مناظره حجت الاسلام ذوالنور و صادق زيباكلام بعدازظهر امروز دوشنبه با موضوع "بيداري اسلامي يا آمريكايي " در دانشگاه علامه طباطبايي برگزار شد.

به گزارش فارس، مناظره‌ای با موضوع " بیداری اسلامی یا آمریکایی " بعد از ظهر امروز دوشنبه با حضور حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب و صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در تالار شهید بهشتی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

* زیباکلام: اعتراضات اروپا به دلیل مشکلات اقتصادی در حوزه واحد پولی یورو است

صادق زیبا‌کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در بخش اول از سخنان خود گفت: صورت مسئله‌ای که اکنون در جهان عرب رخ داده است و حدود ۳ ماه از این اتفاقات را پشت سر می‌گذاریم، روشن است و برای هر مشاهده‌گری جای تردید نیست که مردم کشورهای عربی برای چه به دنبال خیزش‌ هستند.

وی افزود: اسامی که به این خیزش‌های جهان عرب داده می‌شود تحت عناوین بهار جهان عرب، جنبش دموکراسی‌خواهی جهان عرب و رنسانس جهان عرب و شمال آفریقا به کار برده می‌شود.

زیباکلام خاطر نشان کرد: خواسته مردم جهان عرب در این جنبش‌ها به خصوص در بحرین، سوریه، مصر، تونس، یمن و … مشخص است و مردم این کشورها به دنبال دموکراسی، آزادی سیاسی و مدنی، آزادی انتخابات و مطبوعات، آزادی بیان و آزادی زندانیان سیاسی هستند.

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: در ایران این‌طور به خیزش‌های جهان عرب نگریسته می‌شود که جنبش‌های عربی را الهام گرفته از حرکت‌های انقلاب اسلامی ایران می‌دانند و معتقدند مردم کشورهای عربی به دنبال ایجاد انقلاب اسلامی هستند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران اظهار داشت: در ایران گفته می‌شود که حرکت‌های جهان عرب ضد آمریکایی، اسرائیلی و غربی است و چنین روایت‌های بسیار جالب است چون مشخص نیست صاحب‌نظران ومسئولان کشور به کجا نگاه می‌کنند و این مطالب را بیان می‌کنند.

زیباکلام در ادامه گفت: تاکنون در جنبش‌های جهان عرب پرچم آمریکا و اسرائیل به آتش کشیده نشده است و حتی علیه اوباما، ملکه انگلیس و آمریکا شعار سر داده نشده است و مردم این کشور تنها علیه رهبران خودکامه خود شعار سر دادند که از جمله این رهبران خودکامه سرهنگ قذافی است.

وی افزود: ‌ مردم کشورهای عربی هیچ‌گاه اعلام نکردند که هدفشان از ایجاد این خیزش‌ها، ایجاد حکومت اسلامی شبیه جمهوری اسلامی یا غیر از آن است. بلکه اهداف این مردم رسیدن به دموکراسی است و بالتبع چون در ایران این طور به موضوع نگریسته می‌شود که این خیزش‌ها الهام گرفته از انقلاب اسلامی ایران است حتی اعلام می‌کنند این خیزش‌ها به اروپا هم کشیده می‌شود.

این استاد دانشگاه بیان داشت: انسان متحیر می‌ماند به این مسئله که کدام وجه حرکت مردم اسپانیا اسلامی است. آنچه در اسپانیا رخ داده ابعاد گسترده‌ای خواهد یافت و نمی‌توان تصوراتی که در خصوص خیزش‌های جهان عرب وجود دارد را به اروپا چسباند.

زیباکلام اظهار داشت: در کشورهایی که در حوزه واحد پولی یورو قرار دارند، مشکلاتی وجود دارد و این مشکلات در اسپانیا، ایتالیا، یونان و … بروز کرده است و در حقیقت چه اصراری است که در این جهالت‌ها به سر ببریم و خودخواسته خود را در این وضعیت قرار دهیم.

وی در ادامه گفت: شاید بتوان در مصر، تونس و بحرین جنبش‌های مردم را اسلامی اعلام کرد و معتقد بود این راهپیمایی‌ها پس از نماز جمعه و جماعت شکل می‌گیرد. اما هنگامی که اعلام می‌شود این حرکت‌ها در کشورهای دیگر نیز بر اساس بیداری اسلامی و الهام گرفته از جمهوری اسلامی ایران است، جای تعجب است.

* ذوالنور: انقلابیون مصری خطبه عربی مقام معظم رهبری را ۷ بار در میدان التحریر پخش کردند

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش اول سخنان خود گفت: آقای زیباکلام فهرستی را با این عنوان مطرح کرد که خیزش‌های مردم منطقه تابع و یا متأثر از انقلاب اسلامی ایران نیست، بلکه این حرکت‌ها آزادیخواهانه است.

وی با بیان اینکه بنده سؤالاتی را مطرح می‌کنم و با پاسخ به این سؤالات موضوع روشن می‌شود، افزود: هم می‌توان تأثیر انقلاب اسلامی را در خیزش‌های مردمی منطقه مطرح کرد و هم می‌توان نفوذ انقلاب اسلامی را در این کشورها مطرح کرد.

