پس از بی قانونی های مکرر رئیس جمهور در ماجرای ادغام وزارتخانه ها و برکناری شتاب زده مسعود میرکاظمی که علاوه بر وزارت نفت، ریاست اوپک را نیز برعهده داشت، اکنون محمدعلی آبادی سرپرست جدید وزارت نفت، گزینه احتمالی برای وزارت نفت و ریاست اوپک است.

وی در اولین اظهار نظر در سمت جدید، با اشاره به دوستی ۳۰ ساله با احمدی نژاد، هدف خودش را رفاقتی حل کردن مشکلات دانست و گفت: دنبال ریاست بر نفت نیستم!

به گزارش الف، با انتقال علی آبادی که پیش از این سکان مدیریت سازمان تربیت بدنی و صنعت شیلات را بر عهده داشت به وزارت نفت، بسیاری از فعالین سیاسی نسبت به عواقب این اقدام نسنجیده دولت هشدار دادند.

مجلس به وزارت علی‌آبادی رای اعتماد نمی‌دهد
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت موافقت نمایندگان با ادغام دو وزارتخانه نفت و نیرو و تشکیل وزراتخانه انرژی، وکلای ملت به علی آبادی برای تصدی این وزارتخانه رای اعتماد نخواهند داد.

پرویز سروری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه انتخاب علی آبادی به عنوان سرپرست وزارت نفت بر خلاف منافع ملی کشور است، افزود: علی آبادی یک بار به مجلس به عنوان گزینه وزارت نیرو مطرح شد اما نمایندگان ملت به وی رای اعتماد ندادند، لذا حضور ایشان به عنوان سرپرست وزارت نفت هیچ توجیه کارشناسی ندارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی علی آبادی را گزینه احتمالی دولت برای تصدی وزارت نفت دانست و اظهار داشت: انتخاب علی آبادی به عنوان سرپرست وزارت نفت با توجه به جایگاه کلیدی این وزارتخانه در اقتصاد کشور و تزلزل مدیریتی این وزارتخانه در سال های اخیر، حتی در صورتی که وی به عنوان گزینه احتمالی وزارت انرژی نیز مطرح نباشد اشتباهی استراتژیک از سوی رئیس جمهور است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه وکلای ملت یک بار عدم اعتماد خود به علی آبادی را برای حضور در وزارت نیرو اعلام کرده اند بنا براین در صورتی که نمایندگان با با ادغام دو وزارتخانه نفت و نیرو در غالب وزارت انرژی موافقت کنند معرفی علی آبادی به عنوان گزینه وزارت انرژی موج جدیدی از اختلافات را میان دولت و مجلس ایجاد خواهد کرد.

علی‌آبادی قابلیت حضور در اجلاس اوپک را ندارد
احمد توکلی نماینده مردم تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به معارفه محمد علی‌آبادی به عنوان سرپرست وزارت نفت، گفت: به لحاظ قانونی معارفه علی‌آبادی مشکلی ندارد اما از لحاظ مصلحتی، بنده معارفه وی را خلاف مصلحت می‌دانم چرا که علی آبادی هیچ تجربه‌ای در این زمینه ندارد و قرار است برای اولین بار اجلاسی را که ریاست آن بر عهده ایران است را اداره کند.

وی با اشاره به اظهارات علی آبادی مبنی بر اینکه آشنایی‌ام به صنعت نفت به سال ۵۴ بازمی‌گردد، اظهار داشت: آیا تجربه ۳۶ سال پیش به درد امروز می‌خورد که وی برود و رئیس اوپک شود؟ اگر ۳۶ سال از سن علی‌آبادی کم کنیم، علی‌آبادی در آن دوران حدود ۲۴ یا ۲۵ سال سن داشته است لذا وی چه تجربه‌ بزرگی آن هم در زمان رژیم شاه می‌توانسته کسب کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: استدلال علی آبادی به درد رضایت خاطر امثال خودش می‌خورد وگرنه ملت ایران چنین استدلال پوچی را نمی‌پذیرد که کسی بگوید من از سال ۵۴ که مهندس شده و مخزن نفتی کن را ساختم، پس می‌توانم به وزارت نفت رفته و به عنوان نماینده ایران پس از سال‌ها در یک اجلاس بین‌المللی شرکت کنم.

توکلی ادامه داد: ملت ایران نمی‌پذیرد کسی که ۳۶ سال پیش در موقعیت یک مهندس جوان در یک پروژه ساخت مخزن نفتی شرکت داشته است، ۳۶ سال بعد یعنی امروز، می‌تواند رئیس بزرگترین و مهمترین اجلاس شود.

وی خاطرنشان کرد: البته اینکه علی آبادی گفته برنامه‌ای ندارم، درست است چرا که در مرحله سرپرستی هیچ کس برنامه ندارد بلکه باید وزارت نفت را طبق برنامه مدون قبلی اداره کند.

نماينده مردم تهران در مجلس همچنين تأكيد كرد: عليآبادي اگر بخواهد مسئوليتي برعهده بگيرد، به دليل وضع استثنايياي كه ايران پيدا كرده و پس از سالها كشورمان براي اولين بار رياست اوپك را عهده دار است، براي اين كار بايد قابليت داشته باشد اما عليرغم اينكه عليآبادي انسان محترمي است، اما قابليت لازم را ندارد.