نشست خبري عصر امروز محمود احمدينژاد رئيس جمهوري كشورمان حاشيههايي داشت كه برخي از آنها به گزارش فارس در پي ميآيد:

* دومین نشست خبری رئیس جمهور با ۳۰۰ خبرنگار، عکاس و تصویربردار رسانه‌های داخلی و خارجی در سال ۹۰، از ساعت ۱۶:۱۵ در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری با قرار گرفتن محمود احمدی‌نژاد و تلاوت سوره مبارکه فتح آغاز شد.

* خبرنگاران در بدو ورود به محل برگزاری نشست خبری رئیس‌جمهور، ضمن پر کردن فرمی، موضوع سؤال خود را در این فرم‌ها قید می‌کردند.

* در آغاز این نشست، رئیس جمهور نیم‌ ساعت درباره تحولات داخلی و بین‌المللی سخن گفت و در بخش تحولات داخلی از " سرمایه‌گذاری در زمینه تولید علم و پژوهش‌های کاربردی و حرکت در مسیر دانش جهانی و توسعه و ایجاد ۲,۵ میلیون شغل و ریشه‌کنی معضل مسکن از طریق اجرای طرح آتیه مهر " به عنوان مهم‌ترین برنامه‌های دولت در سال جاری یاد کرد.

* در این نشست، سید محمد حسینی وزیر ارشاد و محمدزاده معاون مطبوعاتی او، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه، سید مجتبی ثمره‌هاشمی و حمید مولانا مشاوران رئیس جمهور، محمد جعفر بهداد معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور، محمدرضا فرقانی معاون امور بین المللی دفتر رئیس جمهور، علی اکبر جوانفکر، ساسان والی‌زاده، امینی و خوش گفتار، مدیران عامل خبرگزاری‌های ایرنا، ایسنا، موج و برنا حضور داشتند.

* اگر چه محمد حسن صالحی مرام، محمد شیخان و مراد عنادی(مسئولان شورای اطلاع‌رسانی دولت) در جایگاه اجرای نشست خبری رئیس جمهور حضور داشتند اما اجرای این نشست بر عهده عنادی بود که در همان ابتدای سخن از خبرنگاران خواست بر اساس یک پروتکل نانوشته، تنها به طرح یک سؤال و آن هم کوتاه و غیر تکراری بپردازند که البته بارها این پروتکل از سوی برخی خبرنگاران نادیده گرفته شد.

* خبرگزاری مهر نخستین خبرنگاری بود که موفق به طرح سؤال خود درباره تحولات منطقه شد و خبرنگار المنار هم اولین خبرنگار خارجی بود که به طرح پرسش خود در خصوص موضوع فلسطین پرداخت.

*‌ روی بنر آبی رنگ پشت سر رئیس جمهور، جمله مشهوری که احمدی‌نژاد همواره سخنان خود را با آن آغاز می‌کند حک شده بود " اللهم عجل لولیک الفرج "؛ نشست خبری رئیس جمهور با خبرنگاران داخلی و خارجی - خرداد ۱۳۹۰.

* نشست رئیس جمهور با اصحاب رسانه از ۳۰ شبکه مطرح بین المللی پخش شد و حدود ۳۰ خبرنگار در طول این نشست ۲ ساعته به طرح سؤالات خود درباره موضوعات مختلف پرداختند که بیشترین سؤالات درباره موضع رئیس جمهوری در قبال جریان انحرافی بود.

* خبرنگار تلویزیونی ملی چین که سؤال خود را با لهجه فارسی متمایل به چینی مطرح کرد، از احمدی‌نژاد درباره زمان راه‌اندازی نیروگاه بوشهر سؤال کرد که رئیس جمهور در پاسخ به وی اعلام کرد کار احداثاین نیروگاه تمام شده و در آینده نزدیک فعال خواهد شد؛ هنگامی که خبرنگار مذکور از احمدی‌نژاد درباره زمان دقیق راه‌اندازی نیروگاه مذکور سؤال کرد، رئیس جمهور به تشریح نحوه ساخت و عملکرد نیروگاه اتمی و تفاوت آن با نیروگاه برقی پرداخت که ظاهرا توضیحات وی خبرنگاران مذکور را متقاعد کرد که مجبور به اعتراف شد و گفت " فهمیدم! ". این خبرنگار اما در عین حال با سماجت سؤال خود را بار دیگر تکرار کرد که به دلیل این اتلاف وقت، نخستین کار قرمز نشست خبری امروز را از سوی مسئولان برگزاری جلسه دریافت کرد.

* خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد هم سه یا چهار سؤال خود را در قالب یک سؤال مطرح کرد که احمدی‌نژاد گفت: شما هم چند سؤال را در یک سؤال گنجاندید و مطرح کردید که البته این از زرنگی خانم‌هاست اما فکر نکنید که متوجه این موضوع نشدیم!

