به گزارش افکارنیوز، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت تدبیر و امید در برنامه تلویزیونی شناسنامه در پاسخ به این سوال که آیا سال گذشته فکر می کردید دکتر روحانی پیروز انتخاب باشد یا خیر اظهار داشت: «اگرچه آقای روحانی به الطاف الهی و تیزبینی مردم خوب کشورمان ایمان دارند اما فکر می کنم چنین پیش بینی برای شخص ایشان هم کمی دشوار بود.»

وی همچنین گفت: «من طی شانزده سالی که در مجلس حضور داشتم سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بودم. در مجلس پنجم هم سخنگوی هیات رئیسه بودم. در حزب اعتدال و توسعه هم کارم را با سخنگویی آغاز کردیم و در ستاد آقای روحانی هم در انتخابات گذشته وظیفه سخنگویی برعهده من بود.»

وی در مورد حضورش در دولت به عنوان سخنگوی دولت هم اظهار داشت: «در جلسه ای که شهریورماه سال گذشته با آقای دکتر روحانی و دیگر دوستان هیات دولت داشتیم، آقای روحانی گفتند که جمع ما نیاز به سخنگو دارد که این کار چندان آسان هم نیست. ایشان به ویژگی های یک سخنگوی خوب اشاره کردند که وقتی آن ها را می شنیدم در ذهن خودم می گفتم این ویژگی ها ارتباطی با من ندارد و در ذهن خودم برای سخنگویی دولت به دنبال افراد دیگری در کابینه می گشتم اما در نهایت آقای دکتر روحانی به حقیر لطف کردند و بار بسیار سنگینی به من سپرده شد. گاهی اوقات صحبت ده دقیقه ای با خبرنگاران سخت تر از کار شبانه روزی است چون با انتخاب نابه جای یک کلمه ممکن است تبعات ناخوشایندی در پی داشته باشد.»

نوبخت در ادامه در پاسخ به این سوال که نامزدی دکتر روحانی از چه زمانی جدی شد هم گفت: «مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص جایگاهی بود که آقای روحانی بعد از سال ها حضور در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، حضور پیدا کرده بودند. آنجا جایی بود که می شد دوستان دور هم باشند و بدون توجه به مباحثسیاسی کار علمی انجام دهند همین مرکز تحقیقات استراتژیک بود. ما نهایتاً برای کشور مدل توسعه بومی را تعریف کردیم که به رشد کشور می پرداخت.»

وی افزود: «آقای دکتر روحانی در آن فاصله کتاب های مختلفی تالیف کردند و به وسیله آن نگاه خودشان را نسبت به کشور داری مطرح کردند. البته بین چیزی که ما فکر می کردیم باید صورت بگیرد با چیزی که در آن ایام صورت می گرفت متفاوت بود و علی رغم احترامی که برای دوستانی که با سلیقه دیگری کشور را اداره می کردند، ما جور دیگری می اندیشیدیم.»

نوبخت همچنین اظهار داشت: «با نزدیک شدن انتخابات همراه با دکتر روحانی و دیگر دوستان در مورد وضعیت انتخابات صحبت می کردیم. جمع دوستانی که دور هم بودیم همه به این مساله تاکید داشتیم که ما تجارب خود را به عنوان یک مدل کشور داری ارائه کرده ایم و از طرف دیگر این توان نیز وجود دارد که آقای دکتر روحانی بتواند چیزی که مکتوب و ارائه کرده است را اجرایی نماید. عرصه ها برای ما خیلی تاریک بود اما با خودمان گفتیم مهم این است که پیش خدا و مردم بگوییم چیزی که در توان داشتیم را ارائه کردیم و در نهایت آقای دکتر روحانی با این امید به وسیله دوستان تشویق شدند که در عرصه انتخابات حضور پیدا کنند. واقعاً نتیجه انتخابات برای ما مهم نبود و همانطور که استحضار دارید ستاد ِ ما ستاد ِ شلوغ و پر رفت و آمدی نبود و ما برخلاف بعضی از ستادها که طراحی آن از سال ها پیش انجام شده بود، ستاد ما خیلی دیر انجام شد.»

