به گزارش افکارنیوز، سفر ادوارد نعلبندیان وزیر خارجه ارمنستان به تهران فرصتی فراهم ساخت تا با گریگور آراکلیان سفیر ارمنستان در کشورمان به گفتگو بنشینیم.

جالب است بدانید گریگور آراکلیان در ایران متولد شده و مدتی از زندگی خود را در کشورمان گذرانده و سپس به همراه خانواده به ارمنستان رفته به همین خاطر می‌تواند فارسی را با زبانی شیوا صحبت کند.

روز دوشنبه شاهد حضور آقای ادوارد نعلبندیان وزیر خارجه ارمنستان در ایران بودیم، درباره کم و کیف این سفر برای ما صحبت کنید.

آراکلیان: جناب آقای نعلبندیان وزیر امور خارجه ارمنستان در ۱۵ اردیبهشت ماه بنا به دعوت همتای ایرانی خود جناب آقای ظریف در راس هیاتی به تهران سفر کرد.

در این سفر آقای نعلبندیان غیر از ملاقات با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با رئیس جمهوری محترم جناب آقای حسن روحانی و آقای علی لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

این نهمین سفر جناب آقای نعلبندیان به ایران است البته باید بگویم در مجموع آقای نعلبندیان با وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران در تهران و سازمان‌های بین‌المللی بیش از ۳۰ بار ملاقات کرده است.

وزرای خارجه ارمنستان و ایران درباره چه مواردی با یکدیگر گفتگو کردند؟

آراکلیان: در دیداری که روز دوشنبه آقایان نعلبندیان و ظریف داشتند، مسائل مربوط به همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، پروژه‌های مشترک و تحرک بخشیدن به اجرا این برنامه‌ها بررسی شد.

وزرای امور خارجه ایران و ارمنستان به موضوع احداثخط سوم انتقال برق‌های ولتاژ، نیروگاه برق‌ _ آبی مشترک بر روی رودخانه مرزی ارس و خط آهن ایران _ ارمنستان پرداختند همچنین موضوعات مربوط به مسائل بین‌المللی مورد بررسی طرفین قرار گرفت.

در این دیدار آقای ظریف در مورد روند مذاکرات هسته‌ای ایران توضیحاتی به همتای خود ارائه کرد و آقای نعلبندیان از توافقات به‌دست آمده در ژنو در نوامبر سال میلادی گذشته استقبال و اظهار امیدواری کرد که در نتیجه تلاش‌های طرف‌های مذاکره، در موعد مقرر راه‌حل جامع نهایی این معضل پیدا شود.

وزرای امور خارجه ارمنستان و ایران پیرامون مسائل مربوط به بحران سوریه و راه‌حلهای احتمالی این بحران به تبادل نظر پرداختند البته تحولات مربوط به اوکراین نیز مورد بحثوزرای خارجه قرار گرفت.

در دیدار آقای نعلبندیان با روسای جمهور و مجلس شورای اسلامی چه گذشت؟


آراکلیان: در دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی طرفین به نقش پارلمان‌ها در توسعه روابط دوجانبه پرداختند در ضمن آقای لاریجانی از مهمان ارمنستانی خود خواست تا تبریکاتش را به همتای سابقش آقای " هویک آبراهامیان " که اخیرا به سمت نخست‌وزیری جمهوری ارمنستان منصوب شده و همچنین آقای " گالوست ساهاکیان " رئیس گروه دوستی پارلمانی ارمنستان _ ایران که به‌عنوان رئیس پارلمان ارمنستان انتخاب شده، برساند.

همچنین آقای نعلبندیان در دیدار با آقای " روحانی " پیام کتبی آقای " سرژ سرکیسیان " رئیس‌جمهوری ارمنستان و دعوت از وی برای سفر به ارمنستان را تقدیم رئیس‌جمهوری محترم ایران کرد.

روابط ارمنستان با ایران پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید چگونه است؟


آراکلیان: روابط ایران و ارمنستان همیشه در عالی‌ترین سطح بوده و پس از روی کار آمدن دولت جدید در ایران امکانات بیشتری برای گسترش و تعمیق روابط به‌وجود آمده البته ما از گذشته بهترین روابط را داشته‌ایم به‌طوری که در بین کشورهای همسایه روابط ما نمونه بوده است.

ارمنستان تنها کشور مسیحی همسایه ایران بوده و الگوی مطلوبی برای همزیستی مسالمت‌آمیز است.

