به گزارش افکارنیوز، تیم بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ریاست ماسیمو آپارو رئیس تیم بازرسان آژانس و مدیرکل پادمان منطقه B آژانس در چارچوب توافق ۷ ماده‌ای ایران و آژانس امروز(سه‌شنبه) از معدن ساغند یزد بازدید کردند.

نمایندگان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز نیز در سازمان انرژی اتمی در تهران درباره رهیافت پادمان رآکتور آب سنگین اراک به جمع بندی رسیدند.

این مذاکرات صبح دیروز(دوشنبه) در محل سازمان انرژی اتمی با حضور مسئولان پادمان این سازمان و تیم بازرسی آژانس به ریاست «ماسیمو آپارو» برگزار شد.

«ماسیمو آپارو» رئیس تیم بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیرکل پادمان منطقه B آژانس در چارچوب توافق ۷ ماده‌ای ایران و آژانس و به منظور بازدید از معدن ساغند یزد و کارخانه تغلیظ اردکان نیمه شب یکشنبه وارد تهران شد.

تیم بازرسی آژانس قرار است فردا(چهارشنبه) نیز از کارخانه تغلیظ اردکان بازدید ‌کنند و چهارشنبه شب به وین باز خواهند گشت.

در پی مذاکرات نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ریاست «ترو واریورانتا» معاون امور پادمان با نمایندگان ایران در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۲ در تهران، ایران و آژانس درباره ۷ اقدام عملی که بایستی تا ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ توسط ایران اجرا شود، توافق کردند. این هفت اقدام عملی شامل موارد زیرین است.

۱ - ارائه اطلاعات مورد توافق دو طرف و دسترسی مدیریت ‌شده مرتبط با معدن ساغند یزد.

۲ - ارائه اطلاعات مورد توافق دو طرف و دسترسی مدیریت شده مرتبط با کارخانه تغلیظ اردکان.

۳ - تحویل پرسشنامه اطلاعات طراحی(DIQ) به‌روز شده راکتور IR - ۴۰(اراک).

۴ - اتخاذ اقدام در جهت به نتیجه رساندن رهیافت پادمان برای راکتور IR - ۴۰(اراک).

۵ - ارائه اطلاعات مورد توافق دو طرف و تنظیم بازدید فنی از مرکز لیزر لشکرآباد.

۶ - ارائه اطلاعات مواد چشمه source material، که هنوز به ترکیب و خلوص لازم برای ساخت سوخت یا غنی‌سازی نرسیده‌است، شامل واردات چنین موادی به ایران و استخراج اورانیوم از فسفات توسط ایران

۷ - ارائه اطلاعات و توضیحات به آژانس به‌منظور ارزیابی اظهاریه ایران در مورد نیاز یا کاربرد توسعه EBW(نسل جدید چاشنی‌های ایمن).

لازم به ذکر است بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیش از این اعلام کرد که ایران تا تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری، این هفت اقدام عملی را اجرا خواهد کرد.