در يادداشتي كه اداره كل ايرانيان خارج از كشور وزارت امور خارجه كشورمان امروز (دوشنبه) به سفارت سوئيس در تهران (حافظ منافع آمريكا) ارسال كرد، ضمن تأكيد بر بيگناهي مجدد شهرزاد ميرقليخان، بار ديگر خواستار آزادي هر چه سريعتر و بدون قيد و شرط اين زن ايراني زنداني در آمريكا شد.

به گزارش فارس، علی‌رغم ارسال چندین یادداشت از سوی وزارت خارجه کشورمان به سفارت سوئیس در تهران و ارسال یادداشت از طریق سفارت پاکستان در واشنگتن(حافظ منافع ایران) و با توجه به کنوانسیون وین مبنی بر بهره‌مندی زندانیان خارجی از حق ملاقات کنسولی، تاکنون آمریکایی‌ها اجازه ملاقات کنسولی با میرقلی‌خان را صادر نکرده‌اند.

از زمان دستگیری خانم میرقلی‌خان در دو مرحله سفیر و کاردار سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا به وزارت خارجه احضار و حدود ۷ یادداشت اعتراض‌آمیز به سفارت سوئیس در تهران تسلیم و درخواست تسهیلات لازم برای امنیت و رسیدگی پزشکی و برقراری تماس تلفنی وی با خانواده‌اش مطرح و در ملاقات‌های مقامات کشورمان این موضوع بارها مطرح و مورد پیگیری قرار گرفت.

این در حالی است که این امکان و برخورد همراه با رأفت اسلامی برای سه تبعه بازداشت شده آمریکایی در ایران همواره وجود داشته که از جمله به آزادی مشروط ساراد شورد یکی از این سه نفر به قید وثیقه و فراهم کردن دسترسی‌های کنسولی برای سفارت سوئیس در تهران به منظور دیدار و ملاقات با این افراد و صدور ویزا برای خانواد‌ه‌هایشان برای سفر به تهران و دیدار با آنها منجر شده و هیچ زمان با پاسخ منفی جمهوری اسلامی ایران مواجه نشده است.

شهرزاد میرقلی‌خان به اتهام خرید اقلام نظامی مشمول قانون تحریم به ۵ سال زندانی محکوم شده و از دی ماه ۱۳۸۶در آمریکا در زندان به سر می‌برد.

حمیدرضا شاکری نیاسر مدیرکل ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه کشورمان پیش از این در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص میرقلی‌خان، گفت: ‌ متاسفانه دولت آمریکا هیچگونه همکاری با ایران ندارد و علی‌رغم اینکه چندین بار اعضای دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن با ارسال یادداشت‌هایی خواستار ملاقات حضوری با شهرزاد میرقلی‌خان شدند، ولی دولت آمریکا این مجوز را صادر نکرده است و این نمودی از نقض کامل حقوق بشر توسط آمریکاست.
شایان ذکر است که این برخورد در قبال دیگر زندانیان ایرانی در آمریکا نیز به همین منوال صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار فارس، نصرتالله تاجيك سفير اسبق ايران در اردن كه به جرم خريد و فروش تجهيزات دومنظوره و بنا به درخواست آمريكا در حصر خانگي در انگليس به سر ميبرد، نيز در حال حاضر در وضعيت جسمي و روحي وخيمي قرار دارد.