به گزارش فارس،"هفتهنامه دانشجويان " در جديدترين شماره خود كه امروز شنبه ۲۸ خرداد منتشر شده، گفتوگويي با صادق زيباكلام استاد دانشگاه تهران و از چهرههاي شاخص موسوم به اصلاحطلب منتشر كرده است كه متن كامل آن در ذيل ميآيد:

دانشجویان: دو سال از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم می‎گذرد و شاید حالا بتوان در مورد برخی اتفاقات و زوایای انتخابات، فارغ از یک فضای احساسی، به صورت مستدل صحبت کرد. اگر چه جریان دوم خرداد در رأی‎گیری‎های قبلی که نتیجه دل‎خواهش حاصل نشده بود، اعتقاد داشت که این شکست‎ها حاصل عدم حضور به اصطلاح " آرای خاموش " است، در این انتخابات شاهد بودیم که آرای خاموش هم به میدان آمده و به صندوق ریخته شدند، ولی باز نتیجه آن چیزی نشد که جریان دوم خرداد پیش‎بینی می‎کرد، فکر می‎کنید چه اتفاقی افتاد؟

زیبا کلام: طرفداران آقای موسوی معتقد بودند که رأی آورده‎اند و در انتخابات تقلب شده، اما طرفداران آقای احمدی نژاد اعتقاد داشتند که نه، تقلبی در کار نبوده و رقم ۱۴میلیونی اعلام شده، رأی واقعی آن‎ها بوده است …اما برأی خود من هیچ‎وقت مسأله حل نشد! ممکن است آقای احمدی نژاد واقعا ۲۴ میلیون رأی آورده باشد. بنده معترفم که میزان طرفداری از آقای احمدی نژاد خیلی گسترده بود، به‎خصوص در مناطق دورافتاده کشور و روستاها، و البته در میان اقشار مؤمن‎تر جامعه شهری و حتی در میان برخی نخبگان.
ببینید برادر من - که استاد دانشگاه است - و خانواده‎اش، به آقای احمدی نژاد رأی دادند. ولی در عین حال خیلی از کسانی که آمده بودند به پای صندوق و می‎خواستند رأی بدهند، مدت‎ها بود رأی نداده و در انتخابات قبلی شرکت نکرده بودند و فقط برأی این که به میر حسین موسوی رأی بدهند پای صندوق‎های رأی آمده بودند. در شهرستان‎ها، همین‎طور در روستاها برخی رأی اولی‎ها به طرفداری احمدی نژاد آمده بودند رأی بدهند، بنابراین به یقین نمی‎توان گفت که واقعا ادعای طرفداران آقای موسوی درباره تقلب صحت دارد و یا نه!

* دانشجویان: بحثهمین است آقای دکتر! برخی از ۱۰ میلیونی که در انتخابات قبلی شرکت نکرده‎بودند، مثل رأی اولی‎ها آمدند و به احمدی نژاد رأی دادند، چون اعتمادشان به نظام بیشتر شده بود و دیده بودند که این دولت، برخلاف دولت‎های قبلی توانسته شکاف خدمت‎رسانی و اعتماد مردم به دولت را که در دولت‎های قبلی به وجود آمده بود، پر کند.
این مسأله را نگویید. چون نه می‎شود گفت شده و نه می‎شود گفت که نشده. به عقل سلیم این ها نمی‎رسد.

زیباکلام: پس این ۱۰ میلیون رأی خاموش چه شد؟ به نظر شما همه به مهندس موسوی رأی دادند؟
من به هیچ‎وقت نگفتم که همه به موسوی رأی دادند. گفتم خیلی از کسانی که معمولا در انتخابات شرکت نمی‎کردند و مخالف جریان مخافظه‎کار بودند آمدند و به مهندس موسوی رأی دادند. البته هیچ‎کس آمار نگرفت که چند درصد از کسانی که تا به حال رأی نداده بودند، به ایشان رأی دادند.

* آقای دکتر بحثی را مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس مطرح کردند در مورد تقوای جمعی و جریان چپ، و این‎که جریان چپ نتوانست تقوای جمعی را رعایت کند و کارش به نقطه‎ای رسید که اعتشاش‎گران روز عاشورا که شعارعلیه اصول قانون اساسی دادند و حرمت عزای امام حسین را نگه نداشتند، زیر پرچم این جریان جمع شدند. خب این یک بحثدقیق و مهمی از عقبه تاریخی و تئوریک جریان چپ است که از سوی مسئولین نظام مطرح شد، جریانی که امروز شاید در آن، از خط امامی‎های نادم باشد تا ضد انقلاب خارج‎نشین، حلقه لندن و … آیا اصولا قائل به تفکیک این جبهه پارادوکسیکال از هم هستید؟ اصلا وضعیت جریان چپ داخلی را با توجه به این سخنان چگونه می‎دانید؟

- زیباکلام: من فکر می کنم جریان اصلاحات به دنبال مطالبات دموکراتیک است، جریان اصلاحات به دنبال مطالبات مدنی‎ای‎ست که حرف انقلاب اسلامی بود، ولی تحقق پیدا نکرد؛ مثل چی؟ مثل آزادی مطبوعات، حاکمیت قانون، نبود زندانی سیاسی، آزادی بیان، آزادی عقیده و… این‎ها بخش‎های عمده‎ای از درخواست‎های انقلاب اسلامی بود که محقق نشده و جریان اصلاح‎طلبی به این علت به‎وجود آمد که در جهت تحقق این قسم از اهداف و آرمان‎های جمهوری اسلامی نتوانسته بود تحقق پیدا کند، ولی خب جریان اصلاح‎طلبی هم نتوانست در راستای تحقق این اهداف موفق عمل کند، چه بسا اصلاح‎طلبانی که در قوه مجریه بودند نیز از عهده اجرای این اهداف برنیامدند.

