به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی چهارم خردادماه با اشاره به سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) گفت: امام موسی کاظم(ع) که در دوران بسیار سختی از حکومت عباسیان که به نام اهل بیت پیامبر حکومت را غصب کرده بودند، برای پاسداری از دین حق مرارت‌ها کشید و با جهاد و صبر صراط مستقیم الهی را پاسداری کرد.

وی افزود: امام موسی کاظم(ع) می‌فرمایند «آن کس که همه روز به حساب خود رسیدگی نکند از ما نیست.» در این کلام امام، اولاً قید همه روزه آمده است که نشان می‌دهد برای بهره جستن از عادت مراقبه، اینگونه محاسبات اعمال باید روزانه صورت گیرد. همچنین آمده است کسانی که چنین رویه‌ای در سبک زندگی خود دایر نکنند از ما نیستند که بسیار تکان‌دهنده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در واقع شیوه زندگی پیروان واقعی امام موسی کاظم(ع) برنامه روزانه محاسبه اعمال خواهند داشت و چه آثار پربرکتی از مشی حکیمانه برای فرد و جامعه حاصل می‌شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: امام موسی کاظم(ع) در جایی دیگر می‌فرمایند هر گاه برادر مؤمنی برای انجام کاری به انسان رجوع کند، به درستی که این رحمتی از جانب پروردگار است که به سوی او آمده است و هرگاه انجام آن محقق شود، او را به ولایت ما متصل ساخته، در حالی که به ولایت الهی نیز اتصال یافته است.

وی ادامه داد: در این کلام نورانی نیز امام بزرگوار اهمیت رفع حاجات مردم را بخشی از رحمت الهی معرفی کرده است که باعثاتصال به ولایت خداوند می‌شود.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: این روزها که به دلیل مشکلات اقتصادی یکی از بخش‌های پرازدحام مراجعات مستمر نمایندگان، رفع حاجات نیازمندان است، گرچه وظیفه اصلی نمایندگان، تدوین و تصویب قوانین و نظارت بر امور سایر قوا است، ولی به طور جدی این بخش از مراجعات مردم، وقت زیادی از نمایندگان را می‌گیرد، اما بدانیم که امام کاظم(ع) نوید رحمت واسعه الهی را در این مسیر معرفی کرده است.

لاریجانی همچنین با اشاره به روز مقاومت مردم دزفول خاطرنشان کرد: پایداری مردم مقاوم دزفول همیشه در یاد و خاطر ملت ایران باقی خواهد ماند و سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر را به ملت ایران به ویژه مردم خوزستان و خرمشهر تبریک می‌گویم و یاد شهید جهان‌آرا و شهدای بزرگوار دفاع مقدس را گرامی می‌داریم.

وی افزود: قطعاً شکست رژیم صدام در سال ۶۱ در عملیات بیت‌المقدس و فتح خرمشهر نقطه طلایی دفاع مقدس بود که حوادثقبل و بعد آن همگی دست‌آموز و مهم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران قدرتی الهی مردمی را به جهانیان نشان داد که می‌تواند با حرکتی توفنده رژیمی وابسته به قدرت‌های بزرگ خارجی و متکی به نیروهای نظامی و امنیتی داخلی را از پای درآورد و به جای آن حکومتی برآمده از آراء مردم با پشتوانه عنایات الهی جایگزین کند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در فتح خرمشهر همین قدرت بار دیگر توان خود را به رخ جهانیان کشید و آن تحمیل شکست در عرصه نظامی بود. همگان شاهد بودند که این نیروی انقلابی و مردمی در معرکه‌ای بسیار سخت با بزرگترین نیروی زمینی در منطقه خاورمیانه توانست علاوه بر آزادسازی مهمترین سرزمینی که آنها در اشغال داشتند، حدود ۲۰ هزار نفر از آنها را به اسارت درآورد.

وی افزود: این توفیق پس از پیروزی انقلاب اسلامی دومین ضربه مهلک و گیج‌کننده بود که قدرت‌های مادی دنیا از ملت مسلمان ایران دریافت می‌کردند. ضربه‌ای که در محاسبات هیچ‌یک از سیاستمداران و صاحب‌نظران نظامی آنها بررسی نشده بود.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: از سوی دیگر، نوآوری‌ها و مدیریت جهادی جوانان میهن فرمول‌های رایج در مدیریت کلاسیک نظامی را به هم ریخت. آنها توانستند با تدبیر و فداکاری کارهای نشدنی را عملی کنند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: آنچه صدام حسین و فرماندهان ارتش بعثعراق و مشاوران نظامی غربی و شرقی آنها باور نمی‌کردند، این بود که خرمشهر از همان مسیری که اشغال شده بود آزاد شود. طراحی آنها برای دفاع از خرمشهر و مقابله با ایران این بود که جنگی رو در رو را تدارک دیده بودند اما هنگامی که دلیرمردان ما با حمله بر گلوگاه و استقرار در مسیر تدارکاتی آنها راه تنفس را بر قوای دشمن بستند، راهی جز تسلیم در برابر اراده این ملت نیافتند که بنا را بر استقلال آزادی و اعتلای کلمه توحید گذاشته بود.

وی افزود: از سویی، تهاجم گسترده ارتش رژیم صهیونیستی به لبنان برای انحراف توجه جمهوری اسلامی ایران از تعقیب ارتش مزدور صدام پس از فتح خرمشهر از عمق توطئه عظیمی حکایت می‌کرد که امپریالیسم و صهیونیسم جهانی با کمک ارتجاع منطقه علیه مردمی خداجو تدارک دیده بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آنها نتوانستند مزدوران صدامی را از ضربات محکم نجات دهند، اما با اشتباهی که با حمله به لبنان مرتکب شدند، فرصتی را برای انقلاب اسلامی در آن دیار فراهم کردند تا چراغ جهاد در آنجا نیز روشن شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: علما و جوانان لبنانی با الگوپذیری از دفاع مقدس، رزمی را علیه دولت متجاوز آغاز کزدند که قریب به ۲۰ سال طول کشید، لکن توانستند برای نخستین‌بار با بهره‌گیری از بنیه نظامی و چریکی، ارتش رژیم صهیونیستی را وادار به عقب‌نشینی از بخشی از سرزمین‌های مسلمانان کنند.

وی افزود: شکست ارتش رژیم صهیونیستی از حزب‌الله در لبنان از ثمرات فتح خرمشهر بود. تولد حزب‌الله نیز از نتایج این فتح به شمار می‌رود. اعتماد به نفسی که در مسلمانان منطقه برای مقابله با غرب متجاوز پیدا شده است، بخش زیادی از آن از آثار مجاهدت شهدا، جانبازان و ایثارگرانی است که در نبرد آزادسازی خرمشهر از همه وجود خود مایه گذاشتند.