به گزارشافکارنیوز، حجت‌الاسلام محمدرضا رضوان‌طلب ظهر امروز در نشست با اعضای هیئت علمی دانشگاه یاسوج که در سالن شهید چمران این دانشگاه برگزار شد، در پاسخ به سؤالات برخی اساتید و دانشجویان این دانشگاه در خصوص چرایی تأکید بر لزوم ادای فریضه نماز توسط اساتید اظهار کرد: فرهنگ نماز باید در جامعه ترویج پیدا کند و به همین منظور پیامبر به همراهی حضرت امیر و حضرت خدیجه(س) نماز را با همه سختی‌ها و مشکلات کنار کعبه برپا می‌کردند.

وی گفت: گاه نماز را نه برای نشان دادن خودمان بلکه برای نشان دادن به دیگران باید خواند و به همین خاطر پیامبر و ائمه نماز را در خانه نمی‌خواندند و برای ترویج آن در اماکن عمومی به جای می‌آوردند.

رئیس مرکز جذب هیئت علمی در وزارت علوم با بیان این‌که در بررسی پرونده برخی افراد وقتی کار آن‌ها طول می‌کشد شاکی می‌شوند، تصریح کرد: مواردی خاص در برخی پرونده‌ها وجود دارد که کار رسیدگی آن‌ها به طول خواهد انجامید.

وی در همین خصوص به بررسی پرونده‌ای به عنوان یک مصداق اشاره کرد و گفت: این آقا به ما مراجعه کرد و در خصوص رسیدگی طولانی مدت به پرونده خود برای جذب شاکی بود که هر چه درصدد مجاب کردن او بودیم قانع نشد.

رئیس مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم گفت: تا این‌که به وی در خصوص مشکلات خانوادگی و برخی ارتباطاتی که در آن وجود داشت مطالبی را یادآور شدیم که باز هم قبول نکرد و آن را نادرست خواند اما با دلیل و مدرک و عکس این مشکل را به وی تفهیم کردیم و لذا از این دست پرونده‌ها بسیار زیاد است.

وی در خصوص ضروریاتی که برای جذب هیئت‌های عملی لازم است، مدنظر قرار گیرد، اشاره کرد و گفت: مقرراتی که برای جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها داریم، من درآوردی نیست، چرا که در همه جای دنیا از این دست قوانین وجود دارد.

حجت‌الاسلام رضوان‌طلب در همین خصوص افزود: غربی‌ها در این خصوص قوانینی شاید به مراتب سخت‌تر از ما دارند که برای مثال برای آن‌ها پذیرفتنی نیست یک کاندیدای تدریس در دانشگاه چک برگشتی داشته باشد.

وی به نحوه پوشش برخی اساتید و اعضای هیئت علمی اشاره کرد و گفت: برای مثال در دانشگاه فنلاند اجازه نمی‌دهند که فردی به نام استاد با لباسی غیررسمی وارد کلاس درس شود و در همین خصوص بین لباس مهمانی و دانشگاه تفاوت قائلند.

رئیس مرکز جذب هیئت علمی در وزارت علوم شرط نخست برای جذب هیئت علمی در دانشگاه‌ها را صلاحیت علمی دانست و گفت: این به معنای نادیده گرفتن صلاحیت‌های دیگر نیست، چرا که صلاحیت اخلاقی و شخصیتی افراد به صورت موشکافانه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی در خصوص پرونده تعداد سه هزار و ۵۰۰ نفر برای جذب در هیئت علمی دانشگاه در پایان سال ۹۲ اظهار کرد: به صورت شبانه‌روزی برای این پرونده‌ها و تعیین تکلیف آن‌ها وقت گذاشتیم.

این مسئول از جذب تعداد ۳۰ هزار نفر هیئت علمی دانشگاه‌ها از سال ۸۸ تاکنون خبر داد و گفت: اگر نسبت ۱۳ به یک را برای دانشجو و استاد در نظر بگیریم، به همین تعداد نیرو برای جذب نیاز داریم، چرا که در برخی از دانشگاه‌ها این نسبت اکنون ۳۰ به یک است.

وی در خصوص رسیدگی به حقوق ثبتنام کنندگان عضو هیئت علمی دانشگاهها به وجود بیش از دو هزار نفر هیئتهای اجرایی اشاره کرد و گفت: بر همین اساس از افرادی که فکر میکنند حقی از آنها ضایع شده میخواهیم که ما را در این مرکز مطلع کنند.