* شاید سوال را درست مطرح نکردیم، منظور ما بحثی‎ست که رهبری درباره جریان چپ گفتند، فکر می‎کنید ممکن است بین جریان چپ و - اصلاحات فاصله گذاری کرد و درباره موضوعی که ایشان بیان کردند تحلیل‎تان چیست؟
من نمی‎دانم منظور شما از جریان چپی که می‎گویید چیست. منظورتان جریان چپ مارکسیستی‎ست؟

* منظور جریانی‎ست که در دهه ۶۰ وجود داشت.
- زیباکلام: ‌ چپ دهه ۶۰ مقدار زیادی ملهم و متأثر از عقاید مارکسیستی بود و بسیار به اندیشه‎های مارکسیستی نزدیک بودند، منتها چپ دهه ۶۰ تحقق پیدا نکرد و اصلاح‎طلبان متوجه شدند مهمتر از مبارزه با امریکا و استکبار جهانی، مبارزه برأی تحقق حقوق شهروندی و جامعه مدنی است.

* یعنی لیبرال شدند؟
- زیباکلام: ‌ نه. لیبرال نشدند. مسائل مربوط به حقوق مدنی خیلی مهمتر از مبارزه با آمریکاست. ارثو میراثچپ مارکسیستی و ارثو میراثچپ اسلامی الان رفته به سمت اصولگرایان؛ یعنی ادبیات اصولگرایان، امروز همان ادبیات چپی‎های دهه‎ی ۶۰ است.

* شما چندی پیش در مورد آقای مشایی نکاتی را گفتید. و امروز می‎بینیم که ایشان بعه لحاظ نظری همان سخنانی را می‎گوید که جریان چپ رادیکال می‎زد و حتی با برخی وزرأی کابینه آقای خاتمی پیوند‎های تشکیلاتی و اقتصادی هم برقرار کرده، نظرتان در این مورد چیست؟

- زیباکلام: در مورد مسائل جدیدی که به وجود آمده معتقدم چند مسأله را باید در نظر بگیریم. اساسا آقای رحیم مشایی نه امروز و نه دیروز، از قبل و بعد ۲۲ خرداد ۸۸، هیچ‎وقت به اصلاح طلبان توهین نکرده و این مسأله قابل احترام است. او هیچ‎وقت به کسانی که منتقد و یا مخالف بودند و یا حتی مخالفان نتایج آن رأی‎گیری؛ توهین نکرد و اصلاح طلبان را وابسته استکبار خطاب نکرد. الفاظی را که خیلی از اصولگریان به راحتی به اصلاح طلبان و به آن۱۳ میلیون نسبت دادند، از ایشان نشنیدیم. این یک نکته!
اما نکته دوم این که، جریان آقای مشایی اختلافات عمیق فکری و نظری با عقبه جریان اصولگرا دارند. منتهی در یک مقطع زمانی هر دو جریان در جهت سرکوب اصلاح طلبان و دگراندیشان، با یکدیگر متحد شدند؛ اما بعد از خانه‎نشین شدن اصلاح‎طلبان، اختلافات درون جبهه اصولگریان شروع شد. اگر افرادی اعتقاد دارند آقای مشایی و احمدی نژاد از اصولگرایان نبودند و ریشه آن‎ها به اصلاح‎طلبان می‎رسد، قبلش باید گفت چشم شما روشن که شش سال از چنین جریانی دفاع کردید!

* عده‎ای معتقدند چنین مواضعی حاصل تقسیم کار بین جریان ارزشی است تا آرای آن ۱۳ میلیون نفر را هم به سمت آن ۲۴ میلیون بکشانند، نظرتان در این خصوص چیست؟
- زیباکلام: نه. این یک بازی سیاسی نیست. خیلی‎ها هستند که می‎گویند تمام این‎ها دست‎شان توی یک کاسه است، به عبارتی آقای لاریجانی، توکلی هم با آقای رحیم مشایی و آقای احمدی نژاد همه دست‎شان توی یک کاسه است؛ ولی من این نظر را ندارم و معتقدم که بین این‎ها اختلافات جدی وجود دارد و علتش هم این است که هم اصولگرایان سنتی می‎خواهند انتخابات مجلس آینده را مال خودشان کرده و به طبع آن رییس جمهوری شوند و آقای احمدی نژاد و خط ایشان هم همین‎طور.

* خب حالا اصلاح‎طلبان چه تدبیری باید کنند؟
- زیباکلام: تدبیر اصلاح‎طلبان باید این باشد که فقط و فقط به کسانی کمک کنند که درد آزادی بیان و آزادی اندیشه دارند و هر کسی که به این‎ها عمل می‎کند مورد حمایت‎شان در انتخابات قرار بگیرد.

* پس با این حساب احتمال ائتلاف اصلاح‎طلبان و جریان آقای مشایی وجود دارد؟
- زيباكلام: شما از من سوال كرديد كه اصلاح طلبان بايد چه كار كنند و پاسخ من اين است كه اصلاحطلبان بايد همواره به جرياناتي كمك كنند كه اين جريانات طرفدار آزادي، حاكميت قانون، دموكراسي و آزادي بيان هستند. اگر آقاي لاريجاني طرفدار آزادي و حاكميت قانون است، ما بايد از آقاي لاريجاني حمايت كنيم و اگر آقاي رحيم مشايي طرفدار اين مسأله است، بايد از او حمايت كنيم.