* خبرنگار آریا از رئیس جمهور خواست که نظرش را درباره مطالبی که در خصوص جریان انحرافی می‌شود بگوید که احمدی‌نژاد با لبخند گفت: موضع ما سکوت الهام‌بخش وحدت است؛ همین! هنگامی که خبرنگار سؤال کننده از این پاسخ مجاب نشد و از رئیس جمهور خواست که بگوید چه زمانی سکوت خود را در این زمینه می‌شکند؟ احمدی‌نژاد دوباره جمله خود را تکرار کرد و مجری برنامه هم از خبرنگاران خواست او را با " کف زدن " تشویق کنند!

* خبرنگار آسوشیتدپرس قبل از طرح سؤال خود از رئیس جمهور، عذرخواهی که می‌خواهد سؤال تندی را مطرح کند و احمدی‌نژاد به وی گفت که می‌خواهی سؤال خود را تند تند بپرسی؟ اما وقتی خبرنگار مذکور با مقایسه دولت احمدی‌نژاد با دولت‌های گذشته از ابراز نارضایتی علما از ‌این دولت سخن گفت، عنادی به کمک احمدی‌نژاد آمد و گفت: خبرنگار آسوشیتدپرس قرار بوده در حوزه سیاست خارجی سؤال کند اما از این مسیر انحراف داشته که احمدی‌نژاد هم پاسخ داد: این سؤال هم در راستای سیاست خارجی بود!

* خبرنگار آنا وقتی پشت تریبون قرار گرفت تا سؤال خود را بپرسد، احمدی نژاد از او پرسید از خبرگزاری آنا آمده است؛ آنا در زبان ترکی به معنی مادر است که مردوخی هم پاسخ داد " خبرگزاری آنا متعلق به دانشگاه آزاد و مادر همه خبرگزاری‌هاست " که این بار رئیس جمهور پاسخ داد " البته مادری که متولد بچه‌اش است! "

مردوخی به طرح سؤال خود درباره جریان انحرافی و ارتباط جن‌گیر‌ها با برخی افراد نزدیک به دولت پرداخت و احمدی نژاد با خنده به او پاسخ داد " حالا که ظاهرا این افراد دستگیر شده‌اند، ما را رها کنند و بگذارند دولت کار خود را انجام دهد؛ ما که اصلا از اول جریانی را شروع نکرده‌ایم که بخواهیم تمام کنیم… ما می‌خواهیم خدمت کنیم و به دفاع از حقوق ملت و آرمان‌های نظام می‌اندیشیم ".

خبرنگار آنا پس از سؤال خود، اقدام به اعطای یک نسخه روزنامه به رئیس جمهور کرد که احمدی‌نژاد بدون اشاره به نام روزنامه مذکور، خطاب به حاضران گفت حواستان باشد؛ آقای مردوخی برای روزنامه تبلیغات می‌کند! که البته این کار مردوخی که در نشست‌های خبری به گفته عنادی به یک سنت تبدیل شده، کارت قرمز برای وی در پی داشت.

* خبرنگار ایسنا هم سؤالی مشابه سؤال خبرنگار آنا داشت و نظر احمدی نژاد را درباره جریان انحرافی جویا شد و طرح این موضوع را منتسب به رقیب انتخاباتی احمدی نژاد در سال ۸۴ کرد و ‌رئیس جمهور هم در پاسخ به او گفت: ما از ابتدا گفتیم که شیوه مدیریت آنها را قبول نداریم و حلقه‌های مدیریتی بسته را می‌شکنیم و دولت را به میان ملت می‌بریم و بر حقوق ملت پافشاری می‌کنیم و ۱۸۰ درجه در مقابل آنها هستیم.

وی افزود: این دولت تحت رهبری داهیانه مقام معظم رهبری نظام اجرایی را به انقلاب اسلامی برگردانده و به خدمت، پاک‌دستی و مردمی بودن و ساده‌زیستی و دفاع قاطع و هوشمندانه از ملت می‌اندیشیم و این مسیر را با قاطعیت ادامه می‌دهیم و اگر آنها تصور می‌کنند ما باید ایده آنها را اجرایی کنیم، اشتباه می‌کنند و ما از سال ۸۴ هم گفتیم که راه آنها را نمی‌رویم و راه ما از آن روز تاکنون یک راه بیش نیست و با قدرت آن را ادامه می‌دهیم و این حرف‌ها تاثیری در اراده ما ندارد.

* هنگامی که خبرنگاری از احمدی‌نژاد در مورد بهانه‌گیری‌های غرب درباره موضوع هسته‌ای ایران سؤال کرد، رئیس جمهوری پاسخ وی را با ذکر داستان داد و گفت بچه‌ای مدام بهانه می گرفت و گریه می‌کرد و هر چه می خواست به او می‌دادند، ساکت نمی‌شد تا اینکه یکی آمد و گفت این را ولش کنید، گریه‌اش می‌آید و حالا نظام سلطه‌ هم گریه‌اش می‌آید و می‌خواهد ونگ بزند، خوب بزند!

