به گزارش افکارنیوز، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای دیدار رسمی به عراق سفر کرده است با حضور در بیوت مراجع عظام تقلید در شهر نجف اشرف، با حضرات آیات عظام سیدعلی سیستانی، سیدمحمدسعید حکیم، بشیر نجفی و اسحاق فیاض، جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدارها که در ایام سوگواری سالروز شهادت مظهر عدالت و رستگاری حضرت امام علی(ع) برگزار شد، مراجع عظام تقلید ضرورت حفظ و افزایش انسجام و وحدت میان آحاد مردم در برابر فتنه تروریسم وابسته و جنایتکار را یادآور شدند.

مراجع عظام همچنین بر شکل‌گیری سریع ساختارهای سیاسی قانونی بر اساس خواست و اراده مردم این کشور به عنوان اقدامی لازم‌الاجرا برای مدیریت بحران‌های جاری در عراق و افزایش و بهبود روند خدمت‌رسانی به مردم تأکید کردند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در این دیدارها با تجلیل از نقش مهم و منحصربه‌فرد مرجعیت در حفظ وحدت ملی و فتوای حضرت آیت‌الله سیستانی در شکل‌گیری و بسیج مردمی برضد تروریسم، دستیابی گروه‌های مختلف سیاسی را به اجماع برای تشکیل ساختارهای قانونی عراق موجب امیدواری و خوشنودی دانست.

شمخانی گفت: انتخاب رئیس مجلس عراق گامی مهم و تعیین‌کننده در مسیر توسعه تفاهم و اشتراک مساعی مجموعه جناح‌های سیاسی به منظور شکل‌دهی چارچوب‌های قانونی در اداره امور اجرایی این کشور است.

وی با اشاره به ضرورت مبارزه همهجانبه با تروریسم به عنوان تهدیدی جهانی علیه صلح و امنیت افزود: در صورت درخواست دولت عراق، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در چارچوب مقررات بینالمللی و تعهدات دوجانبه، با دولت این کشور در حوزه مقابله با تهدید تروریسم همکاری کند.