سخنان حضرت آيتالله خامنهاي در جوار مرقد امام راحل(ره) با واكنش قريب به اتفاق رسانهها مواجه و در سطح وسيعي منتشر شد كه بيشتر از همه مواضع بينالمللي رهبر معظم انقلاب درباره حوادث اخير منطقه و موضوع فلسطين مورد توجه قرار گرفت.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌‌الله العظمی خامنه‌ای با نگاهی به بازتاب سخنان رهبر معظم انقلاب در رسانه های خارجی نوشت:

با شکل‌گیری انقلاب‌های مردمی در منطقه و به‌ویژه پس از خطبه تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره حوادثمصر و تونس، رسانه‌های منطقه و جهان حساسیت بیشتری نسبت به موضع‌گیری‌های آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای از خود نشان داده‌اند. از همین رو همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، سخنان ایشان در جوار مرقد امام راحل(ره)، با واکنش قریب به اتفاق رسانه‌ها مواجه و در سطح وسیعی منتشر شد که بیشتر از همه، مواضع بین‌المللی رهبر انقلاب درباره حوادثاخیر منطقه و موضوع فلسطین مورد توجه قرار گرفت.

ایران با حرکت‌هایی که به تحریک آمریکا انجام می‌شود، همراهی نمی‌کند

این مضمون، در تیتر بسیاری از خبرگزاری‌ها و شبکه‌های خبری از جمله رویترز، جروزالم پست، www. aljadeed. tv، رادیو عراق آزاد، www. swissinfo. ch و AFP به چشم می‌خورد که ایران از حرکت‌های همسو با آمریکا حمایت نمی‌کند.

" الجزیره " در همین زمینه اعلام کرد: آیت‌الله خامنه‌ای ابراز داشت از انقلاب‌هایی که اسلامی، مردمی و ضدآمریکایی باشند حمایت و پشتیبانی می‌کند. خبرگزاری " رویترز " هم نوشت: ظاهراً آیت‌الله خامنه‌ای می‌خواست با طرح این مطلب، دلیل حمایت نکردن ایران از اعتراضات در سوریه را بیان کند.

روزنامه عراقی " الصباح " نیز در تیتر خود به صورت مطلق به حمایت رهبر ایران از انقلاب‌های عربی اشاره کرد و در متن خبر نیز به تفصیل به دیدگاه‌های ایشان دراین‌باره پرداخت.
رادیو تلویزیون " النهرین " هم در پایگاه اینترنتی خود نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کرد که بیداری اسلامی در منطقه در برابر آمریکا و سیاست‌های آمریکا خواهد بود.
اظهارات ولی امر مسلمین درباره فلسطین نیز در سطح بسیار وسیعی منعکس شد و برخی رسانه‌ها ترجیح دادند این بخش از سخنان ایشان را تیتر کنند که فلسطین " تجزیه‌پذیر نیست و یک‎پارچه متعلق به فلسطینیان است ".

در این میان البته " لس‎آنجلس تایمز " در تیتر خبر به حضور ده‌هاهزار نفر در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی اشاره کرد و در تصویر این خبر نیز جمعیت نسبتاً خلوتی را به نمایش گذاشت و در متن خبر نیز بسیار کوتاه و گذرا و در لابه‌لای چند مطلب کوتاه دیگر، به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد.

انقلاب‌های یمن، بحرین و لیبی به پیروزی می‌رسد

روزنامه لبنانی " الرأی " و پایگاه خبری " نبأ نیوز " با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع صدهاهزار نفر از مردم کنار مرقد امام خمینی از قول ایشان تیتر کردند: انقلاب‌های مردمی در کشورهای یمن، لیبی و بحرین به پیروزی می رسد.
خبرگزاری " یونایتدپرس " در همین باره از جانب رهبر معظم انقلاب نوشت: آنچه در شمال آفریقا و خاورمیانه رخ داد، حوادثمهم و تاریخ‌سازی است و این روند ادامه خواهد یافت.

رهبر ایران، سوریه را استثنا کرد

روزنامه فرامنطقه‌ای " الشرق ‌الاوسط " رسانه‌های مربوط به معارضان سوری و برخی پایگاه‌ها همچون " القناة " با اشاره به بیانات رهبر انقلاب نوشتند: آیت‌الله خامنه‌ای از مردم منطقه حمایت کرد اما با بیانات خود به همگان فهماند که قصد حمایت از اعتراضات در سوریه را ندارد زیرا به زعم او این اعتراضات با تحریک آمریکا و اسرائیل انجام می‌گیرد و یک قیام اسلامی به شمار نمی‌رود.

الشرق ‌الاوسط همچنین برای خبر خود، تصویر مربوط به حضور مسئولان در مراسم سالگرد ارتحال امام را منتشر کرد و نوشت: این عکس از پایگاه رسمی رهبر ایران گرفته شده و در آن تمام مسئولان اصلی و درجه اول ایران کنار هم نشسته‌اند.

یکی از پایگاه‌های معارض بشار اسد در سوریه www. free - syria. com نیز نوشت:[آیت‌الله] خامنه‌ای امیدوار است که تمام انقلاب‌های منطقه به پیروزی برسد به‌جز سوریه. این پایگاه با گذاشتن علامت تعجب در پایان تیتر خود، از حمایت نکردن رهبر ایران از اعتراضات این کشور انتقاد کرد.

