به گزارش افکارنیوز، یک سناتور آمریکایی در واکنش به رونمایی از مدل ایرانی پهپاد RQ۱۷۰ آمریکا که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های دنیا داشت، آن را «شلوغ‌کاری ایرانی‌ها» و واکنشی از طرف ایران به تحریم‌های آمریکا دانسته است.

سناتور جو لیبرمن، رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس سنا به روزنامه گاردین گفت: «برای آمریکا خوب نبود که این پهپاد در ایران به زمین افتاد و اینکه ایرانی‌ها آن را گرفتند هم خوب نبود.»

وی افزود: «اما من در حال حاضر اعتماد ندارم که آنها بتوانند نسخه‌ای عین آن را بسازند. ایرانی‌ها در این باره شلوغ‌کاری می‌کنند و این به خاطر تحریم‌های اقتصادی ماه علیه آنهاست.»

این مقام آمریکایی تصریح کرد آمریکا از پهپاد RQ۱۷۰ برای بررسی برخی مناطق ایران استفاده کرده است: «ای پهپاد بسیار پیشرفته است و کمک‌های زیادی در زمینه امنیت ملی به ما کرده است، اعم از اینکه، فکر می‌کنم از آن برای بررسی تمام نقاط ایران به ویژه مناطقی که ما بر پایه مستدلات فکر می‌کنم در آنجا فعالیت هسته‌ای دارند، استفاده شده است.»

پهپاد فوق‌پیشرفته و رادارگریز RQ۱۷۰ غنیمتی و ساخت مدل بومی آن صبح روز یکشنبه با حضور آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا، سرلشکر فیروزآبادی، سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سرلشکر صالحی و فرماندهان عالی‌رتبه ارتش و سپاه رونمایی شد.

اعلان این خبر به منزله آن بود که متخصصان نیروی هوافضای سپاه در مدت حدود دو سال توانستهاند، پهپاد فوقپیشرفته RQ۱۷۰ آمریکا را مهندسی معکوس کنند. ایران این پهپاد را در ۱۳ آذرماه سال ۱۳۹۰ شکار کرده بود.