به گزارش افکارنیوز، کنفرانس خبری «جان کری» وزیر خارجه آمریکا امروز(سه‌شنبه) در نشستی خبری در وین در خصوص رایزنی‌های اخیر در وین گفت: علیرغم مشکلات، ما متعهدیم که یک راه حل مناسب برای این این مسئله پیدا کنیم.

وی افزود: هنوز شکاف‌های زیادی وجود دارد اما مذاکره کنندگان ما و شرکای ما ما به گفت‌وگوها با جدیت ادامه می‌دهد. امروز به واشگتن می‌روم و با باراک اوباما و کنگره رایزنی و مشورت خواهم کرد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه سخت کار کردیم، اما هنوز راه ارتباطی مناسبی پیدا نکردیم، خاطرنشان کرد: ما پیشرفت‌هایی داشتیم اما هنوز باید سخت کار کنیم.

کری با بیان اینکه طی روزهای آینده مذاکره کننده‌های ما با طرف ایرانی باید سخت کار کنند، اظهار داشت: آماده‌ام که به وین بازگردم اگر دلیلی برای آن وجود داشته باشد اما هنوز هیچ طرح مشخصی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: هدف ما ترسیم یک نقشه راه دقیق است و من مطمئن هستم که می‌توانیم به آن دست یابیم.

کری افزود: ما می خواهیم ایران و رهبر عالی ایران بدانند که آمریکا معتقد است که ایران حق داشتن برنامه هسته‌ای صلح آمیز را طبق معاهده ان پی تی را دارد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه در این از مذاکرات نیز مثل دوره‌های قبلی پیشرفت‌هایی حاصل شد، یادآور شد: اما تا رسیدن به توافق نهایی هنوز فاصله داریم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار بی بی سی فارسی درباره تعداد سانتریفیوژها و غنی سازی گفت: ما درباره این مسائل صحبت کردیم، اما من نمی‌توانم درباره تعداد و میزان غنی سازی صحبت کنم. همه طرف‌ها پشت میز مذاکرات نشسته‌اند و هدف ما شفاف سازی و یک برنامه هسته‌ای امن است و اولویت اصلی ما در این مذاکرات صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران است.

با این حال کری در ادامه گفت که ۱۹ هزار سانتریفیوژی که در حال حاضر ایران در اختیار دارد، زیاد است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین ظریف را مذاکره کننده سختی خواند.

کری همچنین گفت: ما فتوای رهبر ایران را جدی تلقی می‌کنیم. فتوای رهبر ایران بیانیه‌ای محکم درباره نیت ایران است اما نیازمند این هستیم آن را قانونمند کنیم. ما باید به راه‌حلی منصفانه و معقول برای تامین حقوق و منافع دو طرف برسیم.

کری درباره تحولات کنونی در غزه نیز گفت: ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که برای آتش بس سخت تلاش کنند تا بتوان از جان شهروندان غیرنظامی محافظت کرد.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: اگر طرح میانجیگری مصر به خوبی عمل نکرد، آماده هستم دوباره به منطقه خارومیانه بازگردم.