به گزارش افکارنیوز، این مقام سابق که نام وی ذکر نشده در مصاحبه با روزنامه النهار اظهار داشت: ایران همچنان در منطقه قدرتمند است و کشورهای دیگر نظیر عربستان همانند ایران قدرتمند نیستند و به قدرت آن نمی‌رسند. قطعاً ترکیه نیز کشور مهم و قدرتمندی است اما در بسیاری از پرونده‌ها شکست خورد برای این که نتوانست مواضع خود را در سوریه پیش ببرد.

النهار همچنین از قول کارشناس آمریکایی خبر داد: «سفر اخیر اوباما به عربستان موفقیت‌آمیز نبوده است. یکی از افراد واقعاً مطلع در واشنگتن به من گفت که او و ملک‌عبدالله بن عبدالعزیز بر سر هیچ چیز به توافق نرسیدند. پادشاه عربستان خواستار کمک برای تأسیس ارتش آزاد سوریه شد و از او طلب ارسال موشک‌های ضد تانک و موشک‌هایی که از روی دوش به سمت جنگنده‌ها شلیک می‌شوند، شد.

اوباما چنین درخواستی را از اساس رد کرد. حلقه تنگ پیرامون او قانعش کرده‌اند که هر کس صحبت از اسلحه و ارتش می‌کند به دنبال راه حل سیاسی نیست بلکه بر روی راه حل نظامی کار می‌کند. البته اوباما نگذاشت که این جلسه منفی تمام شود و مذاکرات بی‌نتیجه به پایان برسد، شاید هم در ظاهر به ارسال موشک‌های ضد تانک و دادن پنج فروند موشک ضد جنگنده به مخالفان اسدی که مورد وثوق عربستان هستند، موافقت کرد تا جلسه خشک و بی‌نتیجه حداقل در ظاهر به پایان نرسد.»

تحلیلگر آمریکایی افزود: اعتماد میان آمریکا و عربستان از میان رفته است. ملک‌عبدالله بیمار است. امیر سلمان نیز بیمار است. او همچنین مشغول مسائل داخلی متعددی مثل اختلاف‌های سیاسی و تغییرات موجود و رویارویی با تهدیدهای منطقه‌ای است. عربستان درباره خیلی از مسائل احساس خطر می‌کند و آمریکا باید خیال عربستان را درباره بسیاری از این مسائل آسوده کند در غیر این صورت عربستان بیش از پیش به سمت سیاست‌های تند و افراطی متمایل خواهد شد.

بنابراین گزارش روابط اوباما با جانکری وزیر خارجهاش نیز چندان حسنه نیست.