آیا مقاماتی از کشور ارمنستان در آینده به ایران سفر می‌کنند؟


آراکلیان: تعداد هیئت‌ها به قدری زیاد است که ما جدول زمانی و تردد این هیئت‌ها را هر از گاهی بازنگری می‌کنیم البته باید بگویم رئیس‌جمهوری ارمنستان در مراسم تحلیف جناب آقای " حسن روحانی " رئیس جمهوری اسلامی ایران حضور داشت و در آینده‌ای نزدیک کمیسیون مشترک روابط اقتصادی، فرهنگی و دوجانبه بین دو کشور برگزار می‌شود البته با همکاران خود در ایران بر سر تاریخ برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک به توافق خواهیم رسید و امیدواریم تا یک الی دو ماه آینده برگزار شود.

نخست‌وزیر جدید ارمنستان هم‌اکنون انتخاب شده البته نخست‌وزیر قبلی از آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری ایران دعوت به‌عمل آورده بود و هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی در سطوح مختلف هستیم اما هنوز تاریخ این برنامه‌ها مشخص نشده است.

در ارمنستان پس از استعفای نخست‌وزیر قبلی کابینه جدید هنوز تشکیل نشده و پس از تکمیل شدن کابینه درباره تردد هیئت‌های مختلف بحثمی‌شود.

هم‌اکنون روابط فرهنگی و دانشگاهی دو کشور در چه سطحی قرار دارد؟

آراکلیان: ارمنستان با جمهوری اسلامی ایران از لحاظ فرهنگی و تاریخی اشتراکات فراوانی دارد به همین دلیل مناسبات فرهنگی ما به غیر از برنامه‌هایی که وزارتخانه‌های فرهنگ دو کشور طرح‌ریزی می‌کنند، اغلب اوقات به صورت خودجوش هم برگزار می‌شود که برگزاری روزهای فرهنگی در پایتخت‌های دو کشور یکی از موارد متعددی است که می‌توان به آن اشاره کرد البته در ارمنستان علاقه زیادی به فراگیری زبان فارسی وجود دارد و بدون یاد گرفتن زبان فارسی و ایران‌شناسی نمی‌توان به قله‌های ارمنی‌شناسی صعود کرد.

در حال حاضر در بزرگترین مراکز آموزشی و علمی ارمنستان کرسی‌های ایران‌شناسی نیز وجود دارد حتی در بعضی از مدارس کشورمان در کنار زبان‌های خارجی، زبان فارسی هم تدریس می‌شود.

ارمنستان و ایران در عرصه‌های آموزشی و علمی نیز همکاری‌های تنگاتنگی دارند و هم‌اکنون عده زیادی از دانشجویان ایرانی در موسسات آموزش عالی مختلف جمهوری ارمنستان به تحصیل مشغول هستند.

هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران مشغول انجام مذاکرات بسیار سخت و طاقت‌فرسا با گروه " ۱ + ۵ " است نظر ارمنستان در خصوص مذاکرات ایران با ۱ + ۵ چیست؟

آراکلیان: مواضع ارمنستان در بسیاری از موارد با مواضع ایران نزدیک بوده و دو کشور همکاری‌های بین‌المللی دارند و پرونده هسته‌ای ایران می‌تواند با مذاکره حل و فصل شود.

دولت ارمنستان در رابطه با بحران " سوریه " چه نظری دارد؟


آراکلیان: اخیرا یک روستای ارمنی‌نشین در نقطه مرزی " کِسَب " که بین سوریه و ترکیه قرار دارد تحت حملات تروریست‌ها قرار گرفته و تروریست‌ها از مرز " ترکیه " وارد سوریه شدند و این امر تعجب‌انگیز است که ترکیه اجازه داده تروریست‌ها از این نقطه وارد سوریه شوند چون این همان منطقه‌ایست که ۹۹ سال پیش تحت حملات نظامی " امپراتوری عثمانی " قرار گرفت و باعثشد " ارامنه " به مکان‌های دیگر سوریه بروند اما با این حال دولت سوریه از جان و مال ارامنه حمایت کرد.

امیدواریم خشونت‌ها در سوریه هر چه زودتر به پایان برسد و ما به‌عنوان ملتی که هم‌کیشانمان در سوریه زندگی می‌کنند و علاوه بر آن مردم سوریه دوست کشور ما هستند خواهانیم این اختلافات و خشونت‌ها هر چه سریع ‌تر به پایان برسد چون زمانی که " قتل‌عام ارامنه " انجام شد سوری‌ها از جمله ملت‌هایی بودند که به ما پناه دادند.

