به گزارش افکارنیوز، بیژن نوباوه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و از استیضاح کنندگان وزیر علوم در صحن علنی مجلس پس از انتشار فیلمی از تبلیغ رسانه‌های خارجی در خصوص استیضاح فرجی‌دانا، گفت: این تبلیغات به‌صورت هماهنگ از سوی بعضی از رسانه‌های داخلی عنوان می‌شد و همین موضوع در خارج از کشور به آن پرداخته می‌شد و سپس به داخل کشور برمی‌گشت که ما آن را ردیابی کردیم.

وی افزود: ۲ هدف مهم را این رسانه‌ها دنبال می‌کنند که اولین آن انحراف موضوع اصلی استیضاح از نگرانی عمیق نمایندگان مردم از انحراف وزارت علوم از مسیر اصلی انقلاب و تربیت نیروی انسانی مؤمن با موضوع بورسیه بود.

این نماینده مجلس دومین موضوع را نشان دادن ناکارآمدی وضعیت فعلی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم دانست و گفت: در این نوع تبلیغ تلاش شده روحیه کاسب‌کارانه نمایندگان با ارائه آمار غلط و سرتاسر دروغ به تصویر کشیده شود که سرتاسر دروغ و جو‌سازی رسانه‌ای بود.

نوباوه خطاب به وزیر علوم گفت: ‌ ما نگرانیم؛ مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مردم نگرانند و بحث، بحثاستیضاح یک وزیر نیست، مسئله فراتر از این حرف‌ها است. اشکالات در مدیریت برخی از وزارتخانه‌های ما وجود دارد، اما کسی اشاره خاصی به آن نمی‌کند و طبق روال عادی با آن برخورد می‌شود.

وی در واکنش به اظهارات لاریجانی مبنی بر اینکه فیلم پخش‌شده را مزخرف و بی‌ربط خواند، گفت: اینکه دوستان می‌گویند بعضی از این حرف‌ها مزخرف است فیلم را به این دلیل پخش می‌کنیم که بگوییم در جریان هماهنگی تبلیغاتی یک واکاوی رسانه‌ای صورت گرفته تا یک هماهنگی در داخل و خارج باشد تا یک مجلس را ناکارآمد نشان دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: نگرانی به‌حق ملت و نمایندگان ملت به‌عنوان موضوعی که به چشم کاسب‌کارانه و رانت‌خوانه که وزیر به آن اشاره داشتند مطرح می‌کنند است که خوب بود سخن آقای وزیر بخش می‌شد که در آن جلسه به دانشجویان گفتند؛ اگر رانت‌هایی که نمایندگان می‌خواستند به آنها می‌دادند امروز دچار مشکلی نبودند، آقای وزیر، نگفتید؟

نوباوه با بیان " ما می‌خواهیم بگوییم رسانه‌های بیگانه این مطالب را از کجا می‌آورند " خطاب به وزیر علوم، گفت: آقای وزیر، ما نگران وزارت علومی هستیم که باید مؤمن‌ترین نیروهای نظام را تربیت کند. آیا امروز بسیاری از نیروهایی که در داخل نظام با پول نظام تربیت می‌شوند در داخل ایران می‌مانند؟

وی به مطلبی از مجله نیوزویک اشاره کرد و گفت: این مجلس می‌گوید که خبرهای جالب و تعجب‌برانگیزی از دانشگاه‌های ایران می‌آید و در واقع دانشگاه‌های ایران آن‌چنان قوی شده‌اند که با دانشگاهی به‌مانند کالیفرنیا، کمبریج و شین‌هوا در چین رقابت می‌کند و امروز کار به جایی رسیده که بهترین دانشجوها در دانشگاه صنعتی شریف متخصص می‌شوند کار یاد می‌گیرند، اما آبش به آسیای کسی ریخته می‌شود که آن دانشگاه استنفورد است.

نماینده مردم تهران در مجلس مطرح کرد: چه جریانی در داخل است که بهترین دانشجویان ما به خارج از کشور می‌روند و بسیاری از جریان‌های سکولار در آن شکل می‌گیرد و دانشجویان به خارج مهارت می‌کنند. آقای فرجی‌دانا می‌گویند که رشد علمی دانشگاه خوب است مگر کسی آن را نفی کرده است؟ رشد علمی دانشگاه ما طی دهه گذشته مگر در دوره شما بوده است یا اینکه این رشد علمی وجود داشته است. موفقیت‌ها در سلول‌های بنیادی، نانوتکنولوژی و فرستادن انسان به فضا مگر در زمان شما صورت گرفت؟

نوباوه ادامه داد: دانشگاهی که ما نیاز داریم باید تهرانی‌مقدم‌ها و احمدی‌روشن‌ها را بسازند. تمام نگرانی ما از آن‌جایی است که نگران اساس سیاست حاکم بر دانشگاه‌های کشور هستیم و نه مسئله استیضاح یک وزیر.

