به گزارش افکارنیوز، سعید جان‌بزرگی در دوازدهم اسفندماه سال ۱۳۴۴ در شهرری دیده به جهان گشود. شوق حضور در میدان دفاع از کشور، او در ۱۵ سالگی را به جبهه کشاند. سعید در سال ۱۳۶۲ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در واحد تبلیغات جنگ مشغول به خدمت شد.

او در سال ۱۳۶۲ در عملیات «بدر» بر اثر استنشاق گازهای شیمیایی مجروح شد و چند ماه بعد و پس از کسب بهبودی نسبی، به جبهه باز گشت. جان‌بزرگی در عملیات کربلای ۵ گلوله‌ای از کنار سرش عبور کرد و او به طور معجزه‌آسایی زنده ماند.

وی در عملیات والفجر۱۰ در منطقه حلبچه شرکت کرد و در روز بیست و هفتم اسفند ماه ۱۳۶۶ در حالی که در زیر بمباران شیمیایی در شهر مشغول عکس‌برداری از وقابع و فجایع روی داده بود، خود نیز تحت تاثیر همان گازهای شیمیایی قرار گرفت.

عکس‌های سعید جان بزرگی از حلبچه، یکی از تلخ‌ترین تصویرهای جنایات جنگی است. جان‌بزرگی از لحظات اولیه بمباران شیمیایی حلبچه عکس‌های بدیعی گرفت و خودش هم شیمیایی شد.

او در خاطراتش می‌نویسد: با خودم می‌گفتم، لحظات ثبت شده توسط دوربین من باعثخواهد شد تا مردم دور دست در مورد مردانی که سال‌های جوانی‌شان را دستخوش شعله‌های نبرد سنگین زرهی کرده‌اند، بیندیشند و به این باور رسیدم که آدم‌های درون قاب تصویر من هرگز نخواهند مرد و من به آنان عمر جاودان خواهم بخشید.

سعید جان‌بزرگی بعد از اتمام جنگ، تحصیلات خود را ادامه داد و در سال ۱۳۷۵ ضمن کسب عنوان دانشجوی نمونه سال، در رشته عکاسی فارغ التحصیل شد.

وی در اثرات مخرب گازهای شیمیایی، آشکار شده بود. سرانجام بعد از چهار مرتبه عمل جراحی در روز بیست و دوم تیرماه سال ۱۳۸۱ در حالی که معاونت فرهنگی لشگر ۲۷ محمدرسول(ص) را بر عهده داشت در بیمارستان شهید مصطفی خمینی، دار فانی را وداع گفت و با ذکر یا ابوالفضل العباس(ع) به دیدار معشوق خویش شتافت. پیکر وی در قطعه ۲۹ بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.


* قلم در ستیز با تهاجم

سعید جان بزرگی که دستی هم در کشیدن کاریکاتور داشته است، در مسابقه بزرگ «توطئه شیطانی» که در سال ۱۳۷۲ و در جواب توهین های سلمان رشدی در کتاب آیات شیطانی برگزار شد با دو اثر شرکت کرد که آثار وی جزو آثار منتخب در کتابی با نام " قلم در ستیز با تهاجم " به چاپ رسیده است.