به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک مرکز پژوهش‌های مجلس و انجمن‌های علمی کشور در سخنانی گفت: از شما تشکر می‌کنم که دعوت مرکز پژوهش‌های مجلس را پذیرفتید و به خانه ملت تشریف آوردید. از این جهت باعثسرافرازی ما شد.

وی افزود: بنده از مدت‌ها پیش که گاه فرصتی دست می‌داد و با عزیزان ما از انجمن‌های علمی ملاقات‌هایی داشتم، احساس می‌کردم که یک مجموعه‌های فکری قوی در کشور با انگیزه‌های مناسب به وجود آمده و سیستم دیوانی ما هیچگونه ارتباط معقولی با اینها تعریف نکرده است.

رئیس مجلس تاکید کرد: انجمن‌های علمی از یک سازوکار کاملا دولتی استفاده می‌کنند. ما هم در مجلس آن را پیگیری می‌کنیم. شاید در همین مرکز پژوهش‌های ما هم اینطور باشد، یعنی ارتباطی که باید با مراکز علمی فراهم کرد، فراهم نشده است که این جلسه نشان می‌دهد که قصد داشتند این نقص را برطرف کنند. البته کار بسیار شایسته‌ای نیز انجام شد.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: اگر می‌خواهیم سیستم دیوانی کشور فربه نبوده و چابک شود باید از همین نهادهای مدنی که از عقلانیت حکومتی برخوردار هستند، به خوبی استفاده شود.

وی افزود: برگزاری این جلسه نشان داد که آمادگی جهش اکنون وجود دارد. از این رو وزارت علوم و مرکز پژوهش‌های مجلس باید توجه خاص و ویژه‌ای به انجمن‌های تخصصی داشته باشند. باید توجه داشت که بحثبر سر استفاده از ظرفیت‌ها بوده و مرکز پژوهش‌ها نیز باید برای بهره‌گیری از پتانسیل انجمن‌ها پیشقدم باشد.

رئیس مجلس در ادامه تاکید کرد: ما با رای مردم به مجلس راه یافته‌‌ایم و نماینده آنها در خانه ملت هستیم، ‌ بنابراین مرکز پژوهش‌ها باید مقدمات را برای حرکت مراجع علمی به سوی مجلس فراهم سازد.