سخنگوی دولت در مورد مشورت دکتر روحانی با آیت الله هاشمی رفسنجانی برای حضور در انتخابات هم اینطور گفت: «آقای هاشمی آقای دکتر روحانی را برای حضور در این عرصه تشویق و ترغیب می کردند. البته من در ذهنم واژگانی است که نشان دهد آقای هاشمی حضورشان در انتخابات را به طور کلی منتفی اعلام کرده باشند. ایشان با تحلیلی که از شرایط کشور داشتند آقای دکتر روحانی را برای آمدن تشویق می کردند. البته آقای هاشمی در بیان نظراتشان در این مورد همیشه یک نقطه ای را هم قرار می دادند که ممکن است ایشان هم نسبت به ادای دین به انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری احساس تکلیف کنند.»

وی افزود: «واقعیت این است که ما حضور آقای هاشمی در انتخابات را متصور نبودیم. حتی آقای روحانی قبل از اینکه برای ثبت نام اقدام کنند از ایشان سوال کردند و آقای هاشمی گفتند بنده فعلاً تصمیمی برای حضور ندارم و در ادامه بازهم دکتر روحانی را برای حضور در انتخابات تشویق کردند. زمانی هم که آقای هاشمی ثبت نام کردند ما فکر کردیم ماموریت و تکلیفی که حس می کردیم به پایان رسیده است. همان شب هم من خدمت آقای هاشمی رسیدم و عرض کردم ارزیابی مثبتی که ما در مورد مدیریت شما داریم باعثمی شود ما از حضور شما خوشحال و خرسند باشیم و با این تفاسیر آمادگی داریم که همگی در کنار شما باشیم. ایشان گفتند آقای دکتر روحانی باید حضورش را ادامه دهد و شما هم باید در همان ستاد به فعالیت خود ادامه دهید.»

نوبخت همچنین گفت: «فردای آن روز ملاقاتی بین آقای هاشمی و آقای روحانی صورت گرفت که من در آنجا حضور نداشتم اما ظاهراً اینطور جمع بندی شده بوده که آقای روحانی به این نتیجه رسیده بودند که باید به حضورشان در انتخابات ادامه دهند.»

وی ادامه داد: «آقای هاشمی برای همه ما محترم بودند و هستند اما صحبت در مورد اینکه در صورت تایید صلاحیت آقای هاشمی و ورودشان به رقابت های انتخاباتی دکتر روحانی چه تصمیمی می گرفتند چندان راحت نیست اما قطعاً ارادت و احترامی که برای آقای هاشمی قائل هستیم روی تصمیمان تاثیر گذار بود.»

نوبخت گفت: «صادقانه می گویم که آقای هاشمی خیلی برای ما محترم هستند و ما قبولشان داریم و ایشان را عنصر ارزشمندی برای تاریخ انقلاب اسلامی می دانیم اما سال گذشته انتخاباتی برگزار شد و دکتر حسن روحانی رای آورد. ایشان خودشان انسان صاحب نظر و مستقلی است. اینکه ایشان به خدمات و زحمات آقای هاشمی احترام و اعتماد دارد به این معنا نیست که دائماً با ایشان در ارتباط باشند و در مورد مسائل مختلف جلسه داشته باشند. فکر نمی کنم جلسات آقای روحانی و آقای هاشمی در این مدت به تعداد انگشتان دست برسد. البته بهره گیری از نظرات ایشان و دیگر شخصیات محترم انقلاب در عرصه های مختلف برای ما مهم است اما اینطور نیست که بگوییم دولت یازدهم، دولت سوم آقای هاشمی است! آقای دکتر روحانی فرمودند که من با نگرش اعتدالی کابینه را تشکیل می دهم و وابستگی های سیاسی افراد برایم مهم نیست و فقط شایستگی ملاک است.»

سخنگوی دولت تدبیر و امید در ادامه مصاحبه تلویزیونی خود در مورد فضای انتخابات سال ۸۸ هم گفت: «اگر افرادی که در عرصه انتخابات حضور دارند، به اخلاقیات و قانون پایبند باشند فضا رو به تشنج کشیده نمی شود و اعصاب آرام را متشنج نمی کنند که افراد بر اساس موج و شور و احساس و بر اساس عصبانیت صحبت کنند. اگر این اصول در سال ۸۸ از سوی همه رعایت می شد شاید این اتفاقات نمی افتاد.»

