به گزارش افکارنیوز، در سفر دو روزه کمیسیون سه نفره امنیت مجلس به منظور بازدید از مرزهای شرقی از جمله سراوان، سیستان و میرجاوه حوادثاخیر به وقوع پیوسته در این استان از جمله ربایش مرزبانان ایران، ترور معلم شهید جواد نوروزی در شهرستان راسک و همچنین وضعیت نوار مرزی و بازارچه‌های مرزی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

نماینده مردم زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر اظهار داشت: در سفر اعضای کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی مواردی از جمله ریشه یابی دلایل و عوامل تاثیر گذار در ربایش مرزبانان ایرانی، بازارچه های مرزی و همچنین مشکلاتی از قبیل تردد کشاورزان ایرانی به دلیل قرار گرفتن برخی از زمینه‌های کشاورزی در پشت دیوار مرزی و نیز استحکامات و ملزومات مورد نیاز در صیانت از مرزهای شرقی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت.

سید باقر حسینی همچنین پیگیری و بررسی وضعیت مرزبانان ربوده شده جمشید دانایی فر را از جمله محور های مورد بحثو موضوعات مدنظر کمیسیون امنیت مجلس عنوان کرد و گفت: تلاش و رایزنی برای مشخص شدن وضعیت این مرزبان با جدیت ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان به دلیل همجواری با کشور های افغانستان و پاکستان با وجود ۷ بازارچه فعال، پتانسیل بسیار مناسبی در راستای تجارت و همچنین ایجاد اشتغالزایی در نوار مرزی دارد افزود: فعال سازی بازارچه های مرزی نقش بسزایی در ایجاد اشتغال، کمک به معیشت مرزنشیان و همچنین ایجاد امنیت در مرز های شرقی دارد.

اعضای کمیسیون امنیت مجلس پس از دو روز تحقیق و ریشه یابی حوادث اخیر استان ضمن بازدید از مرز های سراوان، میرجاوه و زابل امشب زاهدان را به مقصد تهران ترک خواهند گفت.