به گزارش افکارنیوز، ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس توافقنامه ای که در سال گذشته امضا کردند باید تا تاریخ ۱۵ می اقداماتی را برای مشخص شدن نکات مبهم انجام بدهند. تهران اعلام کرده که هفت اقدامی که در این راستا باید انجام می شد، به اتمام رسانده اما مطرح شدن یک موضوع جدید سبب شده نمایندگان تهران و آژانس یک بار دیگر با هم دیدار کنند.

این دیدار قرار است امروز دوشنبه انجام شود. رویترز با اعلام زمان این دیدار اشاره ای به مکان برگزاری آن نکرده، اما به احتمال زیاد این دیدار در وین انجام خواهد شد.

دلیل انجام این دیدار گزارشی چند روز قبلی است که درباره چاشنی های انفجاری منتشر شد.
دیپلماتهای حاضر در سازمان ملل از اقدام ایران در ارائه گزارشهایی درباره چاشنی های مواد منفجره به آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده و اعلام کردند که آژانس به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از تهران در این خصوص است.

ایران در ادامه همکاری های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعاتی را درباره ساخت چاشنی های مواد منفجره در اختیار بازرسان آژانس قرار داده است.

کشورهای غربی مدعی هستند که از این چاشنی می توان در ساخت بمبهای هسته ای استفاده کرد از همین رو خواستار دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد هستند. به نوشته رویترز، ایران اعلام کرده که ادعای استفاده از این چاشنی ها برای تولید تسلیحات هسته ای بی اساس است، و تهران این تجهیزات را با اهداف صلح آمیز تولید می کند. اما با این وجود جمهوری اسلامی آماده همکاری با آژانس برای روشن شدن این موضوع است.

به گفته دیپلماتها، ایران اطلاعاتی را درباره این چاشنی های واکنش سریع، در اختیار آژانس قرار داده، اما سوالات جدیدی درباره آنها مطرح است که ایران باید به آنها پاسخ دهد.