وی ادامه داد: «حزب اعتدال و توسعه در سال ۸۸ حامی مهندس موسوی بود. در مجموعه طیف بندی های سیاسی، جریان اعتدال همیشه جریان میانه بوده! ما برای آمدن آقای موسوی به عرصه انتخابات نقش مشوق را بازی نکردیم اما از بین دوستانی که نامزد شده بودند، کسی که در نهایت رئیس جمهور شد مقبول ما نبود و اگر باز به آن زمان بازگردیم ضمن احترام به ایشان بازهم معتقد نیستیم که ایشان می توانست جمهوریت نظام را ریاست کند. در نهایت بین آن جمع ما آقای مهندس میرحسین موسوی را مناسب تر از ایشان می دانستیم. ما ستاد اصلی ایشان نبودیم و مانند خیلی دیگر از افراد از ایشان اعلام حمایت کردیم و به عنوان یک ستاد فرعی در انتخابات حضور داشتیم.»

نوبخت افزود: «طبیعی است که چون رابطه تشکیلاتی بین ما وجود نداشت، بعد از اعلام نتایج انتخابات ما چندان پیگیر نبودیم. بعد از انتخابات هم فقط یک بار مهندس موسوی را ملاقات کردم و زمانی که آن اتفاقات افتاد دیگر امکان تماس با ایشان وجود نداشت و شاید ایشان با ستاد اصلی خود در ارتباط بود. حزب اعتدال و توسعه هم در آن ایام با توجه به محدودیت هایی که برای احزاب وجود داشت در حد صدور بیانیه ها فعالیت داشت. ما همیشه معتقد بودیم که همه باید به وحدت و انسجام ملی فکر کنیم.»

وی در مورد اتهام استفاده دولت یازدهم از عناصر فتنه ۸۸ هم گفت: «آقای دکتر روحانی وعده ای دادند و به درستی هم روی آن پافشاری کردند. ایشان به مردم اعلام کردند که در تشکیل کابینه نگاه فراجناحی دارند و در ادامه هم هم از اصولگرایی و هم از اصلاحات برای کابینه استفاده کردند. اینکه بگوییم هرکس که در انتخابات ۸۸ به رئیس جمهور آن دوره رای نداده حتماً فتنه گر است تصور درستی نیست. ما گاهی برای تسویه حساب های سیاسی یکدیگر را به صفتی که فکر می کنیم بد است نسبت می دهیم. اگر بگوییم هرکس که اصلاح طلب است فتنه جوست، می توان حرف منتقدین که می گویند دولت از عناصر فتنه استفاده کرده را قبول کرد اما این حرف بی پایه ای است. بسیاری از اصلاح طلبان افرادی معتقد و چهارچوب داری هستند.»

نوبخت همچنین گفت: «در بین اصولگرایان هم انسان های فهیم، قابل احترام و خوش فکری وجود دارند. چرا همیشه اینطور فکر می کنیم که باید یا اصولگرا بود یا اصلاح طلب؟ فکر می کنم همه باید برای پیشرفت کشور در کنار هم باشیم و از همه ظرفیت ها به خوبی استفاده کنیم. آقای دکتر روحانی روی قول خودش به مردم صادق بود و از همه ظرفیت ها استفاده کرد.»

محمدباقر نوبخت در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود در مورد سابقه انقلابی خود هم اظهار داشت: «دایی من روحانی بسیار خوش بیان، روشنفکر و مبارز بود که در سنین جوانی تصادف کرد و کشته شد. افرادی که هم دوره ایشان بودند می گفتند این تصادف یک حادثه ساختگی بوده و آن شب BBC اعلام کرده بود که شاه نفس راحتی کشید و یکی از منتقدین سرسخت او کشته شد.»

وی افزود: «مبارز بودن دایی و خانواده باعثشد ما از همان دوران طفولیت با انقلاب اسلامی آشنا باشیم. من کلاس پنجم دبستان بودم که حادثه خونین فیضیه به وقوع پیوست. برادرم علی آن زمان طلبه بود و برادر دیگرم هم دانشجوی مذهبی ِ سیاسی ِ ضد رژیم بود. ما نسبت به امام ارادت داشتیم و بین دایی من و شهید مصطفی خمینی و همچنین امام موسی صدر دوستی صمیمی برقرار بود. با این تفاسیر ما کاملاً در جریان اتفاقات انقلاب بودیم و امام را به طور کامل می شناختیم و به ایشان عشق می ورزیدیم.»

