به گزارش افکارنیوز، سایت المانیتور در گزارشی نوشت: آمریکا نشانه‌هایی از خود نشان داده که آماده است در صورتی که ایران نتواند با پیشنهادات واقع‌گرایانه‌تری درباره توانایی سانتریفیوژهای خود به میز مذاکرات بازگردد، مهلت توافق را تا پاییز به تعویق اندازد.

بنا بر اخبار رسیده به المانیتور یک مقام عالیرتبه آمریکایی در سخنرانی برای جمعی از متخصصین درباره امکان حصول توافق نهایی در ۲۰ ژوئیه ابراز تردید کرده است. یکی از متخصصین این حوزه گفته که او این اظهارات مقام آمریکایی را به عنوان «عدم اعتماد به حصول توافق» تفسیر می‌کند.

یک مقام آمریکایی به المانیتور گفت: «ما فاصله زیادی داریم» و ممکن است نیاز باشد مهلت رسیدن توافق را تمدید کنیم.

این مقام آمریکایی گفت با وجود زمانی کمتر از دو ماه تا ۲۰ ژوئیه، آمریکا و ایران مذاکرات دو جانبه را برای کم کردن شکاف‌ها و رسیدن به توافق نهایی دنبال نمی‌کنند.

رابرت اینهورن، یک مشاور سابق کنترل سلاح‌ها به روزنامه اسرائیلی وای‌نت نیوز گفت: «دشوار به نظر می رسد که قدرت‌های بزرگ بتوانند تا ۲۰ ژوئیه با ایران به توافق برسند. دور آخر مذاکرات به نتیجه مطلوب نرسید انتظار می‌رفت برخی از مسائل اصلی حل و فصل شود؛ نظیر موضوع راکتور اراک… که اتفاق نیافتاد.»

آینهورن از مشاوران ارشد اوباما به یدیعوت آحارونوت گفته است: برای غرب دشوار خواهد بود که تا پیش از مهلت تعیین شده ۲۰ ژوئیه(۲۹ تیر) با ایران به توافق برسند. آخرین دور گفت‌وگوها انتظارها را برآورده نکرد. اکنون امکان رسیدن به توافق کم است و ارزیابی من این است که وقتی با گزینه بدیل پایان مذاکرات مواجه می‌شوند، توافق می‌کنند که مهلت تعیین را تمدید کنند.

این کارشناس ارشد آمریکایی میگوید: آن اوایل که توافق موقت حاصل شد، اسرائیلیها ادعا میکردند فرصت ۶ ماهه (مدتی که برای ادامه گفتوگوها مورد توافق قرار گرفت) به نفع ایران است، با این توجیه که شرکتهای تجاری مشتاقانه به سوی همکاری با ایران خواهند رفت و در نتیجه تحریمها علیه ایران فرسایشی خواهند شد. اما ثابت شد که این ارزیابی نادرست است، آنچه اتفاق افتاد این است که شرکتهای تجاری جهان بسیار با احتیاط عمل کردند و هیچ قرارداد جدیدی با ایران نبستند.