به گزارشافکارنیوز،محمد نهاوندیان ظهر امروز در جمع خبرنگاران در حاشیه سفر یکروزه خود به استان مرکزی اظهار کرد: بانکداری باید مسیر تولید را تسهیل کند و این مهم جز با اصلاح ساختارها محقق نمی‌شود.

وی تصریح کرد: مزمن شدن سیستم اقتصادی تولید موجب توجیه خدمات بانکی و رقابتی نشدن خدمات بانکی شده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: ‌ امروز بانک‌ها وارد حوزه بنگاهی شده‌اند و به جای رقابت بانکی به رقابت با بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی می‌پردازند.

نهاوندیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ۱۷ مرداد روز خبرنگار اظهار کرد: خبرنگاران شریکان فعالان اقتصادی و شکوفایی اقتصاد کشور هستند که در حل مسائل و مشکلات اقتصادی نقش به سزایی را ایفا می‌کنند.

نهاوندیان ادامه داد: خبرنگاران در اصلاح وضع اقتصادی کشور از اهرم‌های مهم محسوب می‌شوند.

وی همچنین با اشاره به طرح خروج از رکود اقتصادی بیان کرد: طرح خروج از رکود اقتصادی توسط دولت و با مشورت فعالان اقتصادی و صاحب‌نظران اقتصادی تدوین و در کمیسیون‌های مربوطه هیأت دولت بررسی و تصویب شده که در روز سه‌شنبه در همایشی با حضور رئیس‌جمهور ارائه خواهد شد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: با توجه به اینکه مشارکت و همکاری و همیاری فعالان اقتصادی لازمه اجرای این طرح بود، لازم دیدیم در این زمینه با رؤسای اتاق‌های بازرگانی که نمایندگان بخش خصوصی دولت هستند، رایزنی عملیاتی داشته باشیم که امروز این امر با حضور در نشست رؤسای اتاق بازرگانی سراسر کشور در اراک صورت گرفته است.

نهاوندیان با بیان اینکه در همایش روز سه‌شنبه، محورهای مختلف این بسته اقتصادی تفسیر می‌شود، ابراز کرد: در این همایش، پنل‌های تخصصی ۶‌گانه برگزار می‌شود که امیدواریم با اجرایی شدن این طرح شاهد رونق فعالیت‌های اقتصادی در کشور باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون جایگاه استان مرکزی اظهار کرد: این استان از ظرفیت گسترده صنعتی، مزیت نسبی ترانزیتی و ظرفیت بالای کشاورزی برخوردار است و به جرأت می‌توان گفت استان مرکزی در اقتصاد ایران جایگاه ممتاز و ویژه‌ای دارد.

نهاوندیان افزود: پرداختن جدی به ظرفیت معطل‌مانده این استان از برنامه‌های مهم و ضروری است که باید در اولویت قرار گیرد ضمن اینکه این مهم در بسته دولت مورد عنایت قرار گرفته است.

نهاوندیان تصریح کرد: در نشست امروز، به دنبال نهادینه‌سازی رابطه نزدیک بین بخش خصوصی، اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌های اقتصادی از یکسو با سازمان‌های دولتی از سوی دیگر بودیم.

وی تأکید کرد: با توجه به رویکردی که دولت دنبال میکند و به توسعه مردممحور اعتقاد دارد، انتقال ساختاری از دولتمحور به مردممحور باید تحقق یابد که تشکلهای خصوصی و اتاقهای بازرگانی از محورهای اساسی این انتقال هستند و میتوانند سیاست دولت را جامه عمل بپوشانند.