نوبخت در مورد نخستین مسولیتش بعد از انقلاب هم گفت: «دبیرستانی در رشت بود که مقصد راهپیمایی های شهر بود و حتی گاهی نماز جمعه در آنجا برگزار می شد. آن مدرسه پایگاه ظاهری سازمان منافقین بود. به من گفتند شما بیا و مدیریت این دبیرستان سیاسی را برعهده بگیر. بعد از مدتی از من خواستند به صورت همزمان مسول آموزش پرورش شهر هم باشم که مدتی هم این کار را انجام دادم و به صورت همزمان تدریس هم می کردم.»

وی افزود: «۴ اردیبهشت ۶۵ بود که به عنوان بسیجی برای حضور در جبهه های کردستان همراه با سپاه محمد به این منطقه رفتم. آن شب من تا صبح بیدار بودم و خیلی با خودم کلنجار رفتم و خیلی گریه کردم که چرا من برای حضور در جبهه ها به صورت متوالی توفیق ندارم. با خودم گفتم ای کاش می توانستم همین جا باشم. بعد از چند روز وارد ماه رمضان شدیم و آقای اکرمی(وزیر آموزش پرورش وقت) پیغام دادند که مدیر کلی آموزش پرورش کردستان را قبول می کنی؟ من هم قبول کردم و وارد این آزمایش الهی شدم.»

سخنگوی دولت روحانی در مورد خاطرات خود از ۱۶ سال نمایندگی مجلس هم اینطور گفت: «سال ۶۷ یک در مجلس بودیم که آقای هاشمی برای اداره جلسه نیامدند. نزدیک های ظهر بود که ایشان وارد مجلس شد. اولین بار بود که می دیدم آقای هاشمی با صدای لرزان سنخنرانی می کند. ایشان گفتند برای حضرت امام مشکلات جسمی به وجود آمده که خوشبختانه عمل جراحی با موفقیت انجام شده است. روزهای سختی برما گذشت تا اینکه از درگذشت امام باخبر شدیم. آن شب من رشت بودم و نیمه شب به سمت تهران حرکت کردم…»

وی همچنین در مورد خاطره شیرین خود از ایام نمایندگی اش در مجلس هم افزود: «در آن زمان هیچ کدام از نماینده ها نظم نداشتیم که راس ساعت ۸ در مجلس حضور پیدا کنیم و جلسه علنی را آغاز کنیم و در یاد ندارم که زودتر از ۱۵/۸ جلساتمان را آغاز کرده باشیم. رادیو فرهنگ هم هر روز از ساعت ۸ آهنگ «اندک اندک جمع مستان می رسد…» را پخش می کرد و این آهنگ همیشه برایم خاطره انگیز بود(خنده). شاید شیرین تر خاطره من در مجلس روزی بود که آزادگان برای اولین بار وارد کشور شدند.»
نوبخت در ادامه در مورد انتخابات مجلس ششم و رای نیاوردن آقای هاشمی و روحانی گفت: «فکر می کنم مردم در آن دوره به لیست رای دادند و بین لیست های مختلفی که وجود داشت آقای هاشمی و آقای روحانی در آن لیست نبودند. شرایط تهران با شرایط شهرستان تفاوت داشت. مثلاً در شهرستان ما لیستی رای نمی داد و بیشتر به افراد رای می دادند و به همین دلیل هم در هیچ یک از این چهار دوره که وارد مجلس شدم در هیچ لیستی نبودم.»

وی در مورد تعامل اصلاح طلبان ِ دوم خرداد ِ آن روزگار با آیت الله هاشمی هم اظهار داشت: «اگر در کارنامه اصلاح طلبان به یک نمره منفی برخورد کنیم، یکی از این نقاط این است که آن ها به شخصیت ممتاز آقای هاشمی به درستی عمل نکردند و با ایشان به شایستگی رفتار نکردند. من این موضوع را به عنوان یک اشتباه استراتژیک و بزرگ اصلاح طلبان می دانم که البته بعدها خودشان در جهت اصلاح این اشتباه قدم برداشتند.»

نوبخت افزود: «آقای هاشمی، آقای هاشمی است! همین شخصیت ممتازی که الان دارند آن زمان هم داشتند اما یک عده بنا به هر دلیلی چنین شخصیتی را برنمی تابیدند و متوجه اشتباهشان هم شدند. آیا اندک تفاوتی در موضع آقای هاشمی در مورد انقلاب به وجود آمده؟ آیا کوچکترین فاصله ای در ارادت ایشان به مقام معظم رهبری ایجا شده؟ من شهادت می دهم که آقای هاشمی بارها بیان می کردند که رهبری زیبنده و شایسته حضرت آیت الله خامنه ای است و حتی اگر در موردی نظر من با ایشان متفاوت باشد، فصل الخطاب نظر رهبری است.»

