به گزارش افکارنیوز، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه در صحن علنی مجلس در پاسخ به سوالات کریمی‌قدوسی در خصوص هولوکاست و توان دفاعی ایران گفت: بنده یک بار دیگر از سردار کریمی‌قدوسی تشکر می‌کنم که این نکات را فرمودند و جا دارد چند نکته را در این ارتباط عرض کنم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران کشوری مستقل، مقتدر و با ثبات است، اما فعالیت‌های گسترده تبلیغاتی و سیاسی انجام می‌پذیرد تا چنین القاء شود که ایران تهدیدی برای منطقه و صلح و امنیت جهانی است.

وزیر خارجه با بیان اینکه بدخواهان مردم ایران با صرف هزینه‌های بی‌نظیر سیاسی و مالی و با تبلیغات جنون‌آمیز خود تلاش کردند تا ایران را به خطری جهانی تبدیل کنند تا بتوانند از این طریق با اهداف شوم خود بر علیه کشور و مردم ایران و بر علیه انقلابیون و مقاومت منطقه دست یابند، خاطرنشان کرد: وضع تحریم‌های ظالمانه و تهدیدهای مستکبرانه که در سایه این فضاسازی تبلیغاتی و سیاسی جهان انجام پذیر شده است، همگی مهمترین عامل اقتدار ملی ما را هدف قرار گرفته و تلاش می‌کنند استقامت مردم را بشکنند که بحمدالله با حضور مردم در انتخابات خرداد این تلاش به شکست انجامید.

به گفته ظریف دولت تدبیر و امید مجدانه تلاش می‌کند تا طرح و برنامه دشمنان را به شکست بکشاند و به لطف الهی در این مسیر موفق خواهد بود.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه در چنین شرایط خطیری به منزله دیدبانی هوشمند وظیفه رصد حوادثو تحلیل موقعیت‌ها و تشریح راهبرد مقابله با تهدیدات را بر عهده دارد، اظهار داشت: تلاش این خدمتگزاران کوچک که برای چند صباحی مسئولیت سنگین وزارت امورخارجه بر شانه‌هایش گذاشته شده همواره این بوده که با فضاسازی‌های بین‌المللی که جهت محدود کردن اقتدار ملی‌مان انجام می‌پذیرد قاطعانه مقابله کند و اجازه ندهد تبلیغات ساختگی و مسموم صهیونیستی و یا هر منبع ضدایرانی دیگر، ایران را مخل امنیت جهانی و یا تهدید منطقه‌ای معرفی کند.

وزیر امورخارجه ادامه داد: از روز اول پذیرش مسئولیتم در مسیر پاسداری از امنیت ملی به معنای وسیع آن و تقویت و تحکیم اقتدار ملی و توان دفاعی از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌ایم تا هیچ کشوری در طمع خام نیفتد و خیال اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران را در سر بپروراند.

ظریف تصریح کرد: اگر از اقتدار ملی سخن می‌گوییم نظرمان به همه امکانات و ظرفیت‌های کشور است. مهمترین رکن اقتدار ملی گفتمان اصیل انقلاب اسلامی و ماندگارترین یادگار امام(ره) ‌ است که همانا اتکا به قدرت لایزال الهی و کوچک شمردن همه قدرت‌ها، استقلال‌طلبی، استقامت مردم دلاور بر اساس آموزه‌های جاودانه دینی و خودباوری بی‌نظیر ناشی از این عوامل برجسته است.

وزیر امورخارجه خاطرنشان کرد: نگاه به درون و اتکاء به عنصر بنیادی و محوری انسجام ملی و توان بی‌نظیر دفاعی مردم، اقتصاد پویا و مقاومتی مبتنی بر تولید کارآفرینی و حضور موثر و سازنده منطقه‌ای و جهانی شالوده اقتدار کشور را می‌سازد که در سایه رهبری‌ها و هدایت‌های هوشمندانه رهبر معظم انقلاب تحقق می‌یابد.

وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: من طبق حکم آیه شریفه " وتلک الایام نداولها بین الناس " اطمینان دارم که مسئولیت من در وزارت امورخارجه دیر یا زود به پایان خواهد رسید. همان‌گونه که از سایر دوران‌های چه بس طولانی تاریخ جز لحظاتی در خاطره بشری چیزی باقی نمانده، اما آنچه برای من و امثال من باقی می‌ماند انجام وظیفه و شاید خدمت ناچیزی است که به مردم دلاور و جایگاه و منزلت جهانی آنها تقدیم کنم.

** نخواهم گذاشت پروژه صهیونیستی، امنیتی‌سازی ایران تحت بهانه‌های واهی انکار هولوکاست تحقق یابد


ظریف تصریح کرد: لذا تا وزیر امورخارجه هستم نخواهم گذاشت پروژه صهیونیستی امنیتی‌سازی ایران من جمله از طریق تخریب وجهه و حیثیت ملی تحت بهانه‌های واهی انکار هولوکاست تحقق یابد. ما حتما با قدرت و صلابت انقلابی که از امام راحل آموخته‌ایم و با تکیه بر فرهنگ غنی اسلامی و تاریخ پرافتخار مردم ایران که هرگز با نژادپرستی و کشتار آلوده نبوده است به مبارزه با شبهه‌افکنی صهیونیست‌ها در انکار هولوکاست ادامه خواهیم داد و اجازه نخواهیم داد ماشین تبلیغاتی صهیونیست‌ها با تحقیر و دروغ از یک سو دنبال مظلوم‌نمایی و از سویی دیگر در پی هراس‌افکنی علیه ایران عزیز و سربلند اسلامی باشد.

