به گزارشافکارنیوز،سخنگوی «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنج‌شنبه از دعوت وزیران خارجه گروه موسوم به ۱ + ۵ برای سفر به وین و شرکت در مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داد.

«مایکل مان» با اعلام این خبر، گفت وزرایی که امکان حضور داشته باشند، روز یکشنبه به اتریش می‌کنند تا روند پیشرفت مذاکرات هسته‌ای را مورد بررسی قرار دهند.

ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان از پنج‌شنبه هفته گذشته دور تازه‌ای از مذاکرات هسته‌ای را با هدف دستیابی به توافق جامع، که باید تا پایان تیر ماه به دست آید، آغاز کردند. پیشتر هم گزارش‌هایی از سفر وزیران خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی به وین منتشر شده بود.

آقای مان در این مورد در توئیتر نوشت: «اشتون وزیران خارجه ۱ + ۵ را دعوت کرد تا اگر می‌توانند روز یکشنبه به وین آمده و تا اینجای مذاکرات را مورد ارزیابی قرار دهند.»

سخنگوی خانم اشتون همچنین اعلام کرد که گفتوگوهای فنی و تدوین پیشنویس روز جمعه نیز ادامه مییابد. هرچند بر اساس برنامه مشترک اقدام که سوم آذر پارسال طرفین در مورد آن توافق کردند، امکان تمدید مهلت مذاکرات برای یک دوره ۶ ماهه دیگر وجود دارد، اما هفت کشور اعلام کردهاند که فعلا تمرکز خود را بر روی تاریخ ۲۹ تیر (۲۰ جولای) مقرر در توافق موقت، گذاشتهاند.