نوبخت در مورد موضوع تحصن نمایندگان در مجلس ششم هم گفت: «دیدگاه من در آن زمان مشخص بود. فکر می کنم تحصن کار اشتباهی بود. اینکه کسی که به نمایندگی مردم در مجلس حضور دارد بیاید و تحصن کند برای من جای سوال دارد و نمی دانم یعنی چی؟»

نوبخت در مورد افراط گری در دولت های نهم و دهم هم گفت: «شما ببینید برخی از دوستان ما در جریان اصولگرایی با آقای هاشمی چه کردند! آقای هاشمی مستحق این نوع برخورد و توهین و تحقیر نبود. نسبت به دیگر افرادی که در سابقه فعالیت های انقلابی خود نمرات درخشانی داشتند هم از سوی جریانات افراطی اقدام به توهین و تهمت شد. در عرصه های بین المللی هم ما معتقدیم باید از منافع مردم دفاع شود اما با زبانی که تحریک آمیز نباشد و نشان دهنده فرهنگ و ادب پارسیان باشد. متاسفانه ما برخی از ادبیات بین المللی را هم در آن زمان افراطی می دانستیم که از حد اعتدال هم خارج بود و در این زمینه هم اشتباهات بزرگی صورت گرفت. فکر می کنم به همین دلیل هم مردم به اعتدال رای دادند تا جریان میانه ای از معقولین و معتمدین دو طرف حضور پیدا کنند و بار سنگین دولت یازدهم را به دوش بکشند.»

وی در مورد مناظره خود با آقای خوش چهره در انتخابات سال ۸۴ و اینکه برخی می گویند این مناظره روی شکست هاشمی در انتخابات موثر بوده هم گفت: «در آن مناظره دو بخش وجود داشت. یک بخش به اعلام برنامه های آقای هاشمی می پرداخت و یک بخش هم بیان من نسبت به نوعی خرافه که برخی از دوستان نسبت به امام عصر داشتند اختصاص داشت. همچنین به برخی از تندروی هایی که در عرصه اجتماعی و فرهنگی صورت می گیرد اعتراض کردم که الان هم همانطور فکر می کنم.»
نوبخت ادامه داد: «جمع بندی جامعه در هر مرحله ای برای تفاوت با گذشته و یک نوع نوآوری متفاوت است. شاید در آن زمان جمع بندی جامعه این بود که آقای هاشمی نسبت به روند هشت سال گذشته نوع آوری نداشت و لازم بود که تحول و تغییری به وجود بیاید. البته شکست آقای هاشمی فقط یک دلیل نداشت و دلایل مختلفی دست به دست هم داد. باید قبول کنیم که ابر و باد و مه و خورشید و فلک کنار هم قرار گرفتند تا چهره ای متفاوت با چهره اصلی آقای هاشمی ارائه شود. به هر صورت فکر می کنم امروز احترام جامعه حتی نسبت به گذشته به آقای هاشمی بیشتر شده است.»

وی افزود: «در آن زمان(۸۴) خیلی از دوستان و اطرافیان آقای روحانی را برای کاندید شدن تشویق و ترغیب می کردند و شاید آقای روحانی با ملاحظه حضور آقای هاشمی در انتخابات حاضر نشدند به بحثانتخابات ورود داشته باشند. در هر صورت ما که آقای هاشمی را می شناسیم و از صداقت و پختگی او با خبر هستیم، برداشتمان با نسل سوم و چهارم انقلاب متفاوت است. ما آقای هاشمی را دوست داریم، کما اینکه همیشه به مقام معظم رهبری عشق می ورزیدیم و عشق می ورزیم و این ها را از هم جدا ناپذیر می دانیم. ما نمی توانیم از گذشته ای که داشته ایم فاصله بگیریم.»

محمدباقر نوبخت همچنین در مورد تبریک رقبای انتخاباتی انتخابات سال ۹۲ بعد از پایان انتخابات به روحانی و ماجرای تبریک پیروزی احمدی نژاد در سال ۸۴ هم گفت گفت: «تبریک و تهنیت های بعد از انتخابات گاهی دلی است و گاهی سیاسی! دل ما با کسی که سال ۸۴ پیروز شد اصلاً صاف نشد و هیچ وقت نتوانستیم او را به عنوان مظهر جمهوریت مردم فهیم و با فرهنگ و صادق جمهوری اسلامی ایران بدانیم. شاید هم اشتباه می کردیم اما به هرحال اگر دوباره به عقب برگردیم فکر می کنم انتخاب های من درست بود هرچند به وسلیه اکثریت تایید نشد.»