" نتانیاهو با بی‌شرمی معرکه می‌گیرد که ایران هولوکاست را انکار می‌کند و می‌گوید ایرانِ منکر هولوکاست می‌خواهد با ساخت بمب اتمی هولوکاست دیگری بسازد؛ من و همکارانم به عنوان نمایندگان مردم دلاور به جهان اعلام کرده‌ایم و باز هم خواهیم گفت که ایران و ایرانی همواره مأمن و ملجأ اقلیت‌ها بوده و به همه ادیان الهی و پیروانشان احترام می‌گذاریم. "

** تبلیغات ضدایرانی صهیونیست‌ها تماما دروغ و جعلی است


وزیر خارجه با بیان اینکه تبلیغات ضدایرانی صهیونیست‌ها تماما دروغ، جعلی و صرفا جهت پوشش نهادن بر جنایات روزمره آنها علیه فلسطینی‌هاست، گفت: ما می‌گوییم رژیم صهیونیستی با سوء استفاده از جنایاتی که دیگران مرتکب شده‌اند و مردم فلسطین هیچ نقشی در آن نداشته‌اند، ۶۰ سال است که موجودیت ملت فلسطین را نادیده گرفته و حقوق آنها را پایمال می‌کند و کشتار و اشغال و آتش‌افروزی خود را پشت تبلیغات بی‌اساس و هراس‌افکنی مخفی می‌کند.

وی بر همین اساس خاطر نشان کرد: اگر دوستان تمامی مصاحبه مرا پخش می‌کردند، عین همین جملات را در حضور خبرنگاران آمریکایی می‌شنیدند. نمی‌دانم چرا با خلاصه کردن و تقطیع، فقط قسمت‌هایی را با ترجمه ناقص پخش می‌کنند. ما به جهان می‌گوییم که مردم ایران به فرهنگ غنی زاییده از اسلام ناب متکی هستند.

ظریف با بیان این مطلب که " می‌گوییم از نظر مردم دلاور ایران، کشتار انسان‌های بی‌گناه در همه جا و به هر شکل و در هر مقیاسی محکوم است و رژیم صهیونیستی با استفاده از انواع بهانه‌ها تلاش می‌کند تا بر جنایات بی‌سابقه‌اش علیه مردم فلسطین سرپوش بگذارد "، گفت: رژیم صهیونیستی با اشاره به این بهانه از یک سو زرادخانه‌های هسته‌ای خود را پیشرفته می‌کند و از سوی دیگر علیه ایران هراس‌افکنی می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: من و همکارانم با افتخار، تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم و همه فشارهای داخلی و خارجی را به جان می‌خریم تا پروژه صهیونیستی امنیتی سازی، ‌ القاء خطر و تهدیدآمیز بودن ایران را نقش بر آب کنیم و به همین دلیل در همه مصاحبه‌ها و اظهارات به ویژه با رسانه‌های خارجی که متاسفانه امروز به صورت ناقص بیان شد، تمام توان خود را به کار بسته‌ام تا در مقابل سوالات جهت‌دار و هدایت شده ضمن تصریح بر مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران که افتخار می‌کنم مواضع من همان مواضع امام راحل و رهبری است، مانع از این شوم که سردمداران این رژیم نژادپرست و جنایتکار، ایران را عامل تداوم بحران در خاورمیانه معرفی کند و با این ترفند از عواقب اعمال خود فرار کنند.

وزیر امور خارجه افزود: ما نباید اجازه دهیم رژیمی که با انباشت غیر قانونی سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی که بزرگترین ناقض مقررات جهانی در حوزه عدم اشاعه است، با استفاده از سوء تبلیغات، از ایران خطرسازی کند.

** سید حسن نصرالله به خاطر مواضع دولت در قبال نتانیاهو از من تشکر کرد

به گفته وی، سیاست خارجی دولت تدبیر و امید آسایش و راحتی را از نتانیاهو گرفته و او را به انفعال و انزوای بین‌المللی کشانده و این توفیق بزرگی است. تمام نیروهای منطقه از دبیرکل حزب‌الله تا دبیرکل حماس و جهاد اسلامی شخصا برای آن از من تشکر کرده‌اند و این حرکت دولت و سیاست خارجی تمامی نیروهای انقلابی منطقه را به وجد آورده است و صهیونیست‌ها و دیگر بدخواهان ایران را دچار سردرگمی و کابوس برآمدن مجدد ایران کرده است.