این پایگاه نوشت:[آیت‌الله] علی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی پیش‌بینی کرد که پیروزی با انقلاب‌های یمن، لیبی و بحرین همراه خواهد شد ولی تعمداً هیچ نامی از سوریه نبرد.
پایگاه معارض بشار اسد، مدعی حضور اسلام‌گراها در صفوف اولیه اعتراضات در این کشور شد و افزود:[آیت‌الله] خامنه‌ای این اتفاقات را انقلاب ندانست و آن‌ها را در راستای توطئه بیگانگان برای ضربه زدن به جریان مقاومت توصیف کرد.


تلاش صهیونیست‌ها برای انحراف در انقلاب‌ها

www. lebanese - forces. com به هشدارهای رهبر معظم انقلاب درباره تلاش آمریکا و صهیونیست‌ها برای ایجاد انحراف در انقلاب‌های مردمی در منطقه توجه کرد و از قول ایشان نوشت: مردم مصر و تونس در انقلاب خود پیروز شدند اما صهیونیست‌ها تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا این انقلاب‌ها به نتایج قابل قبول نرسد. مردم مصر باید هوشیار باشند تا دشمنی که از در بیرون رفته، از پنجره وارد نشود.

پایگاه خبری " ۱۴مارس "، نزدیک به سعد حریری هم با همین تیتر به استقبال سخنان رهبر معظم انقلاب رفت اما در ادامه نوشت: رهبر ایران، عربستان سعودی را به سرکوب مردم بحرین متهم کرد و گفت که این کار با چراغ سبز آمریکا انجام گرفته است.

فلسطین تجزیه‌پذیر نیست و به آغوش اسلام بازخواهد گشت

اظهارات ولی امر مسلمین درباره فلسطین نیز در سطح بسیار وسیعی منعکس شد و برخی رسانه‌ها ترجیح دادند این بخش از سخنان ایشان را تیتر کنند که فلسطین " تجزیه‌پذیر نیست و یک‎پارچه متعلق به فلسطینیان است ".

رسانه‌هایی چون روزنامه عربستانی " دار الحیات "، " دیلی ‌استار "، www. alarab. net، روزنامه بحرینی " الوسط "، پایگاه مصری " الوفد "، www. maannews. net، پایگاه " مصراوی " و خبرگزاری رسمی کویت از قول رهبر انقلاب نوشتند: " فلسطین طی چند دهه غصب شد اما بدون تردید دوباره به مردم فلسطین و به آغوش اسلام برخواهد گشت و این اتفاق خواهد افتاد ".
خبرگزاری رسمی کویت با اعلام این خبر افزود: رهبر ایران تأکید کرد که موضع کشورش در حمایت از فلسطین تغییر نخواهد کرد.

پایگاه " الوطن " با اشاره به اظهارات رهبر انقلاب اسلامی درباره فلسطین، این بیانات را با سخنان اخیر اوباما خطاب به جهان اسلام درباره فلسطین مقایسه کرد و نوشت: اوباما در آن سخنرانی از تشکیل دولت فلسطینی براساس مرزهای سال ۱۹۶۷ سخن گفت اما رهبر ایران در نقطه مقابل این اظهارات بیان داشت که فلسطین تجزیه‌پذیر نیست و یک‎پارچه متعلق به فلسطینی‌ها است. رهبر ایران همچنین پیشنهاد داد که همه‌پرسی در فلسطین برگزار شود.

رهبر ایران دعوت به آرامش کرد

علاوه‌بر توجه به ابعاد بین‌المللی در سخنان رهبر معظم انقلاب، برخی از رسانه‌ها اظهارات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره تأمین عدالت و امنیت کسانی که اختلاف نظر دارند را تیتر کردند.

شبکه خبری " فرانس۲۴ "، روزنامه عربستانی " المدینة "، " میدل‌ایست آن‎لاین "، www. arabstoday. net پایگاه مصری " الغد "، " الامارات الیوم "، " الرأی‌ نیوز " و روزنامه‌های کویتی " الانباء " و " السیاسة " از جمله رسانه‌هایی بودند که به این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب توجه بیشتری از خود نشان دادند و بسیاری از این رسانه‌ها مخاطبانِ این بخش از سخنان رهبری را طرفداران حاکمیت و اردوگاه اصولگرایان دانستند.

فرانس۲۴ هدف از بیان این اظهارات را ایجاد نوعی آرامش و وحدت در کشور دانست و افزود: آیت‌الله خامنه‌ای تأکید داشت که دیدگاه‌های سیاسی مختلفی در کشور وجود دارد و تا زمانی که هیچ‌کدام از آن‌ها در راستای براندازی یا خیانت به کشور یا اجرای طرح‌های دشمنان گام برنداشته‌اند، نباید حق آن‌ها در ابراز عقیده را بگیریم کما این‌که ایمان با اهانت به مخالفین سازگاری ندارد.

ميدلايست آنلاين نيز نوشت: رهبر بلندپايه ايران، محافظهكاران را به آرامش فراخواند تا جلوي شكاف بين نخبگان حاكم در ايران گرفته شود.