وی همچنین در مورد جلسه اخیر روحانی با نامزدهای انتخابات سال ۹۲ گفت: «دوستان با صفا کنار هم نشستند و صحبت کردند. آقای دکتر روحانی همیشه علاقمند بودند که از تجربیات این مردان بزرگ استفاده کنند. شاید بیان جزئیات این جلسه خصوصی از طریق من درست نباشد اما جلسه بسیار خوب و باصفایی بود و آقای دکتر روحانی با علاقمندی از این عزیزان دعوت کرد و این دوستان هم با بزرگواری آمدند. این جلسه نشان می دهد که همه این افراد فرزندان انقلاب هستند.»

نوبخت در ادامه در واکنش به این سوال مجری که از او پرسید آیا قبول دارید دولت یازدهم یک مقدار مسن است هم گفت: «نظر آقای روحانی این بود که ما فرصت آزمون و خطا نداریم. باید قبول کنیم که جوانان انرژی زیادی دارند و باید از آن استفاده کنیم اما کشور در شرایطی است که باید افراد با تجربه وارد عرصه شوند. کشور برای عبور از این دریای طوفانی نیاز به قایقران ندارد بلکه به ملوان احتیاج دارد. آقای دکتر روحانی ملوان ها را پیدا کرد. واقعاً بسیاری از دوستانی که در دولت حضور دارند در حوزه خودشان باتجربه، پخته و استاد هستند. شاید امروز برای عبور از این مرحله به این نیروهای باتجربه نیاز داریم. البته شاید بعداً آقای روحانی احساس کند که باید از نیروهای جوان تر استفاده نماید.»

وی ادامه داد: «الان در دستگاه های مختلف ما از نیروهای جوان استفاده می کنیم و در حوزه اجرا از تجربه خودمان و انرژی آن ها بهره می گیریم.»

سخنگوی دولت در مورد مشی دولت یازدهم در برخورد با منتقدانش هم اینطور توضیح داد: «دولت در این زمینه با صبر و حلم برخورد می کند. البته برخی از انتقادات هم یک مقدار زود بود و هم از حوزه انصاف خارج بود.»

وی در مورد تعامل دولت و صدا و سیما هم گفت: «دولت در هیات وزیران از ریاست سازمان صدا و سیما دعوت می کند تا ایشان هم در جلسات حضور داشته باشند. همانطور که ممکن است ما گاهی از بعضی از وزارتخانه ها انتظارات بیشتری داشته باشیم از صدا و سیما هم گاهی انتظارات بیشتری داریم. مثلاً در مورد بحثسبد کالا آقای روحانی ناراحت شد. ما ۱۵۰۰ میلیارد تومان هزینه کردیم تا مردم راضی باشند اما مردم منتقد بودند و می گفتند کرامت مردم ایجاب نمی کند مردم در صف بایستند و نباید با مردم به این شکل برخورد کرد. دولت برای بیان صحبت هایش شبکه ای در اختیار ندارد اما باید قبول کنیم دولت نیاز به زبان و شبکه ای مختص به خودش را دارد. اما در هر صورت همه این ها در رسانه ملی تجمیع شده و رسانه ملی باید در پاره ای موارد به انتظارات دولت هم توجه کند. البته این بی انصافی است که نسبت به زحمات فرزندان کشور و نظام در صدا و سیما بی توجه باشیم. رسانه ملی با این امکانات محدود باید در مقابل رسانه های متعدد خارجی بایستد و باید از زحمات دوستان در صدا و سیما تشکر کنیم. از طرف دیگر در برخی موارد انتظاراتی هم بیش از چیزی که الان دیده می شود، وجود دارد.»

نوبخت افزود: «الان تعامل خوبی بین دولت و صدا و سیما وجود دارد.»

