به گزارش افكار به نقل از پایگاه خبری نیویورکتایمز، روزنامه فرانسوی لوموند دفتر نیکلا سارکوزی رئیسجمهوری این کشور را متهم کرد که در تلاش برای تحدید آزادی مطبوعات و نقض آزادی مطبوعات است.
این روزنامه فرانسوی ابراز داشت: دفتر سارکوزی به مطبوعات فرانسه فشار می‌آورد تا منابع اخبار دردسرساز برای خود را فاش کنند.
لوموند تهدید کرده است که در حال تنظیم دادخواستی است که دفتر سارکوزی را متهم به نقض قانون جواز اخفای منابع خبر توسط خبرنگاران می‌کند.
این روزنامه فرانسوی افزوده است: قانون روشن است و به خبرنگاران اجازه می‌دهد که منابع خبری خود را مخفی نگاه دارند، این قانون در دوران تصدی سارکوزی تصویب شده اما دیده می‌شود که توسط دولت او نقض می‌شود.
بنابر گزارش فوق دفتر سارکوزی این اتهام را رد کرده است.
نیویورک‌تایمز در تشریح پیش‌زمینه‌های این چالش میان لوموند و دفتر سارکوزی می‌نویسد که ماجرا از آنجا شروع شد که لوموند رابطه مخفیانه وزیر کار دولت سارکوزی را با یکی از ثروتمندترین زنان فرانسوی فاش کرد. این خبر موجب خشم شدید کاخ الیزه شد. همچین وزیر کار فرانسه بانی قانون بحث‌برانگیز افزایش سن بازنشستگی از ۶۰ به ۶۲ است که هفته گذشته اعتراضات گسترده‌ای را در سراسر فرانسه به همراه داشت.

/ب.