به گزارش افکارنیوز، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در خصوص نقش ایران برای حل بحران کنونی عراق گفت: در صورتی که تهران بتواند نقش سازنده ای برای حل این بحران بازی کند، ما از آن حمایت می کنیم.

وی در یک کنفرانس خبری افزود: در صورتی که مواضع ایران همچون موضع آمریکا درقبال بحران عراق بی طرفانه وبا درنظر گرفتن منافع همه گروه های عراقی باشد، کاخ سفید از آن حمایت خواهد کرد.

وی گفت: اما اگر قرار باشد ایران صرفا با حمایت از شیعیان قصد حل این بحران را داشته باشد، نتیجه آن ممکن است به وخیم تر شدن بحران منجر شود.

اوباما درخصوص مواضع آمریکا نسبت به بحران کنونی درعراق گفت: ما قصد تغییر وتعیین دولت درعر اق را نداریم ومعتقدنیستیم که گزینه نظامی، گزینه مثبتی برای حل این بحران باشد.

وی افزود: به اعتقاد ما؛ حل این بحران به عهده دولت و مردم عراق است، نقش آمریکا، نقش مشاروه وکمک برای حفظ یکپارچگی عراق در راستای حل این بحران است.

باراک اوباما گفت: آمریکا آماده اجرای «اقدام نظامی هدفمند و دقیق» علیه شورشیان عراق است اما در این زمینه با کنگره مشورت خواهد کرد.

وی در عین حال تاکید کرد که نیروهای آمریکایی به صحنه نبرد در عراق باز نخواهند گشت.

اوباما همچنین اعلام کرد که ۳۰۰ مشاور نظامی آمریکایی برای کمک به دولت عراق به این کشور اعزام خواهند شد.

رییس جمهوری آمریکا در عین حال از رهبران عراق خواست که یک ˈدستور کار فراگیرˈ را دنبال کنند و تاکید کرد: تنها رهبران دارای یک دستور کار فراگیر می توانند عراق را برای خروج از این بحران رهبری کنند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق پیشتر خواستار حملات هوایی آمریکا علیه شورشیان گروه تروریستی ˈداعشˈ در عراق شده بود.

باراک اوباما گفت: جان کری رییس دستگاه دیپلماسی آمریکا بزودی برای دستیابی به راه حلی برای بحران عراق راهی منطقه خاورمیانه می شود.

وی ادامه داد: عراق نباید به سرزمین تروریسم تبدیل شود و بحران در این کشور باید از طریق گفت وگو حل شود.

رییس کاخ سفید گفت: آمریکا علاوه بر اعزام مشاوران نظامی به عراق، اقدامات اطلاعاتی را نیز تشدید می کندو به منظور تبادل اطلاعات و هماهنگی در برنامه ریزی ها، مراکز عملیاتی مشترک در بغداد و شمال عراق ایجاد خواهد کرد.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به این که سنی ها و کردهای عراق نیز حرف برای گفتن دارند؛ تاکید کرد که عراقی ها باید بحران این کشور را با گفت و گوی داخلی حل کنند.

رییس جمهوری آمریکا به اعزام ناو آمریکایی به منطقه اشاره کرد و گفت: در صورت نیاز وارد عمل خواهیم شد.