به گزارش افکارنیوز، آیت الله صادق آملی لاریجانی پنچشنبه شب در مراسم افتتاح ساختمان جدید دادگستری خراسان رضوی در محل بلوار ساجدی مشهد اظهار کرد: دستگاه قضایی بر اقتدار و سلامت بسیار تاکید دارد و گمان می کنم تلاش هایی که برای بهبود فضای فیزیکی سازمان ها و ساختمان های دادگستری صورت گرفته برای اقتدار قوه قضائیه مهم و دارای اهمیت است.

نسبت به تخریب هایی که در بخش قوه قضائیه صورت می گیرد حساسیت نشان می دهیم

وی ادامه داد " گرچه محور اصلی در اقتدار، بحثسلامت است اما وجود فضاهای سالم برای مراجعه کننده شانی از شئون دستگاه قضایی است و من مسرورم از اینکه زحمات عزیزان در این مسیر ماجور است و انشالله ثمرات خوبی خواهد داشت.

آیت الله لاریجانی با اعلام اینکه بنای ما در کل کشور براساس کار و عمل خوب و شایسته است؛ افزود: اصل و معیار حقیقی عبارت است از بهبود وضعیت نیروی انسانی در قوه قضائیه، سلامت این دستگاه ها و اقتداری که به مدیران آن وابسته است اما شرایط خوب نیز برای کارکردن باید ایجاد شود و بر همه ما فرض است که این امر را رعایت کنیم.

وی بیان کرد: ما نسبت به تخریب هایی که در بخش قوه قضائیه صورت می گیرد حساسیت نشان می دهیم زیرا تخریب این قوه به اقتدار نظام آسیب وارد می کند و باید در نظر داشت که قوه قضائیه قوی، رکنی برای امنیت کشور است لذا باید این جهت را به ویژه موضوع سلامت دستگاه قضایی را رعایت و ملاحظه کنیم.

رئیس قوه قضائیه یادآور شد: بنده در جوار ملکوتی حضرت رضا(ع) و به مناسبت معنویت این ایام بر مسئله سلامت و اخلاق در دستگاه قضایی تاکید می کنم.

انسان ها به جهاد اخلاقی فراخوانده شده اند

وی با اعلام اینکه انسان ها به جهاد اخلاقی فراخوانده شده اند، افزود: اخلاق هم به لحاظ فردی و هم از جنبه کاری و حرفه ای واجب است و در حقیقت اخلاق نیاز اساسی همه ماست و دعوت پروردگار و انبیای الهی به این امر بوده و این مسئله در امر حرفه ای نیز از اوجب واجبات است.

آیت الله آملی لاریجانی عنوان کرد: قضات نیز برای اینکه بتوانند حکم عادلانه ای را صادر کنند باید تقوا و اخلاق را رعایت نمایند تا گرفتار وسواس شیطانی نشده و نشوند.

اخلاق در حرفه قضاوت اصلی اساسی است

به گفته رییس قوه قضاییه، اخلاق در مقام فهم و سلوک انسانی و حرفه قضاوت اصلی اساسی و موثر است.

وی تاکید کرد: امروز در بازسازی نیروی انسانی قوه قضائیه گام های بلندی به لحاظ کمی و کیفی برداشته شده و در مورد جذب قضات جدید تلاش های عدیده ای صورت گرفته چرا که در گذشته کمبود نیروی انسانی محسوس بود و در حال حاضر با جذب ۴ هزار نیرو در طول برنامه پنجم اقدام مهمی در گشایش کار دستگاه قضایی و مراجعان پیدا خواهد شد.

ارتقاء کیفی آموزش های قوه قضائیه

رئیس قوه قضائیه از جذب و استخدام کارکنان غیرقضایی نیز خبر داد و افزود: این استخدام ها در جهت بودجه تخصیص داده شده صورت می گیرد.

وی با اشاره به آموزش های قوه قضائیه ادامه داد: در بحثکیفی، آموزش های قوه قضائیه ارتقاء پیدا کرده و باتوجه به تغییر برخی مواد قانونی و قوانین جدیدی همانند قانون مجازات اسلامی و دادرسی کیفری جدید که مصوب و ابلاغ شده، مقوله آموزش ضروری است.

وی تصریح کرد: آموزش حین و بدو خدمت باید کیفیت بالاتری پیدا کند تا از این طریق قضات بتوانند با دانش نو به مشکلات مردم رسیدگی کنند.

برداشتن موانع نیازمند تلاش مضاعف و توجه به مقوله اخلاق و سلامت است

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه اجتهاد یک قوه و ملکه قدسی است، عنوان کرد: رسیدن به معانی و حقایق با مقدماتی صورت می گیرد و در بسیاری اوقات مقدمات از جهت سلامت نفس و ملکه قدسی حاصل می شود.

آیت الله لاریجانی گفت: هنگامی که باطنی تجلی می یابد، ظاهر انسان را دگرگون می سازد و این امر در فهم تاثیرگذار است. بنابراین این موضوع بحثفنی و حکمی فلسفی است.

وی تاکید کرد: امروز برای برداشتن موانع در تمامی زمینه ها نیازمند تلاش مضاعف و توجه به مقوله اخلاق و سلامت و تقوا هستیم و گاه آن قدر در امور دنیوی و گرفتاریهای روزمره غرق می شویم که از امور اخروی و مباحثاخلاقی غافل می شویم.

به گفته وی ما باید باور کنیم مسیر بی نهایتی در پیش داریم و باید خود را برای آن آماده کنیم.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ماه شعبان بیان کرد: ایام شعبان قرین ماه خداست و امیدوارم در این ایام پرمعنویت قلوب ما به معرفت و محبت اهل بیت (ع) بیش از بیش روشن شود.