عبدالله کعبي نايبرئيس کميسيون انرژي مجلس شورا ي اسلامي ، با اشاره به برکنار وزير نفت و انتخاب علي آبادي از سوي رئيسجمهور به عنوان سرپرست اين وزارتخانه، گفت: وزارت نفت، از نظر استراتژيک بسيار براي کشور مهم است و هم از لحاظ اقتصادي و هم اجتماعي و سياسي از تأثيرگذاري زيادي برخوردار است.

به گزارش ندای انقلاب، وی افزود: اکتشاف، استخراج، تولید و توزیع نفت و سایر فراورده‌های آن از جمله وظایف این وزارتخانه عظیم است و از طرفی دیگر بودجه کشور با محوریت فروش نفت بسته می‌‌شود و هرگاه درآمدهای نفتی کشور مطابق آنچه در بودجه پیش‌بینی شده، محقق شده است، بسیاری از مشکلات کشور حل شده است.

این نماینده مجلس هشتم برداشت از میادین نفتی مشترک را یکی از سیاست‌های اصلی وزارت نفت بیان کرد و گفت: ما در کمیسیو ن انرژی مجلس بارها در جلسات خود با وزیر وقت و مسئولان این وزارتخانه بر این مسئله تأکید کرده‌ایم و یادآور شده‌ایم که کوتاهی در این زمینه، باعثمی‌شود بخشی از منابع ملی ما توسط دیگر کشورها مورد استفاده قرار گیرد.

کعبی یادآور شد: چنین وزارتخانه عظیمی باید وزیر یا سرپرستی داشته باشد که به لحاظ کار اجرایی سابق خوبی داشته و توان خود را نشان داده باشد؛ باتوجه به وضعیت اوپک، نماینده جمهوری اسلامی در این آن که در واقع همان وزیر نفت است، باید توان تأثیرگذاری بالایی داشته باشد چنان که در دوره‌های گذشته ما شاهد چنین مسئله‌ای بوده‌ایم.

نایب رئیس‌کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تحریم اقتصادی دشمنان و اهمیت بالابردن توان پالایشگاه‌های کشور در تولید بنزین، اظهار کرد: بدنه وزارت نفت دارای نیروهای شایسته‌ای است که توان اداره این وزارتخانه مهم و کلیدی را دارند و انتخاب فردی خارج از این بدنه جای سؤال دارد. آقای علی آبادی حتی نتوانست برای وزارت نیرو از مجلس رأی اعتماد بگیرد چه رسد به وزارتخانه‌ عظیمی مثل نفت.

وی با بیان اینکه ادغام وزارت نفت کاری صد در صد اشتباه است، اضافه کرد: تغییر مدیریت در ایران توجیه ندارد و در هیچ کجای دنیا با تغییر مدیریت‌های لحظه‌‌ای و آنی موفقیت حاصل نشده است، لذا باید توجه داشت که مدیریت پایدار می‌تواند از مشکلات اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی کشور بکاهد.

کعبی با بیان اینکه وزارت نفت، کاملا تخصصی است و مدیریت آن از عهده هرکسی بر نمی‌آید، اظهار کرد: وزیر ویا سرپرست نفت باید در بدنه این وزارتخانه از مقبولیت خاصی برخوردار باشد.

این نماینده مجلس هشتم بار دیگر به اوپک اشاره کرد و گفت: در این نهاد بیشتر فضای سیاسی حاکم است و تصمیم‌گیر‌ی‌ها نیز سیاسی است و باید یک نماینده قوی از جمهوری اسلامی حضور داشته باشد و برای من این سؤال مطرح است که آقای علی‌ابادی با این وضعیت و با چه زمینه‌ اطلاعاتی می‌تواند از منافع جمهوری اسلامی در این سازمان دفاع کند؟

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: ایران بعد از ۳۴ سال به عنوان رئیس اوپک انتخاب شده و این فرصتی بسیار خوب است که بتوانیم سیاست‌های جمهوری اسلامی را مطرح کنیم و نباید با چنین انتصاب‌های نادرستی این فرصت ازدست برود.

کعبي با بيان اينکه عزل ميرکاظمي از وزارت نفت هنوز براي ما ابهام دارد و علت آن را نميدانيم، متذکر شد: حداقل با توجه به نزديکي اجلاس اوپک ميشد اين برکناري در فرصت ديگري انجام مي شد.