به گزارش افکارنیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه صبح امروز(یکشنبه) با میته نکونا ماشایانه وزیر روابط و همکاری بین‌المللی آفریقای جنوبی که در راس هیأتی در تهران به سر می‌برد دیدار و گفت وگو کرد.

روند گسترش همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، همکاری‌های دو کشور در چارچوب عدم تعهد و کشورهای جنوب – جنوب و همچنین موضوعات مهم منطقه‌ای در خاورمیانه و آفریقا مهمترین موضوعات مورد بحثو تبادل نظر در این دیدار بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به بیستمین سالگرد رهایی آفریقای جنوبی از رژیم آپارتاید که مصادف با بیستمین سالروز برقراری روابط جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی می‌باشد، روابط مردمی دو کشور از بدو پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه حمایت جمهوری اسلامی ایران از مبارزات آزادی‌خواهانه و ضد آپارتاید در آفریقای جنوبی را زمینه‌ای مهم در روابط بین دو کشور در دوره پس از آپارتاید دانست و جایگاه نلسون ماندلا بعنوان یکی از مهمترین بنیانگذران روابط جاری دو کشور را ستود.

ظریف زمینه موجود برای گسترش همکاری‌ها در حوزه روابط دو جانبه را در حال گسترش دانست و با توجه به دیدگاه‌های مشترک بین دو کشور در حوزه موضوعات سیاسی بر اهمیت تبادل دیدگاه‌های دو کشور تاکید کرد.

وی برگزاری کمیته سیاسی دو کشور در سطح معاونین وزرای خارجه را که در آینده در پرتوریا برگزار خواهد شد را مهم دانست و زمینه‌های همکاری در حوزه‌های مختلف امور زنان، علوم و فن آوری و تحققات علمی را با اهمیت خواند.

در بخش روابط اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان برگزاری کمیسیون یازدهم مشترک همکاری‌های اقتصادی در پرتوریا را زمینه مناسبی برای استمرار و گسترش همکاری‌ها دانست و ابراز امیدواری کرد با برگزاری اجلاس دوازدهم در تهران و با حضور رئیس جمهور آفریقای جنوبی همکاری‌های دو کشور در مسیر توسعه روزافزون قرار گیرد.

در همین زمینه ظریف برگزاری نشست مشترک هیئت‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی که از روز گذشته در تهران آغاز به کار کرده است را زمینه مناسبی برای شناخت فعالان حوزه اقتصاد و تجارت از ظرفیت‌های طرف‌های مقابل دانست که می‌تواند زمینه ساز همکاری‌های هر چه بیشتر فیمابین گردد.

ظریف همچنین در این دیدار با توجه به اهمیت مبارزه با پدیده خشونت و افراط گرایی در سطح جهان خصوصا در خاورمیانه و آفریقا پیشنهاد برقراری گفت وگوهای جنوب – جنوب با موضوع مبارزه با خشونت و افراط گرایی از طریق گفت وگو و تشریک مساعی را مطرح کرد که به طور جدی از سوی وزیر روابط و همکاری بین‌المللی آفریقای جنوبی مورد استقبال قرار گرفت.

ماشابانه وزیر روابط و همکاری بین‌المللی آفریقای جنوبی نیز در این دیدار با قدردانی ازحمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از مردم آفریقای جنوبی در مبارزه با رژیم آپارتاید در این کشور و یاد کردن از جمهوری اسلامی ایران بعنوان دوست شرایط سخت و همچنین تشکر از نقش جمهوری اسلامی ایران بعنوان رئیس جنبش عدم تعهد در پیگیری اهداف این جنبش، گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف روابط دو جانبه را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به برگزاری نشست مشترک فعالان اقتصادی – تجاری دو کشور در تهران، بر پایی آن را زمینه ساز شناخت طرفین نسبت به ظرفیت‌های همکاری‌های متقابل دانست.

وی با اشاره به برگزاری موفق یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک در پرتوریا، اظهار علاقه کرد کمیته سیاسی دو کشور به ریاست معاونان وزرای خارجه جهت تنظیم برنامه کار دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک تشکیل و به دنبال آن نشست کمیسیون مشترک در سالجاری برگزار شود.

وی با تشریح دیدگاه کشورش در زمینه حق کشورها در بهره‌برداری از انرژی صلح آمیز هسته‌ای بر اهمیت گفت وگوهای جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱ + ۵ برای رسیدن به یک تفاهم تاکید کرد.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی در این دیدار همچنین در خصوص تحولات عراق، سوریه، مصر، لیبی، فلسطین، نیجریه و مالی به بحث و تبادل نظر پرداختند.