وی با بیان اینکه این توفیق وامدار خودباوری ناشی از حمایت مردم دلاور و تاکید بر گفتمان اصیل و راستین انقلاب بوده است که همانگونه که در منطقه و جهان اعجاب و تحسین جهانیان را برانگیخته است، در داخل هم منعکس و منتشر شود و نه برای مقاصد سیاسی واژگون جلوه داده شود، به موضوع توان دفاعی کشور اشاره کرد و افزود: آنچه در خصوص توان دفاعی و تجهیزات دفاعی صحبت کردم، جلب توجه به منبع اصلی و واقعی اقتدار کشور است که ریشه در فرهنگ ایثار و شهادت و تکیه بر پیام جاودانه امام راحل است که بزرگترین توان دفاعی کشور را استقامت مردم دلاور ایران می‌دانستند.

** وزارت خارجه هیچ‌گاه مانع حضور هیئت‌ها جهت مذاکره در امور دفاعی نشده است

ظریف با بیان اینکه وزارت خارجه وظیفه ذاتی خود را کمک به پیشرفت و رونق و رشد اقتصادی و ارتقاء توان دفاعی کشور می‌داند و برای رفع تهدیدها و ایجاد فرصت‌ها و فضای مناسب بین‌المللی در تحقق این اهداف همواره تلاش می‌کند، تصریح کرد: بر این اساس و به گواهی مسئولان مربوطه که اعضای کمیسیون امنیت ملی بارها صحبت کرده‌اند، وزارت امور خارجه هیچ‌گاه مانع حضور هیئت‌ها جهت مذاکره در امور دفاعی کشور نشده است.

" من اقتدار ملی را ناشی از همه امکانات، ظرفیت‌های کشور می‌دانم و در برابر تلاش‌ها و رشادت‌های بزرگان عرصه جهاد و شهادت یعنی نیروهای مسلح ارتشی، سپاهی و بسیجی و آحاد مردم همیشه در صحنه و به خصوص خانواده معظم شهدا و ایثارگران سر تعظیم فرود می‌آوریم، همزمان همراه با این دلاوران با کمال افتخار و سربلندی به عنوان یک فرزند کوچک امام و رهبری مهمترین عامل اقتدار توان دفاعی کشور را استقامت و آمادگی تمامی آحاد ملت دلاور و سرافراز ایران در مشارکت بی‌دریغ و دفاع از میهن اسلامی می‌دانم. "

وزیر امور خارجه ادامه داد: ایران کشوری متکی به مردمی دلاور و نه وابسته به ابرقدرت‌ها و نیروهای خارجی. دولت ایران تنها دولتی در منطقه است که اقتدار و مشروعیتش را فقط و فقط از رای مردم و تنفیذ رهبری می‌گیرد و لاغیر و نه از هیچ قدرت و پیمان نظامی و یا وابستگی خارجی و این افتخار بزرگی است.

ظریف با طرح این سوال که چرا نفوذ و توان تاثیرگذاری ایران متکی بر فرهنگ انقلاب اسلامی امام راحل و مقام معظم رهبری از بسیاری از کشورهایی که دارای تجهیزات مرگ‌بار نظامی و حتی سلاح اتمی هستند، بالاتر است، اظهار داشت: با تمام وجود معتقد هستم که هر چه و هر که انسجام، همدلی، همبستگی ملی و روحیه مقاومت و خودباوری مردم ایران تقویت کنند، توان دفاعی کشورمان را افزایش داده و هر چه و هر که بر طبل تفرقه بکوبند، ملت دلاور ایران را تحقیر کند و جهانی را که به عظمت و پایمردی این مردم و نمایندگانشان اذعان کرده‌اند به دروغ به شکلی معرفی نمایند که گویی توان تحقیر این مردم بزرگ را دارند، یقینا بزرگترین خیانت را علیه امنیت ملی و اقتدار کشور مرتکب شده‌اند.

** سیاست خارجی عرصه وحدت ملی است و نه دعواهای سیاسی و جناحی

وی در بخش پایانی سخنانش با تاکید بر اینکه سیاست خارجی عرصه وحدت ملی است و نه دعواهای سیاسی و جناحی، خاطرنشان کرد: من دست نیاز به سوی همه نمایندگان دراز می‌کنم. ما به کمک، هدایت و راهنمایی شما نمایندگان نیاز داریم در زمانی کشور با چالش بزرگ با قدرت‌های جهانی درگیر است، ضروری است به این باور قطعی برسیم که تنها راه اقتدار و بالندگی کشور همکاری و همدلی همگانی در جهت تقویت استوار مبانی مستقر انسجام ملی و فرهنگ ایمانی است.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: آنها می‌خواهند ایران را بر هم زننده ثبات و مخالف صلح معرفی کنند اما من اینجا می‌گویم ما ملتی صلح‌جو و خواهان تعامل سازنده با جهان هستیم اما مطیع و مرعوب نیستیم و برای حراست از حقوق و منافع ملی و آرمانی‌مان با توکل به قدرت لایزال الهی با صلابت و منطق و بدون دلواپسی با جهان تعامل می‌کنیم.

** دلاوریم نه دلواپس


ظریف در پایان تاکید کرد: ما ملتی دلاور هستیم نه دلواس.