* خبرنگار یکی از رسانه‌های ترکیه که برای طرح سؤال از رئیس جمهور پشت تریبون قرار گرفت، سؤال خود را به زبان انگلیسی پرسید و چون ترجمه سؤال او زمانبر بود، احمدی‌نژاد به او گفت " از ترکیه آمدی و انگلیسی صحبت می‌کنی؟ همان ترکی صحبت کن که هم من بفهمم و بقیه هم بفهمند ".

خبرنگار مذکور بعد از آنکه پاسخ خود را از رئیس جمهور گرفت، به زبان فارسی و به سختی گفت تشکر می‌کنم و احمدی‌نژاد هم پاسخ ساغول!

* هنگامی که خبرنگار روزنامه قدس پشت تریبون قرار گرفت تا سؤال خود را بپرسد، چون سؤال وی درباره فلسطین را پیش از او پرسیده بودند و نمی خواست سؤال تکراری بپرسد، مجبور به تغییر موضوع سؤال خود شد اما از ترس آنکه مجری برنامه به او خرده نگیرد که چرا سؤال خود را عوض کرده، این موضوع را مطرح کرد که احمدی‌نژاد هم این کار را بدون اشکال دانست.

* هنگامی که خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان قصد طرح سؤال خود را داشت، احمدی‌نژاد همزمان برای عکاسان دست تکان داد تا تصویر او را ثبت کنند و در عین حال به خبرنگار مذکور گفت " خانم ذبیح‌پور! شما سؤال خود را بپرسید، من رویم به این سمت است اما گوشم به شماست؛ خبرنگار مذکور هم فرصت را غنیمت شمرد و گفت من چون از رسانه متعلق به نسل جوانم، می‌خواهم دو سؤال بپرسم که احمدی‌نژاد در پاسخ به او گفت: شما سؤالات خود را بپرسید تا من هم به یکی از آنها جواب دهم.

این خبرنگار وقتی به طرح سؤالی درباره وزارت ورزش جوانان پرداخت و از رئیس جمهور خواست گزینه پیشنهادی خود برای این وزارتخانه معرفی کند احمدی‌نژاد پاسخ داد به محض اینکه گزینه پیشنهادی برای وزارت ورزش و جوانان را به مجلس معرفی کنم، اسم او را حتماً اعلام می‌کنم!

* خبرنگار روزنامه سیاست روز هم وقتی پشت تریبون قرار گرفت، خطاب به رئیس جمهور گفت یکی از خبرنگاران خود را نماینده نسل جوان دانست و یکی دیگر هم بر اساس زرنگی خود به طرح دو سؤال از شما پرداخت اما من هر چه فکر می‌کنم مزیتی برای طرح دو سؤال نمی‌بینیم اما می‌خواهم دو سؤال مطرح کنم؛ جواب احمدی‌نژاد: حالا شما سؤالات خود را مطرح کنید تا ما ببینیم چه مزیتی دارید!

* خبرنگاری از رئیس جمهور سؤال کرد " آیا ۱ + ۵ می‌تواند پیشنهادی به ایران بدهد تا برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند؟ که احمدی‌نژاد با طرح پاسخ یک کلمه‌ای «خیر» که آن را با قاطعیت بیان کرد، موجب خنده حاضران شد و خبرنگار مذکور هم که حرف دیگری نداشت، از او تشکر کرد!

* خبرنگاری از احمدی‌نژاد سؤال کرد آیا اسناد مربوط به جریان انحرافی که به گفته یکی از اعضای سابق دولت او در اختیارش قرار گرفته است، دیده و اگر آنها را دیده چه نظری در این زمینه دارد؟ که احمدی‌نژاد پاسخ داد " اگر اسنادی در این زمینه بود که سر و صدا نمی‌کردند! "

* خبرنگار يك رسانه دانشجويي هم با قرائت بيانيهاي به نمايندگي از دانشجويان از رئيس جمهوري درباره اظهارات برخي اطرافيانش پرسيد كه وي پاسخ داد "شما كه نماينده دانشجويان هستيد، نبايد انتظار داشته باشيد كه ديگران حرف نزنند و كساني كه ميگويند دولت با منتقدانش برخورد خوبي ندارد، بگويند ما چه برخوردي با منتقدان داشتيم... ما كه گفتيم روش ما سكوت است اما اگر به جز سكوت باز هم راه حل ديگري داريد بگوييد كه ما انجام دهيم ولي خواهش ميكنم نگذاريد جلوي بيان انديشه گرفته شود و حق را با حق بسنجيد.