به گزارش افکارنیوز، به نوشته شماره امروز دبکافایل، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در ۲۱ ماه مه گفت: مذاکرات هسته ای در حال پیشرفت و به نتیجه گیری نزدیک می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در ۲۳ ماه مه گزارش داد پس از آن که بخش زیادی از اورانیوم غنی شده ایران(هشتاد درصد) رقیق شد، این کشور می‌تواند ذخایر هسته‌ای خود را نگه دارد. به عبارت دیگر آژانس تائید کرد که تهران به تعهدات خود در توافقنامه موقت هسته ای ماه نوامبر پایبند است.

روز جمعه، روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد به این ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه و جک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، گفته شده است برای حصول نتیجه موفقت آمیز تا پایان ضرب الاجل ژوئن آخرین تلاش های خود را انجام دهند.

دبکافایل نوشت: مذاکرات شش قدرت بزرگ با ایران در اواسط ماه مه در وین بدون توافق در مسائل مهم به پایان رسید. اختلافات میان واشنگتن و تهران در حال افزایش است. درعین حال روابط بحران زده آمریکا و اسرائیل نیز بر سر نحوه برخورد با پیشرفت های هسته ای ایران و‌ موشک های بالستیک این کشور رو به وخامت است.

این سایت در ادامه مدعی شد: به علت این مشکلات، دولت اوباما در آخرین هفته ماه آوریل دو تصمیم مهم گرفت. اولین تصمیم در مورد به تعویق انداختن ضرب الاجل برای حصول توافق نهایی هسته ای با ایران از ژوئیه ۲۰۱۴ به پانزدهم ژانویه ۲۰۱۵ بود.

این سایت ادامه میدهد: تصمیم دیگر دولت اوباما با هدف منصرف کردن اسرائیل از اقدام نظامی یک جانبه به ایران بوده است. در این زمینه کاخ سفید در حال تهیه پیش نویس لایحه ای است که بر اساس آن در صورتی که مشخص شود تهران به تعهدات خود عمل نمیکند، رئیس جمهور می تواند از قدرت نظامی بر ضد این کشور بدون حمایت کنگره استفاده کند. هیچ کس در واشنگتن و تهران باور ندارد که باراک اوباما از قدرت نظامی بر ضد ایران استفاده کند. با این حال، اوباما امیدوار است پیش از حمایت کنگره از اختیار وی در استفاده از قدرت نظامی، جلوی اسرائیل را بگیرد و در مذاکرات با ایران به نتیجه برسد.