ذوالنور خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم نفوذ انقلاب اسلامی را در کشورهای منطقه مطرح کنیم، باید گفت که همواره رسانه‌های عربی، غربی و کشورهای اروپایی و آمریکا، ایران را متهم به نفوذ و دخالت در مسائل داخلی کشورهای منطقه می‌کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر این موضوع صدق نمی‌کند پس چرا رسانه‌های عربی و غربی ایران را متهم به دخالت در خیزش‌های مردمی منطقه می‌کنند؟ در حال حاضر کشورهای غربی فریاد می‌زنند جمهوری اسلامی ایران در حرکت‌های مردم منطقه دخالت دارند اما ما اعلام می‌کنیم که این طور نیست.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران بیان داشت: اگر معتقد باشیم که خیزش‌های مردمی منطقه از جمهوری اسلامی ایران تأثیر نگرفته است، سؤال من اینجاست که آیا برای حفظ رژیم طاغوت آمریکا همه توان خود را پیاده نکرد و آیا تاکنون تمام قد با انقلاب اسلامی ایران مبارزه نکرده است؟ اگر معتقد باشیم که این موضوعات را ندیده و نشنیده‌ایم معلوم است که در این دنیا زندگی نمی‌کنیم.

این مقام مسئول در سپاه پاسداران تأکید کرد: ایران اسلامی ۱۶ هزار شهید ترور را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است اما همواره متهم به تروریسم است و همچنین جنگ سخت و مقابله با صدام حسین به ایران تحمیل شد و تاکنون نیز تحریم اقتصادی متوجه اقتصاد ایران بوده است. آیا می‌توانیم تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران و نبرد سایبری آمریکا و همپیمانانش علیه ایران اسلامی را انکار کنیم؟ آیا این مسائل واقعاً اتفاق نیفتاده است؟

ذوالنور بیان داشت: از سال‌های گذشته اسلام‌هراسی، شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی در جهان مطرح بوده است و آمریکا و کشورهای غربی منطقه را نقطه قرمز اعلام کرده‌اند چون ایران در این منطقه به سر می‌برد. پس چرا باید اتفاقاتی که روی داده است، انکار کنیم؟

وی افزود: آیا می‌توانیم انکار کنیم که یکی از علت‌های دشمنی با ایران اسلامی و مردم و یا تغییر مسیر این انقلاب توسط دشمن به دلیل هراس آنان از ایران است؟ امروز اگر در کشورهای اسلامی این جرأت پیدا شده که در مقابل حاکمان جور خود بایستند و قیام کنند باید بر این نکته تأکید کرد که انقلاب اسلامی پس از ۳۲ سال روی پای خود ایستاده است و با دشمنی‌های آمریکا و کشورهای غربی مبارزه می‌کند.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران اظهار داشت: اگر در جنبش‌های مردمی منطقه پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی به آتش کشیده نمی‌شود به دلیل نوپا بودن این قیام‌ها و انقلاب‌ها است و هر چند که در ایران اسلامی این پرچم‌ها به آتش کشیده شد اما تاکنون استکبار جهانی هیچ غلطی نتوانسته بکند اما با این اقدام از سوی مردم منطقه فشار استکبار بر آنان بیشتر می‌شود.

ذوالنور تأکید کرد: در بسیاری از موارد نمایندگان این جنبش‌های مردمی اعلام می‌کنند که جمهوری اسلامی ایران به صورت گسترده از این حرکت‌های مردمی حمایت نکنند. چون موجب حساسیت بیشتر آمریکا و کشورهای غربی می‌شود و در نتیجه برای به ثمر نرسیدن این جنبش‌ها فشار بیشتری بر مردم وارد می‌شود.

وی در ادامه گفت: جنبش اخوان‌المسلمین در کشور مصر خطبه عربی مقام معظم رهبری را ۷ بار در میدان اصلی شهر قاهره پخش کرد و اکنون مسئولان دولتی این کشور اعلام می‌کنند که در حال حاضر برای انتخاب نوع حکومت تصمیمی نگرفته اما امیدواریم حکومتی مانند جمهوری اسلامی ایران را در مصر برپا کنیم.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با طرح این سؤال که آیا پرچم آمریکا در جنبش‌های مردم منطقه به آتش کشیده نشده است، دلیل بر اسلامی نبودن این جنبش‌ها دارد؟ تأکید کرد: پس چرا مردم کشورهای منطقه روزهای خشم خود از حاکمان جور را روزهای جمعه و پس از نماز جمعه قرار می‌دهند.

ذوالنور با اشاره به اینکه آیا آمریکا از حکومتی که از افغانستان ایجاد کرده، راضی است؟ بیان داشت: اولین ثمره انقلاب مصر که متأثر از انقلاب اسلامی ایران بوده است، بازگشایی گذرگاه رفح است و آیا آمریکا و رژیم صهیونیستی با باز شدن این گذرگاه خوشحال هستند یا ناراحت؟

وي خاطرنشان كرد: آيا امروز آمريكا و رژيم صهيونيستي از خيزشهاي مردمي منطقه نفع ميبرند يا ضرر؟ اين در حالي است كه به اقرار خودشان خيزشهاي مردم منطقه به نفع جمهوري اسلامي ايران است و مردم منطقه اكنون از آمريكا و رژيم صهيونيستي احساس تنفر ميكنند.