به گزارش افکارنیوز، سعید جلیل عصر چهارشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه شیراز در پاسخ به سئوال دانشجویی مبنی بر وضعیت مذاکرات هسته ای و برخورد دشمنان با نظام، گفت: آنچه باعثدشمنی غربیان با ما شده جمهوری اسلامی است زیرا امروز جمهوریت در آرای مردم قرار دارد نه سرمایه گذاری ها.

وی تاکید کرد: امروز رابطه عمیقی بین جمهوریت و اسلامیت شکل گرفته و در کشور ما مناسبت هایی شکل گرفته که مردم از آن دفاع می کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در تمامی انتخابات، مقام معظم رهبری انتخاب مردم را تایید کرده و هیچگاه اجازه وتو رای مردم را نداده است.

جلیلی در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص سرنوشت مذاکرات، گفت: مذاکرات باید روند خود را طی کند و شاخص هایی وجود دارد که باید آنها رعایت شود.

وی افزود: مباحثهسته ای بحثسلیقه، شخصی و جناحی نیست بلکه دفاع از حقوق هسته ای دفاع از همه ملت ایران است.

جلیلی ادامه داد: رهبری دو شاخص را برای مذاکرات مشخص کرده اند که باید تیم مذاکره کننده به آنها توجه کامل داشته باشد.

وی افزود: در زمان جنگ دفاع از خرمشهر به معنی دفاع از تمام کشور بود زیرا اگر دشمن بخشی از خاک ایران را گرفته بود کشور در معرض تهدید قرار می گرفت.

جلیلی تاکید کرد: اهل پیشگویی نیستم بنا بر این باید اجازه داد تیم مذاکره کننده به فعالیت های خود را از همان مسیری که انتخاب کرده ادامه دهد.

وی تصریح کرد: موضوع هسته ای نشان از این دارد که انقلاب اسلامی و نظام برای تحقیق علمی و دانشگاه خود را هزینه می کنند که در این میان باید به این نکته نیز توجه داشت که دانشگاه در بحثاقتصاد مقاومتی نیز می تواند نقش اساسی داشته باشد.

جلیلی افزود: باید ظرفیت ها را بشناسیم و در عرصه های مختلف به گونه ای برنامه ریزی کنیم که تحقیقات و پژوهش ها محقق شود و در این میان برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی باید ساختار اجرایی و اداری کشور همکاری لازم داشته باشند.

جلیلی یادآور شد: زمانیکه دستگاه های دولتی مشوق باشند برای رفع موانع اقتصاد مقاومتی و تسهیل برای تولید، آن موقع است که مدیریت جهادی نیز محقق شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه گزینه نظامی اولین حرکت دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران بود یادآور شد: هشت سال جنگ تحمیلی را بر ما وارد کردند و امروز هم می گویند گزینه های مختلف بر روی میز قرار دارد در حالیکه گزینه نظامی در مرحله اول اجرایی شد.

جلیلی ادامه داد: شروع جنگ به معنی تحمیل اراده و پیروزی بر ما بود که خوشحالی می کردند اما غافل بودند که ملت ما خود و اراده خود را نیز تحمیل کردند.

وی افزود: وقایع امروز هم چنین است آیا واقعا این کشورها با داشتن چندین کلاهک هسته ای به دلیل داشتن چند سانتریفیوژ ما اینهمه سر و صدا می کنند.

وی یادآور شد: دلیل اصلی دشمنی ها این است که ما نه تنها آنها را به چالش کشیده ایم بلکه تمدن جدیدی را در جهان پایه گذاری کردیم که در حال تکثیر است.

جلیلی با اشاره به اینکه تمدن جدید در حال شکل گرفتن است، گفت: تمدنی که مقاومت می کند، خود را تحمیل می کند و در نهایت تکثیر هم می شود برای دیگران خطر بزرگی است که از هر راه و روشی برای ضربه زدن به آن وارد می شوند.

تحریم ها و تکفیرها در کنار یکدیگر


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: حمله آمریکا و اسلام آمریکایی همان تحریم ها و تکفیرها است که علیه نظام جمهوری اسلامی حرکت کرده اند.

