره بوده است.

با این حال، دولت غاصب اسراییل تصمیم گرفت این موضوع را به یک دعوای دیپلماتیک میان خود و امریکا تبدیل نکند. از همین رو، ایگال پالمور، سخنگوی وزارت خارجه اسراییل در بیانیه ای تاکید کرد که شرکت برادران اوفر باید خود به تنهایی با امریکا طرف شود. بنابر گزارش روزنامه لوموند در روز ۶ خرداد ۱۳۹۰ پالمور گفته است: «تصمیم اخیر امریکا مربوط به یک شرکت خصوصی است و ان شرکت خود باید مستقیما با مقامات امریکایی طرف شود. دولت اسرائیل درباره احتمال نقص قوانین اسرائیل از سوی ان شرکت تحقیق خواهد کرد».

شرکت برادران اوفر و شرکت تانکر پاسیفیک نیز اتهام وارد شده به خود را رد کردند. شرکت تانکر پاسیفیک در بیانیه ای با ابراز تعجب از مجازات به علت فروش یکی از نفت کش هایش به نام ام تی رافلز پارک گفت که به نظر ان تصمیم امریکا اشتباه بود. این شرکت گفت: «از زمان دریافت اولین اطلاعات مربوط به ان معامله از نزدیک با مقامات امریکایی همکاری داشته و همه اقدامات مقتضی را در زمان معامله به عمل اورده است تا اطمینان حاصل شود طرف های معامله با ایران مرتبط نبودند».

گروه اوفر مستقر در تل اويو که توسط برادران سامي و يولي اوفر در سال ۱۹۵۶ بينانگذاري شد، يک گروه سرمايه گذاري چند ميليارد دلاري است. برادران اوفر از جمله ۱۰ خانواده مهم صهیونیست هستند که جمعا ۲۵ درصد شرکت هاي ثبت شده اسرائيل را تحت تملک خود دارند. اوفر منافعي در پالايشگاه هاي نفت، صنايع شيميايي، بانکداري، هوانوردي، فن اوري پيشرفته و رسانه دارد.