سید محمد خاتمی اخیرا در جلسه ای با مشاوران خود تنها راه ادامه فعالیت و حیات اصلاح طلبان را پی گیری اهداف خود از مسیر اصلاحات عنوان کرده و اظهار داشته است:نمی شود با جنبش سبز به اهداف خود رسید.تنها راه زنده نگاه داشتن اصلاحات جدایی از این جریان است.
به گزارش افکار به نقل از خبر آنلاین، وی با تاکید بر این که «جنبش سبز اصلاحات را به ورطه نابودی کشانده»، تصریح کرده است: مسیر اهداف ما فعلا از خیابان محقق نمی شود و ما در این زمینه باید و حتما فقط راه خودمان را پیش بگیریم.
خاتمی در عین حال مسیر جداسازی از جنبش سبز را نیازمند دقت بالایی عنوان کرده و اظهارداشته است: ما دراین شیوه باید کاملا با احتیاط عمل کنیم. اگرمهندسی شده گام بر نداریم ممکن است بدنه اجتماعی موجود که مشترک با جریان سبز است دچار تفرقه و دو دستگی شود.
گفتنی است این اظهارات خاتمی در حالی مطرح می شود که اختلافات وی با دیگر سران فتنه وارد فاز جدیدی شده است.
بنا بر دیگر اطلاعات بدست آمده خاتمی اصلاحات را دارای قدمت، پیشینه، سابقه و عملکرد دانسته و معتقد است پس از خداحافظی اصلاح طلبان ازمصادر اجرایی، این جریان همچنان وجود داشته و هم در لایه های اجتماعی و هم در برخی نهادهای دیگر همچون مجلس اقلیتی از نمایندگان آن حضور دارند.
آسیب شناسی اصلاحات و تهیه مانیفست برای آن از جمله موارد دیگری است که خاتمی اصلاحات را موجب برتری آن نسبت به جنبش سبز دانسته و معتقد است جنبش سبز در این زمینه ها نه از پیشینهای برخوردار است و نه اقدامی دراین زمینه صورت داده است.
در همین حال گفته می شود تلاش خاتمی در شرایط کنونی ضمن جداسازی مسیر خود از این جریان این است که به نرمی بتواند بدنه اجتماعی متکثر شده در جریان سبز و اصلاحات را تنها در جبهه اصلاح طلبان متمرکز کند، مساله ای که گفته می شود موسوی پی به آن برده و در تلاش است مانع از تحقق آن شود.