سخنگوی دولت تدبیر و امید در مورد بحثمبارزه دولت با مفاسد اقتصادی اظهار داشت: «ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با ریاست معاون اول رئیس جمهور به طور مرتب تشکیل می شود و از سطوح بالای قوای دیگر هم در این جلسات شرکت می کنند. چه دلیلی دارد که عده ای نمی توانند مطالباتی که از بانک ها دریافت کرده اند را پرداخت کنند؟ خب یک عده ای قصد کلاه برداری دارند اما عده ای هم هستند که افراد سالمی هستند اما به دلیل شرایط اقتصادی که وجود نداشت توان پرداخت را نداشتند. فکر می کنم ما باید یک سری کارهای ریشه ای نسبت به اصلاح ساختار اقتصاد کشور انجام دهیم تا افراد محترم ِ بازرگان و تاجر به این وضعیت مبتلا نشوند که نتوانند مطالبات را پرداخت کنند. آقای رئیس جمهور به شدت نسبت به فساد در ادارات حساس هستند و روی نظارت بر این مساله تاکید زیادی دارند.»

محمد باقر نوبخت راجع به قانون آزادی اطلاعات نیز اینطور گفت: «آئین نامه اجرایی این قانون هنوز در دولت مطرح نشده است. اما ما تا جایی که بتوانیم با نشر اطلاعات اقتصادی سعی داریم کسی از رانت ویژه استفاده نکند. خودم هم به عنوان سخنگوی دولت تلاش می کنم مصوبات دولت را اطلاع رسانی کنم و هم سایت های مرتبط با دولت مثل سایت بانک مرکزی و سایت آمار به صورت مرتب اطلاعات را منتشر می نماید.»

وی در مورد ارتباط دولت با قوای دیگر هم اظهار داشت: «خوشبختانه دولت رابطه خوبی با مجلس و قوه قضاییه دارد. فکر می کنم مردم باید شاهد تعامل عملی قوا باشند.»

نوبخت همچنین در مورد میزان حقوق دریافتی اعضای هیات دولت گفت: «صادقانه می گویم که من به عنوان یکی از اعضای دولت که دو ماموریت برعهده دارم همان حقوقی را می گیرم که قبل از آمدن به دولت به عنوان یک عضو هیات علمی دانشگاه دریافت می کردم. اعضای هیات دولت هم حقوقی کمتر از حقوق دریافتی اعضای هیات علمی دریافت می کنند و ارقام نجومی که مطرح می شود صحت ندارد.»

وی در مورد ترمیم در کابینه در پایان یک سالگی دولت هم گفت: «من چیزی در این مورد نشینده ام و این موضوع را تایید نمی کنم. بحثتغییر آقای شمخانی هم جدی و مطرح نیست.»

نوبخت در پایان برنامه هم در مورد کلمات زیر اینطور اظهار نظر کرد:

اعتدال: استفاده از همه نیروها و در نظر گرفتن همه واقعیت ها
بنفش: رنگ پیروز انتخابات و رنگ اعتدال و ستادهای آقای دکتر روحانی
کلید: در دست آقای دکتر روحانی است برای حل مشکلات کشور
صمیمی ترین دوست آقای نوبخت در کابینه: دوستان زیادی در کابینه دارم اما به آقای دکتر روحانی، آقای واعظی ارادت ویژه ای دارم
شوخ طبع ترین عضو دولت: آقای زنگنه
جدی ترین عضو دولت: آقای دکتر صالحی
خسته کننده ترین جلسه دولت: بحثهدف بندی یارانه ها انرژی و وقت زیادی از دولت و تیم اقتصادی دولت گرفت
مهم ترین برگ برنده دولت: کاری که برای ارزان کردن خدمات درمانی انجام شد مهم ترین خدمتی است که از دولت انتظار می رود.
مهم ترین انتقاد وارد به دولت: ای کاش می توانستیم هیچ چیز را گران نکنیم و بیشتر از این تورم را مهار کنیم
میان وعده دولت یازدهم: بعضی چیزها از دولت قبل به یادگار مانده(خنده). در زمستان چند بار ما شلغم دادند اما الان خبری نیست و چای و خرما روی میز است. آقای دکتر روحانی اعضای کابینه خودشان را از عسل و ماست هم محروم کرده اند(خنده).
لذت بخش ترین جلسه دولت: وقتی که اخبار و جمع بندی مربوط به اجرای سیاست های پولی را دریافت کردیم خیلی برایمان دلپذیر بود.
خط قرمز دولت: عبور از موازین اسلام و انقلاب خط قرمز دولت است. همه ما بچه های انقلاب هستیم و زاویه داشتن با انقلاب برای هیچ یک از اعضای دولت افتخار محسوب نمی شود.