درج تصاوير بهداشتي بر روي پاكتهاي سيگار بدون مهار قاچاق اين محصول به كشور از جمله اقداماتي است كه هر چند به گفته مديرعامل سابق دخانيات "با نيت پاك و در جهت كاهش مصرف سيگار صورت گرفته " اما در كنار ادامه روند قاچاق سيگار به كشور، باعث تقويت بازار اين نوع محصولات شده و افراد سيگاري را به سمت خريد كالاي قاچاق سوق ميدهد.

به گزارش فارس، در این میان یکی از محصولاتی که در بازار سیگار ایران از جایگاه نسبتاً مطلوبی بین سیگار‌های خارجی برخوردار شده، مالبورو است که توسط شرکت صهیونیستی «فیلیپ موریس» تولید می‌شود.
با وجود تلاش‌هایی که برخی افراد و شرکت‌ها از جمله فردی به نام " میزبان " و شرکت انتظار ایرانیان جهت واردات رسمی این محصول صهیونیستی به کشور داشتند ولی با درایت وزارت اطلاعات این هدف محقق نشد، این در حالی است که در مقابل نبود کنترل کافی بر بازار سیگار و عدم موفقیت مطلوب در مهار قاچاق سیگار به کشور، خرید و فروش مارلبوروی قاچاق از رونق خوبی در کشور برخوردار است و همین مسئله باعثتقویت جریان قاچاق و تلاش گروه انحرافی برای سودجویی از بازار این محصول صهیونیستی شده است، ردپای جریان انحرافی را در قاچاق دیگر سیگاری‌های خارجی به کشور نیز می‌توان دید.

در چنین شرایطی تقویت بازار سیگار‌های داخلی و تلاش برای جلوگیری از قاچاق سیگار به کشور از اهمیت بالایی برخوردار است که مسئولان باید به آن توجه لازم را داشته باشند.

* تلاش جریان انحرافی برای لغو جریمه العقیلی

یک مقام آگاه در این خصوص می‌گوید: مهمترین دلیل رونق قاچاق سیگار مارلبورو به کشور سودی است که از این محل نصیب یک جریان خاص می‌شود و در واقع از این طریق هم منافع این عده تأمین می‌شود و هم سود قابل توجهی به حیب شرکت صهیونیستی «فیلیپ موریس» می‌رود.

وی ادامه می‌دهد: العقیلی به عنوان یکی از مفسدین بازار دخانیات ایران به دنبال دریافت مجوز رسمی برای واردات سیگار صهیونیستی مارلبورو است و این در حالی است که جریان انحرافی با حمایت از وی سعی دارند تا زمینه لغو جریمه تعیین شده برای این فرد و همچنین صدور مجوز لازم برای واردات رسمی مارلبورو توسط وی را فراهم کنند.

به گفته وی، در زمان مدیریت اسبق شرکت دخانیات(طاهری) اقداماتی برای خرید انبار در سطح شهر تهران و از جمله بازار مولوی جهت واردات رسمی سیگار مارلبورو صورت گرفته بود که این اقدام با مخالفت وی بی‌نتیجه ماند و در نهایت نیز مجوزی برای واردات رسمی مارلبورو صادر نشد.

* سود ۱۰۰ درصدی فروش مارلبورو برای گروهی خاص

وی با بیان اینکه هر کارتن سیگار مارلبورو توسط شرکت GCC به قیمت ۵۵۰ دلار عرضه می‌شود، می‌گوید: پس از قاچاق این محصول به کشور، هر کارتن سیگار مارلبورو بین ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار در داخل به فروش می‌رسد و به این ترتیب سود بالایی را برای عده‌ای خاص ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه در گذشته سیگار وینستون با کیفیت مناسب در داخل تولید می‌شد و یک رقیب جدی برای سیگار قاچاق به حساب می‌آمد، معتقد است: نصب تصاویر هشدار دهنده بر روی سیگارهای داخلی با وجود اینکه با هدف کاهش مصرف دخانیات در کشور صورت گرفت ولی به علت تقویت بازار قاچاق، عاملی برای تضعیف سیگارهای داخلی از جمله وینستون شد.

وی ادامه می‌دهد: درج تصاویر هشدار دهنده باعثایجاد اختلاف ۳۰ درصدی بین قیمت سیگارهای داخلی و خارجی شد و این در حالی بود که فارسی نویسی بر روی سیگارهای ایرانی که از سال ۸۲ شروع شد نیز باعثافزایش ۴۰ درصدی قیمت سیگارهای خارجی شده بود.
وی می‌گوید: نصب تصاویر هشدار دهنده بر روی پاکتهای سیگار، فروش تولیدات داخلی را حدود ۶۰ درصد کاهش داد و این موضوع باعثکم شدن سود صنعت دخانیات ایران در جهت رشد سود قاچاقچیان شد.

* سهم ۴۵ درصدی قاچاق در بازار سیگار ایران

به گفته این مقام آگاه، حدود ۴۵ درصد نیاز بازار سیگار ایران از طریق محصولات قاچاق تأمین می‌شود که عمدتاً از عراق و پاکستان به کشور وارد می‌شوند.

وی ادامه می‌دهد: اختلاف قیمت هر باکس سیگار وارداتی با محصول داخلی دارای تصاویر هشدار دهنده حدود ۱۵ هزار تومان است و این در حالی است که با توجه به عوارض وضع شده برای واردات رسمی سیگار و نبود کنترل کافی برای واردات غیر رسمی این محصول، سیگار‌های قاچاق حدود ۲۰ درصد ارزانتر از سیگارهای وارداتی به فروش می‌رسند.

وی با بیان اینکه بیشترین حجم سیگارهای قاچاق در بازار ایران به محصولات پین اختصاص دارد، می‌گوید: در حال حاضر جریان انحرافی به دنبال ایجاد یک شرکت در کشورهای دیگر است تا از طریق آن نسبت به واردات سیگار به ایران اقدام کند و به سود کلانی دست یابد.

* سود بالای بهمن لایت

وی همچنین از کسب سود کلان ناشی از فروش بخشی از سیگار بهمن لایت دارای کیفیت بالا، توسط جریانی خاص خبر داده و می‌گوید: ماهانه حدود ۲۰ هزار کارتن سیگار بهمن لایت توسط شرکت دخانیات تولید می‌شود که هر کارتن به قیمت ۴۰ هزار تومان در کشور فروش می‌رسد.

وي ادامه ميدهد: بيش از ۵ هزار كارتن از اين محصولات توسط يك گروه سودجو عرضه ميشود كه حدود ۲۰۰ ميليون تومان سود به همراه دارد.