حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب با اشاره به غلط دانستن برخی اظهارنظرها درباره استفاده حوزههای علمیه از منابع دولتی اظهارداشت: آنچه حوزویان از دولت دریافت كردند، بودجه عمومی كشور بوده كه به اشتباه بودجه دولتی گفته میشود آن هم مطابق قانون اساسی از حقوق شهروندی است.

به گزارش مرکز خبر حوزه، وی خدمات مختلف مرکز خدمات حوزه­های علمیه را معمولی‌ترین خدمات شهروندی ویژه طلاب و فضلای حوزه دانست و افزود: اگر قانون اساسی را مطالعه کنید، متوجه می‌شوید خدماتی که این مرکز برای طلاب دارد، همان خدمات معمولی شهروندی است که در قانون اساسی برای همه شهروندان پیش بینی شده است، البته به خاطر حساسیت قشر روحانیت در جامعه، ارائه خدمات به این قشر از شهروندان در چارچوب این مرکز قرار گرفته است.

رییس هیئت مدیره مرکز خدمات حوزه های علمیه ادامه داد: مقدم دانستن روحانیت در ارائه خدمات، به این معنا نیست که فقط به طلاب و فضلا این خدمات داده شود و سایر اقشار جامعه محروم مانده باشند و یا حقی تضییع شده باشد، به عنوان مثال، همان طرح مسکنی که در این مرکز اجرا شده و می‌شود، دولت در قابل طرح مسکن مهر آغاز کرده است.

وی تصریح کرد: البته نباید غافل شد که در بسیاری از موارد طلاب و فضلا از حقوق شهروندی که به سایر اقشار تعلق می­گرفت محروم بودند، مانند طرح بیمه تامین اجتماعی که بسیاری از اقشار جامعه حتی رانندگان تاکسی و کامیون از آن استفاده می‌کردند و بعدها برای حوزه‌های علمیه ایجاد شد.

نواب با اشتباه خواندن اظهارات جوانفکر تاکید کرد: اولاً آنچه به حوزویان تعلق گرفته، حقوق شهروندی است که در قانون اساسی به آنها تصریح شده، ثانیاً منبع مالی آن، بودجه عمومی کشور است که به اشتباه بودجه دولت گفته می‌شود؛ چرا برخی سعی دارند بودجه عمومی کشور را بودجه دولت معرفی کنند در حالی که این گونه نیست، خود دولت هم از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه، صدا و سیما، سپاه پاسداران و نیروهای مسلح نیز از طریق همین بودجه عمومی اداره می‌شوند و معنای بودجه عمومی هرگز بودجه دولتی نیست.

معاون سیاسی مجمع روحانیت مبارز گفت: تصور کنید اگر در کشور آلمان۵۰ هزار کشیش وجود داشته باشد و این کشیش‌ها بیمه باشند، آیا در دولت آلمان گفته می‌شود، دولت به کلیساها کمک کرده یا می گویند کشیش‌ها نیز مانند اساتید دانشگاه و سایر اقشار جامعه از حقوق شهروندی خود بهره مند شدند؟

*خدمات حوزه به دولت‌ها بیش از هزینه‌های دولتی است

حجت الاسلام والمسلمین نواب در پایان خاطرنشان كرد: آن میزانی كه حوزه برای دولتها هزینه میكند، خیلی بیشتر از هزینههای دولت برای حوزه است، آمار طلاب حاضر در عقیدتی سیاسی های نیروهای مسلح، اعضای مجلس، نهادهای دولتی مانند آموزش و پرورش و ... بدون اینكه یك ریال از دولت پول گرفته شود، در حوزه تربیت شدهاند و به نهادهای دولتی تزریق گردید،، چرا اینها را هیچ كسی حساب نمی كند و نمی بیند؟!