به گزارش افکارنیوز، دومین روز مذاکرات کارشناسی ایران و ۱ + ۵ درباره گام پایانی توافقنامه ژنو(راه‌حل جامع) ساعت ۱۲ ظهر امروز به وقت تهران(۹:۳۰ به وقت وین) در پایتخت اتریش برگزار می‌شود.

اولین روز این مذاکرات بعدازظهر دیروز در شهر وین برگزار و چهار ساعت به طول انجامید.

این مذاکرات سه روزه خواهد بود.

حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان ریاست هیأت ایرانی در این مذاکرات را بر عهده دارد.

دسترسی ایران به فناوری، بازار تجارت و منابع بانکی، نحوه نظارت و بازرسی، زمان دوره نهایی و مباحثباقیمانده از مذاکرات وین ۲ در دستور کار مذاکرات کارشناسی قرار دارد.

سومین دور مذاکرات ایران و ۱ + ۵ درباره گام پایانی توافقنامه ژنو قرار است به مدت ۲ روز از روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین ماه(هشتم و نهم آوریل) به ریاست ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در شهر وین برگزار شود و البته ۱۸ فروردین نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر سر میز شام به گفت‌وگو و انجام هماهنگی‌های اولیه در خصوص این دور از مذاکرات می‌پردازند.

در دومین دور مذاکرات وین درباره گام پایانی توافقنامه ژنو که ۲۷ و ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۲ در شهر وین برگزار شد به مباحثی چون همکاری‌های بین‌المللی در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای، غنی سازی، رآکتور تحقیقاتی اراک و تحریم‌ها پرداخته شد و قرار شد تا قبل از برگزاری سومین نشست وین، مذاکرات کارشناسی برگزار شود.

ظریف در خصوص مذاکرات بعدی درباره راه‌حل جامع نیز عنوان کرد: قرار است در جلسه اردیبهشت کار مذاکره را شروع کنیم و اگر امکان باشد وارد تدوین سند نهایی شویم. یعنی سه ماه اول مذاکرات جامع را به بحثو سه ماه دوم را به مذاکره و تدوین بگذرانیم و در صورت وجود حسن نیت و اراده سیاسی، بتوانیم این موضوع را حل و فصل کرده و به نتیجه برسانیم و بعد وارد اجرای این تفاهم شویم.

ایران و ۱+۵ در نشست وین یک توافق کردند که تا تیرماه (پایان دوره زمانی گام اول توافق ژنو) پنج تا شش جلسه برگزار کنند که دور اول و دوم آن در وین برگزار شد.