لاوروف پنج شنبه (۱۲ خرداد) در مصاحبهاي با خبرگزاري بلومبرگ تصريح کرد: "مدرکي نداريم که نشان دهد ايران در مورد ساخت بمب تصميم سياسي اخذ کرده باشد".

به گزارش پرس تی وی، وی خاطرنشان کرد: " همچنین اطلاعاتی که آژانس بین­المللی انرژی اتمی در اختیار دارد ما را به این نتیجه نمی­رساند که ایران در حال ساخت بمب است ".

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: " آژانس بین­المللی انرژی اتمی به همه تاسیسات هسته­ای که ایران باید از نظر قانونی به بازرسان نشان دهد، دسترسی دارد ".

لاوروف در عین حال از جمهوری اسلامی ایران خواست، به پروتکل الحاقی توافق­نامه پادمان­های آژانس بین­المللی انرژی اتمی پایبند باشد، در حالی که اجرای این پروتکل داوطلبانه است.

وی افزود: " ایران غیر از حقوق هسته­ای خود به موجب امضای پیمان عدم تکثیر تسلیحات هسته­ای(ان پی تی)، تعهدات مهمی نیز دارد. این تعهدات برای اطمینان از ماهیت صلح­آمیز بودن برنامه هسته­ای وضع شده است و سؤالاتی وجود دارد که جامعه بین­الملل خواهان پاسخ­گویی به آنهاست. "

وی بر اهمیت اجرای قطعنامه­های آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد و گفت: " این(قطعنامه­ها) دقیقا به این منظور(اجرای تعهدات توسط ایران) اعمال شده است … و ایران باید در نهایت شاهد تغییر در این مسیر باشد ".

لاوروف ضمن انتقاد از تحریم­های ضد ایرانی جامعه بین­الملل، به تحریم­های یکجانبه امریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: " این رویکردی مناسب در حرکتی جمعی نیست. اقدامات این­چنینی به تخریب اقتصاد ایران می­انجامد ".

لاوروف تحریم­ و تهدید علیه ایران را بی­ثمر دانست و از کشورهای گروه ۱ + ۵ خواست تا نیاز برای بازگشت به میز مذاکره را فراموش نکنند.

تهران با وجود تشدید تحریم­های غرب علیه برنامه صلح آمیز هسته­ای ایران، در ماه­های دسامبر ۲۰۱۰ و اواخر ژانویه ۲۰۱۱ میلادی به ترتیب در ژنو و استانبول با گروه ۱ + ۵ شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان، ۲ بار مذاکره کرده است.

لاوروف همچنین چهارشنبه(۱۱ خرداد، اول مه) از حق مسلم ایران برای توسعه برنامه صلح آمیز هسته­ای حمایت کرد و گفت: " ایران یکی از امضاکنندگان پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته­ای است و حق دارد زیر نظر آژانس بین­المللی انرژی اتمی برنامه هسته­ای خود را ادامه دهد ".

وی خواستار ادامه مذاکرات بین ایران و گروه ۱ + ۵ برای رفع هرگونه نگرانی درباره ماهیت برنامه هسته­ای ایران شد و گفت: " این امر تنها از طریق مذاکرات ممکن است ".

تهران بارها ادعاهای غرب را مبنی بر قصد احتمالی ایران برای برنامه نظامی هسته­ای، رد و تاکید کرده است که به عنوان عضوی از آژانس و امضاکننده معاهده ان پی تی حق دارد ­همه فعالیت­های هسته­ای خود را با اهداف صلح­آمیز ادامه دهد.

در همین حال، بازرسان آژانس بین­المللی انرژی اتمی به طور مرتب از تاسیسات هسته­ای ایران بازدید کرده­اند، اما تاکنون انحرافی در برنامه صلح آمیز تهران مشاهده نکرده­اند.