به گزارش افکارنیوز، منوچهر منطقی رئیس سازمان صنایع هوایی کشور در حاشیه همایش مدیریت فناوری در پروژه هواپیمای مسافری ۱۵۰ نفره در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جمع خبرنگاران، در خصوص پروژه‌های این سازمان در بخش بالگرد و هواپیما، گفت: در حوزه بالگرد دو مدل بالگرد طراحی شده که یک مدل آن ۸ نفره و دیگری ۱۴ نفره است که در مرحله طراحی است و تست‌های تحقیقاتی آن از سال ۹۳ شروع می‌شود و ان شاالله در سال ۹۴ تمام و ارائه می‌شود.

وی در خصوص پروژه‌های هواپیمایی این سازمان، گفت: در مورد هواپیما دو پروژه در دست داریم. یکی از پروژه‌هایی که در حال حاضر در حال انجام است مدل‌های جدید هواپیمای ۱۴۰ نفره است که یک مدل آن ارتقاء یافته این مدل از هواپیماست و بیشتر برای صادرات پیگیری می‌شود.

منطقی درباره جزئیات این پروژه، گفت: با توجه به اینکه ۵ هزار ساعت در بخش‌های مختلف پرواز داشته‌ایم می‌توانیم بگوییم بهبودهای این مدل را به دست آورده‌ایم و در حال حاضر بهبودهای آن را امتحان می‌کنیم. فکر می‌کنم بین ۱۲ تا ۱۶ ماه زمان نیاز داریم تا این پروژه تکمیل شود و بتوانیم آن را به بهره‌برداری برسانیم.

رئیس سازمان صنایع هوایی کشور گفت: پروژه دیگر ما هواپیمای ۱۵۰ نفره است که یک شبکه دانشگاهی، صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان و خصوصی درگیر آن هستند و این کار انجام می‌شود.

وی گفت: اگر حمایت شود این پروژه ۵ سال طول می‌کشد که در ۳ سال اول مدل آن طراحی شده و در ۲ سال بعد تست‌های آن انجام می‌شود. استانداردها گرفته شده تا مجوز ورود به هواپیمایی را دریافت کند.

منطقی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برای مدل هواپیمای ایران ۱۴۰ سفارش‌هایی را دریافت کرده‌اید، گفت: بله، سفارش‌هایی از بخش‌های مختلف داریم. این مدل جایگزین هواپیمایی‌هایی که عمر قانونی آنها تمام شده می‌شود. بازاریابی در این زمینه صورت داده‌ایم. بازار جذابی دارد و پاسخ‌های مثبتی گرفته‌ایم.

رئیس سازمان صنایع هوایی کشور در خصوص هواپیمای ۱۵۰ نفره، گفت: طراحی هواپیمای مسافربری ۱۵۰ نفره جزو پروژه‌های کلانی بود که شورای عتف آن را تصویب کرد و هدف این بود که در سطح کشور ظرفیت‌هایی با فناوری‌ بالا تعریف شود.

وی گفت: پروژه این مدل از هواپیما از تیرماه سال ۹۱ به طور رسمی کار شروع شد و در تیرماه امسال وارد سال دوم می‌شود.

منطقی گفت: کار در مدت زمان گذشته پیشرفت خوبی داشته است و پیشرفت آن نیز به خاطر انگیزه بسیار بالایی است که در بین محققین و دانشگاهیانی که درگیر این پروژه هستند وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های بین‌المللی نیز با شما در این زمینه همکاری داشته‌اند، گفت: ‌ قطعا همین‌طور است. از ابتدایی که طراحی آن آغاز شد در بخش‌های مختلف شرکت‌های بین‌المللی را داریم و هر قدر کار جلوتر می‌رود و توانمندی‌های داخلی ما بیشتر می‌شود شرکت‌های بیشتری هستند که به ما برای ورود به این پروژه پیشنهاد می‌دهند. در حال حاضر نیز حداقل از ۳ مجموعه پیشنهاد داریم که حاضرند بر روی اجزا و یا محصول با ما مشارکت داشته باشند.

رئیس سازمان صنایع هوایی کشور در خصوص اینکه از چه کشورهایی پیشنهاداتی داشته‌ایم، گفت: اجازه بدهید کار را کامل‌تر کنیم و شهریورماه می‌توانیم یک مجموعه‌ای که تقریبا سیاست‌گذاری‌های آن مشخص‌تر شده است ارائه دهیم که در آن منابع و کشورهایی که پیشنهاداتی را در این زمینه داشته‌اند اعلام کنیم.