به گزارش افکارنیوز، چهارمین اجلاس سران سیکا عصر چهارشنبه به وقت محلی با صدور بیانیه‌ای بر محوریت همکاری کشورهای عضو به منظور استقرار صلح، ثبات و امنیت در قاره آسیا به کار خود پایان داد.

تلاش و همکاری برای پیشگیری از مخاطراتی که ممکن است منطقه را دچار بحران کند، محور این اجلاس بود و در این خصوص موضوعاتی نظیر ناامنی و کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان، صلح در خاورمیانه و مبارزه با تروریزم و خلع سلاح کشتار جمعی در عرصه بین‌الملل، مورد بحثو تبادل نظر سران سیکا قرار گرفت.

یکی از مهمترین فرازهای بیانیه چهارم اجلاس سران سیکا، قبول اختلاف‌نظر بر سر نحوه استقرار صلح در خاورمیانه از سوی اعضاء ‌بود به طوری که برای نخستین‌بار این مهم در یک سند بین‌المللی مطرح و ثبت شد.

اعضاء سیکا با تأکید بر مبارزه با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر از ارتقاء امنیت در افغانستان و تقویت حاکمیت ملی این کشور حمایت کردند.

لازم به ذکر است که جمهوری اسلامی ایران همواره و به طور رسمی اعلام کرده که به دلیل عضویت رژیم صهیونیستی در سیکا، مشارکتش در این اجلاس و توافق بر هر سند و بیانیه نهایی که از آن منتشر میشود به هیچ وجه به منزله شناسایی رژیم صهیونیستی به عنوان یک کشور نیست.