وی به موضوع تکریم شخصیت انسان‌ها اشاره کرد و افزود: حفظ آبروی انسان‌ها بسیار مهم است و آیا سایت‌هایی که در هفته گذشته از سوی جنابعالی آمار دروغ منتشر کردند تکریم است؟ شما حفظ کردید آبروی انسان‌ها؟ این‌همه نمایندگان مجلس را متهم کردید و کدام‌یک از آنها را اثبات کردید بعد اطلاعیه می‌دهید که ما نبودیم پس چه‌کسی بود.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه امروز صحبت از مظلومیت آقای فرجی‌دانا می‌کنند، اما باید صحبت از مظلومیت نظام اسلامی را بکنند که ۳۵ سال هنوز سیاست اسلام و انقلاب اسلامی را که نتوانسته اعمال کند، اظهار داشت: این مظلومیت مربوط به دانشگاه است نه آقای وزیر.

نوباوه به رواج انتشار نشریه‌های دانشجویی با رویکرد تخریب نظام اشاره کرد و افزود: امروز جریانی که در دانشگاه حاکم است آیا آقای وزیر بررسی کرده‌اند؟ این نشریه‌ای که در چندین تیراژ رنگی تمام در بیرون دانشگاه منتشر می‌شود و به داخل دانشگاه می‌آید و این ۵۰ نشریه نیست و این ادبیات، ادبیات دانشجویی نیست.

وی خطاب به وزیر علوم گفت: ‌ یکی از نشریات شما هنجارشکنانه به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که هیچ‌کس با او برخورد نمی‌کند. در دانشگاه فردوسی نشریه مکس اقدام به انتشار مطلبی با عنوان خط قرمزها با تیتر فاتحه سپاه را باید خواند می‌کنند، ببینید کار به کجا رسیده است؟ در مقدمه این مطلب آمده است: " بر آنیم در این ستون طعم تند نقد را به هر نهاد با هر جایگاه دیگری که از نقد مصون مانده است بچشانیم و پای بر خطوط قرمزی بگذاریم که بی‌دلیل دایره نقد را تنگ‌تر کرده است و در این شماره تیغ قلم‌مان به‌سمت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است " آقای وزیر، کومله این‌گونه نمی‌نویسد.

این نماینده مجلس ادامه داد: آقای وزیر، می‌گویید رودربایستی ندارید اما بررسی کنید و بگویید با کدام ضدانقلاب برخورد کرده‌اید؟ فرموده‌اید پنجاه و چند درصد از رؤسای دانشگاه‌ها را عوض کرده‌اید، بفرمایید از این درصد چند درصد از آنها اهدافشان با نظام سازگاری داشته است. در یکی از همین دانشگاه‌های کشور و در شهر همدان ۸ نفر را تغییر داده‌اید که هم. Ph. D دارند و هم رزمنده‌اند، برای چه اینها را عوض کرده‌اید؟

نوباوه به نامه وزارت اطلاعات اشاره و تصریح کرد: اگر نامه‌ای که شما عنوان می‌کنید درست است که هیچT اما وزارت اطلاعات در نامه ۹۲/۱۱ / ۶ درباره وزارت علوم می‌گوید که مقطع کارشناسی‌ارشد ۹۲ پس از شرکت بیش از ۹۰۰ هزار نفر داوطلب در آزمون کارشناسی‌ارشد دانشگاه‌های دولتی این وزارتخانه‌ها عدم صلاحیت ۱۴۷ نفر از داوطلبین را اعلام می‌کند که از همه داوطلبین رد صلاحیت شده ثبت‌نام به عمل آمده است.

وی در پایان گفت: گزینش سازمان سنجش اعلام کرده تنها اسامی ۹۱ نفر به آنها اعلام شده و اگر این نامه وزارت اطلاعات با نامه شما تعارض دارد باید وزارت پاسخ دهد. اینگونه نیست همه کسانی که شما استعلام کردهاید نظر وزارت اطلاعات را اعمال کردهاید بنابراین نگرانی ما به همین دلیل است.