به گزارشافکارنیوز،علی لاریجانی در چهارمین نشست اتاق فکر توسعه استان قم گفت: تشکیل این اتاق فکر ابتکار شایسته‌ای بود و اینگونه اقدامات در کل کشور کمتر دیده می‌شود؛ از طرف دیگر دولت‌ها در ادوار مختلف می‌آیند و می‌روند و چون در کشور احزاب بزرگی وجود ندارد، کار و برنامه مدون ایجاد نمی‌شود و نمی‌توانیم به درستی از زمان استفاده کنیم؛ از طرف دیگر مطالعات شما نشان می‌دهد که باید در استان در چه سمت‌هایی سرمایه‌گذاری کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این سئوال پیش می‌آید که سمت‌گیری توسعه قم را چگونه باید شکل دهیم؟ آیا باید به توسعه گردشگری توجه کنیم؟ البته استدلال‌های کافی برای این موضوع وجود دارد، اما آیا توسعه گردشگری به مصلحت قم است؟ از این‌رو باید در این ارتباط بحثشود، چون نمی‌دانیم اقدامات و جهت‌گیری‌های سرمایه‌گذاری در کشور به چه سمتی است.وی تصریح کرد: این بدان معنا است که اگر سرمایه‌گذاری صنعتی در کشور مورد توجه قرار گیرد، چون ما تنها به سرمایه‌گذاری گردشگری نگاه داشته‌ایم، سهم بخش صنعت استان کاهش می‌یابد، از این‌رو به خاطر اینگونه برنامه‌ها نباید وجوه دیگر فراموش شود، از طرف دیگر برخی تعریف‌ها و برنامه‌ها قابل جمع هستند و نمی‌خواهد آن حوزه را در یک وجه محصور کرد. به طور مثال وجه علمی و آموزشی قم را می‌توان با موضوع گردشگری در یک قالب برنامه‌ریزی و نگاه کرد، بنابراین نباید به قم تک‌ساحتی نگاه کرد.

وی ادامه داد: خیلی از شهرهای اروپایی هم‌اکنون علاوه بر بخش گردشگری به صورت مطلوبی به بخش صنعتی توجه کرده‌اند، بنابراین دلیلی ندارد که استان قم تک‌قطبی شود، لذا این استان باید به صورت چندقطبی مورد برنامه‌ریزی و اقدام قرار گیرد. از طرف دیگر هم‌اکنون شاهدیم که قم دارای ظرفیت‌هایی در حوزه دین، گردشگری، صنعتی، دامداری و کشاورزی است و باید به همه آنها نگاه و توجه کرد.

لاریجانی با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولان کشور گفت: به نظر می‌رسد حرکت آینده کشور سرمایه‌گذاری صنعتی به ویژه در حوزه نفت و گاز است.

رئیس نهاد قانونگذاری بر لزوم توجه به زیرساخت‌های استان قم تاکید کرد و گفت: ‌ مسئله راه‌آهن برای قم بسیار مهم است و خوشبختانه گام‌های بسیار مناسبی در این حوزه برداشته شده، از این‌رو باید خلأها بررسی و رفع شوند. از طرف دیگر در شرایط کنونی در زمینه توسعه راه‌آهن عنایت خاصی وجود دارد و ظرفیت‌های ریلی باید بالا برود.

وی تصریح کرد: پروژه فرودگاه شهر قم هم به علت زیارتی بودن این شهر دارای تعریف و جایگاه است، البته این پروژه دارای موضوعات و محورهای قانونی است که باید در استانداری پیگیری شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات کنونی قم ساختار مدیریتی آن است، افزود: این موضوع به معنی این است که ساختار مدیریتی قدرت جذب کارهای بزرگ را ندارد، از طرف دیگر درباره مشکلات پیرامون بانک‌ها و پروژه‌های استان قم من بانک‌ها را مقصر نمی‌دانم بلکه بدنه اجرایی قم مقصر است، البته در شرایط کنونی این موضوع بهتر شده، اما هنوز جای کار دارد و راه‌حل این مشکل ورود بخش‌های غیردولتی به پروژه‌های قم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اراده نظام به تقویت بخش‌های غیردولتی افزود: یکی از راه‌های توسعه استان راه‌اندازی بستر برای جذب سرمایه‌گذاری و شناساندن ظرفیت‌های استان است، از این‌رو برای تحقق این موضوع باید همایش‌هایی برگزار شده و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و تسهیلاتی مطرح شود. از طرف دیگر قبل از کلید زدن پروژه‌ها می‌توان با تعامل با وزارتخانه‌ها و وزرای اقتصادی میزان و نحوه اختصاص تسهیلات را شناسایی و تعیین کرد.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری تسهیلاتی برای حوزه هلدینگ بسیار خوب و مثبت است گفت: باید دید که از کجا می‌توان اینگونه تسهیلات را جذب کرد، از طرف دیگر برای مراکز گردشگری هم می‌توان از هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری استفاده کرد.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه مشکلات توسعه صنعتی باید به دقت مورد بررسی و شناسایی قرار گیرد، تصریح کرد: صنایع قم باید تقویت شود تا این موضوع زمینه افزایش نیروی کار را فراهم کند.