ارمنستان درباره اتفاقات اخیر " روسیه " و " اوکراین " دو جمهوری سابق اتحاد " شوروی " چه موضعی دارد؟


آراکلیان: ارمنستان به‌عنوان کشوری که در گذشته جزء یکی از جمهوری‌های " اتحاد جماهیر شوروی " بود و پس از فروپاشی آن استقلال گرفت با اغلب کشورهایی که پس از این فروپاشی به استقلال رسیدند مثل روسیه و اوکراین همکاری نزدیک دارد و برای ما دردآور است که با همسایگانمان مشکل داشته باشیم به همین خاطر امیدواریم مشکلات سیاسی و اجتماعی این دو کشور هر چه زودتر حل و فصل شود تا در صلح و صفا زندگی کنیم.

دو هفته پیش نودونهمین سالگرد نسل‌کشی ارامنه در کلیسای سرکیس مقدس با حضور جمع کثیری از ارامنه و سفرای برخی کشورها از جمله " لبنان "، " روسیه " و " اروگوئه " برگزار شد و در روز ۲۴ آوریل " تجمع " اعتراض‌آمیزی در مقابل " سفارت ترکیه " برگزار شد،درباره برگزاری مراسم یادبود " ۲۴ آوریل " برای ما توضیح دهید.

آراکلیان: این مراسم به مناسبت نودونهمین سالگرد قتل‌عام ارامنه در ارمنستان غربی برگزار شد و یکسال دیگر به یاد صدمین سالگرد قربانیان این واقعه مراسم خاصی را در تمام دنیا برگزار خواهیم کرد البته " ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ " به صورت نمادین انتخاب شده چون ۹۹ سال پیش در چنین روزی بیش از ۶۰۰ نفر از روشنفکران، نویسندگان و حقوقدانان ارمنی در " استانبول " به جوخه مرگ روانه و کشته شدند و متعاقب آن نسل‌کشی ارمنیان به صورت برنامه‌ریزی شده توسط " امپراتوری عثمانی " اجرا شد.

امپراتوری عثمانی قصد داشت مسئله ارامنه را برای ابد حل کند برای همین مرتکب چنین جنایتی شد و قبل از هر چیز کسانی که قادر به دفاع از خانواده خود بودند را به تبعیدگاه فرستاد و خانواده‌های بی‌دفاع آنها را بدون آب و سایر وسایل اولیه زندگی راهی بیابان‌ها کرد که بیش از ۱.۵ میلیون نفر کشته شدند و عده‌ زیادی به خارج از میهنشان رفتند و هم‌اکنون بیش از هفت میلیون نفر خارج از ارمنستان زندگی می‌کنند که این جمعیت زیاد در خارج از ارمنستان نشان از قتل‌عام ارمنیان دارد.

موضع ترکیه امروز در قبال قتل‌عام ارامنه چیست؟

آراکلیان: بسیاری از کشورها از ترکیه می‌خواهند تا این نسل‌کشی را بپذیرد اما ترکیه هنوز قبول نکرده و این فاجعه را جزئی از وقایع " جنگ جهانی اول " می‌داند اما " ژنوسید "(قتل‌عام) واقعه‌‌ای است که تاریخ انقضا ندارد و هر سال بر تعداد کشورهایی که " نسل‌کشی ارامنه " را به رسمیت می‌شناسند، افزوده می‌شود و ما انتظار داریم دولت ترکیه نیز این نسل‌کشی را بپذیرد.

روابط ارمنستان هم‌اکنون با ترکیه چگونه است؟

آراکلیان: ما هیچ گونه روابطی با ترکیه نداریم البته ترکیه به‌طور یک‌جانبه از سال ۱۹۹۳ مرز خود با ارمنستان را بسته و برای بازگشایی مرز پیش شرط‌هایی قائل است.

اگر ترکیه نسل‌کشی ارامنه را به رسمیت بشناسد چه اتفاقاتی می‌افتد؟

آراکلیان: مسائلی وجود دارد که باید بررسی شود چون اتفاقاتی که برای ارامنه افتاده منحصر به ارمنستان و ارامنه است؛ برای مثال " یهودیان " پس از قتل‌عام صاحب سرزمین شدند اما ارمنیان در میهن خود قتل‌عام و سرزمین آبا و اجدادی خود را از دست دادند.

ارمنستان با اینکه خود قربانی نسل‌کشی است اما اتهامی همچون نسل‌کشی در خوجالی را هم به دوش می‌کشد در این رابطه به ما توضیح دهید؟

آراکلیان: نسل‌کشی " خوجالی " مسئله‌ای کاملا ساختگی است که از سوی " جمهوری آذربایجان " طرح‌ریزی شده چرا که می‌خواهند مسئله کشتار دسته‌جمعی " سومگاییت " را که در کشور آذربایجان اتفاق افتاد و عده زیادی از ارامنه این شهر صنعتی کشته شدند را با مسائل ساختگی خوجالی سرپوش بگذارند.

از اینکه پذیرفتید دقایقی از وقت خود را به ما اختصاص دهید بسیار سپاسگزاریم.