به گزارشافکارنیوز، اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان عصر پنجشنبه پیش از ترک رم به مقصد تهران با حضور در محل نشست سالانه شورای اروپایی روابط خارجی در پایتخت ایتالیا، سیاست هسته ای جمهوری اسلامی ایران و مواضع بحق کشورمان در موضوعات منطقه ای را تبیین کردند.

مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا و سیدعباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در جمع مقامات سابق و فعلی کشورهای مختلف اروپایی ضمن تشریح اهداف جمهوری اسلامی ایران از پیگیری مذاکرات هسته ای، یادآور شدند که برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران فاقد هرگونه ابعاد نظامی است و فتوای رهبر معظم انقلاب نیز به عنوان بزرگترین پشتوانه دینی و سیاسی، این ادعا را تضمین می کند.

تخت روانچی در این نشست گفت: ایران می تواند از معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای خارج شود اما نمی تواند از فتوای مقام معظم رهبری درباره حرام بودن تسلیحات کشتار جمعی خارج شود. وی افزود سلاح هسته ای هیچ کمکی به تامین امنیت ایران نخواهد کرد. معاون اروپا آمریکای وزارت خارجه ادامه داد اگر توافق نهایی کسب نشود ایران به غنی سازی ۲۰ درصد برمی گردد و کسب توافق آغازگر روابط جدیدی با اروپا خواهد بود.

وی درباره سیاست منطقه ای دولت جدید گفت: روحانی برای همکاری بازیگران منطقه ای تلاش کرد و در برخی موارد موفق شد و در برخی دیگر باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

همچنین عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران با گروه ۱ + ۵ طی اظهاراتی گفت که توافق جامع هسته‌ای بین ایران و ۱ + ۵ در دسترس است اما دو طرف همچنان اختلافات زیادی در برخی موضوعات با یکدیگر دارند.

عراقچی که در شورای روابط خارجی اروپا در رم صحبت می‌کرد افزود: مذاکرات اکنون در مرحله‌ای بسیار حیاتی است.

معاون وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: هنوز هم بین دو طرف اختلافات زیادی وجود دارد. ما به کار سخت، عقل، دانش و خلاقیت نیاز داریم تا بتوانیم از این اختلافات بکاهیم. رسیدن به توافق جامع دور از دسترس نیست. عراقچی گفت که ما میخواهیم تا تاریخ ۲۰ جولای به توافق جامع با ۱+۵ دست یابیم.