به گزارش افکارنیوز، اولی هاینونن که متهم به همکاری با سازمان سیا می‌باشد، در مصاحبه با مهر و درباره راه توافق در مذاکرات وین گفت: زمانی که من به تاریخچه فعالیت هسته‌ای ‌ایران نگاه می‌کنم می‌بینم که ایران کلید حل اغلب مشکلات را در اختیار دارد.

برای از میان بردن بی‌اعتمادی، ایران باید با تعداد منطقی و واقعی سانتریفیوژها کنار بیاید تعدادی که در واقع برای ادامه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز مورد نیاز است. یکی از پرسش‌هایی که باید در این رابطه پاسخ داده شود آن است که آیا این سانتریفیوژها واقعا برای تولید سوخت راکتورهای آب سبک فعالیت می‌کنند؟ اغلب کشورها اقدام به خرید سوخت از فروشندگان بین‌المللی که اقتصادی‌تر است می‌کنند.

خرید از فروشندگان بین‌المللی البته امنیت و کیفیت سوخت را تضمین می‌کند. علاوه بر موضوع غنی‌سازی نکته دیگری نیز وجود دارد و آن نیاز به اورانیوم است که البته منابع آن در ایران محدود است. همراه با این موارد پاسخ‌گویی به پرسش در خصوص ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای نیز وجود دارد.

ایران می‌تواند با پاسخگویی به این پرسش‌ها مسیر رسیدن به توافق جامع را هموار کند. پاسخ‌گویی به این پرسش‌ها موجب می‌شود طرف دیگر نیز با جدیت بیشتری مذاکرات را پیگیری کند.

آقای هاینونن ظاهرا تعهد دارد تاریخ واقعی را مرور نکند چه اینکه او به روشنی می‌داند غربی‌ها درباره اصل قرارداد احداثنیروگاه بوشهر، ارائه سهم ۱۰درصد ایران از نیروگاه یورودیف فرانسه، و تأمین سوخت ۲۰درصدی رآکتور تهران در ازای واگذاری اورانیوم ۳/۵ درصد غنی شده از سوی ایران، گروکشی کردند یا زیر تعهدات خود زدند و به این اعتبار ایران چگونه می‌تواند به آنها اعتماد کند؟ آقای هاینونن باید پاسخ دهد وقتی غربی‌ها ۳سال پیش، حتی نیاز دارویی ۸۰۰ هزار بیمار را گروگان گرفتند، چگونه می‌توانند قابل اعتماد باشند؟!