به گزارش افکار به نقل از فارس، بعد از گذشت يك سال از مطالبه مقام معظم رهبري براي نظارت بر عملكرد نمايندگان، مجلس هشتميها در روزهاي منتهي به ديدار نمايندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب با بررسي طرح مذكور به كليات آن رأي مثبت دادند و البته در راستاي ادامه گردش اين طرح در فراكسيونها و كميسيونهاي ساختمان قانونگذاري بهارستان، آنرا به كميسيون ويژه بررسي طرح نظارت مجلس بر نمايندگان ارجاع دادند.

اگرچه قبل از ارجاع طرح نظارت به کمیسیون مشترک، حجت الاسلام موسی قربانی و حجت السلام محمدتقی رهبر به عنوان سخنگو و رئیس کمیسیون مشترک به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس گفته بودند که نمی‌خواهند سرافکنده به دیدار رهبر معظم انقلاب بروند اما ‌این وعده برخلاف نظرشان درست از آب درآمد و روز گذشته نمایندگان مجلس هشتم با دست‌های خالی به دیدار مقام معظم رهبری رفتند.

در ابتدای این دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گزارشی خدمت رهبر معظم انقلاب بدون اینکه اشاره به سرگردانی یک‌ساله طرح نظارت مجلس بر نمایندگان کند، گفت که مجلس این طرح را تهیه و کلیات آن‌را تصویب کرده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تاکید مجدد ‌بر لزوم تصویب طرح نظارت، خودنظارتی را از مصادیق تقوای جمعی برشمردند و افزودند: البته در گوشه و کنار کسانی گفتند که این طرح با آزادی نمایندگان مخالف است اما واقعیت این نیست و فلسفه این طرح نظارت بر کژرفتاری احتمالی برخی نمایندگان است تا این نهاد قانونی و اساسی که امام بر جایگاه رفیع آن تأکید داشتند به علت رفتار برخی نمایندگان، بدنام نشود.

ایشان از واژه " کارکی " برای عملکرد مجلس درباره طرح نظارت استفاده کردند که به گفته رئیس کمیسیون ویژه طرح نظارت به معنی عملکرد ضعیف مجلس درباره این طرح است.

حجت‌الاسلام موسوی قربانی سخنگوی کمیسیون مشترک بررسی طرح نظارت در تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب گفت: برداشت بنده این است که مقام معظم رهبری از عملکرد مجلس درباره طرح نظارت رضایت ندارد و در این‌باره به مجلس کارت زرد نشان داده‌اند.
قربانی که از عدم همکاری برخی نمایندگان مجلس برای بررسی طرح نظارت گلایه‌مند است، گفت که مجلس در دیدار با رهبر معظم انقلاب سرافکنده بود.

جالب اينجاست كه تعداد نمايندگان مخالف طرح مذكور هنگام رأيگيري زياد است اما هنگام اعلام رسمي موضع مخالف خود به تعداد انگشتان يك دست هم نميرسد، بنابراين پيشنهاد ميشود رأيگيري درباره طرح نظارت به صورت كتبي انجام شود و مخالفان و موافقان طرح مذكور در آستانه انتخابات مجلس در مقابل ديدگان ملت ايران به طرح مذكور رأي مثبت يا منفي بدهند تا كه ديگر اينگونه نشود كه "مجلس با دست خالي به ديدار رهبري برود و با شرمندگي بازگردد ".