جلیلی یادآور شد: در پیچ تاریخی قرار داریم و مباحثعلمی است که می تواند ما را از این مسیر سخت و دشوار رد کند به همین دلیل باید تمامی مردم در کنار نظام قرار داشته باشند.

وی افزود: در این شرایط اگر مردم درک درستی داشته باشند و مسئولین نیز به علم و دانش عمل کنند به طور حتم مقاومت در برابر دشمنان با پیشرفت و توسعه همراه خواهد بود.

وی تصریح کرد: بحثاقتصاد مقاومتی بسیار مهم و با اهمیت است که در این مسیر باید نگاه ها به قله باشد.

جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در موقیعت کنونی شناخت موقیعت و مختصات برای حرکت لازم و ضروری است، گفت: شناخت مختصات و ارائه راهکار های مناسب برای طی کردن مسیر و همچنین نوع ارتباط با دیگر کشورهای جهان از جمله سئوال هایی است که دانشگاه به عنوان مرکز علم باید بر روی آنها تمرکز داشته باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در این میان هیچگاه نباید به مختصات و داشته های خود کم توجه باشیم زیرا دیگر کشورهای جهان که چنین داشته هایی را ندارند چشم بر ما دارند و داشته ها و برنامه های ما را رصد می کنند.

وی ادامه داد: البته نباید فراموش کرد که زمانی افرادی دیگر برای کشور ما تصمیم می گرفتند و تحولات داخلی را در دست داشتند به همین دلیل باید دقت لازم بر ظرفیت های خود داشته باشیم.

جلیلی یادآور شد: آخرین دوره مناسبت های جدید در دنیا به بعد از جنگ جهانی دوم باز می گردد که در این میان چند کشور برای خود حق و حقوق در نظر گرفته اند و فعالیت های دیگر کشورها را تحت کنترل دارند و رای آنها را وتو می کنند.

وی تاکید کرد: آنچه باید مورد توجه قرار داشته باشد خود این کشور ها است زیرا در حالیکه در این کشور ها استفاده از بمب اتم و شیمیایی رایج بوده اینان برای دیگر کشورها حق مشخص می کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: طنز تلخی است در کشوری که به حقوق ملت خود بی توجه است برای دیگر کشورها فریاد دموکراسی می زنند و اینان هستند که هیچ کس را اجازه ورود به این نظم گورستانی نمی دهند.

جلیلی یادآور شد: حرف از بازار آزاد می زنند اما جای تعجب است که این کشور ها ۷۰ کشور دیگر جهان را تحریم کرده اند و حال چگونه می خواهند بازار آزاد را به مردم هدیه کنند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوال دانشجویی در خصوص فتنه ۸۸، گفت: یکی از مواردی که کشور ما را از دیگران جدا می کند همین برخورد ها در فتنه ۸۸ است.

وی تاکید کرد: با وجود اینکه در فتنه ۸۸ حمله گازانبری کشور و منطقه را تحت تاثیر قرار داده بود اما اجازه داده نشد که به بهانه امنیت عدالت زیر سئوال برود.

جلیل افزود: تاکید مقام معظم رهبری در آن دوران نیز به طور مکرر همین بود انجام عمل های خلاف قانون برخی افراد بهانه ای برای ظلم نشود.

شش ماه تحقیق برای اختلاس سه هزار میلیاردی


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص سئوالی مبنی بر تحریم و مفاسد، گفت: در عرصه تحریم ها فساد هم موضوع بسیار جدید است که باید مراقب بیشتری در این خصوص انجام شود.

وی یادآور شد: در بحثمعوقات بانکی باید توجه وی‍‍ژه ای به لیست ها شود و اینکه نباید فراموش کرد که چه اندازه از پول کشور در دستان چند نفر قرار دارد.

جليلي تاكيد كرد: در بحث اختلاس سه هزار ميلياردي شش ماه تحقيقات گسترده انجام شد اما بايد مباحث پيشگيري را بيش از گذشته مد نظر قرار دهيم.