به گزارش افکارنیوز، دقایقی پیش سخنرانی رئیس جمهور در جمع علما، فضلا و روحانیون اردبیل آغاز شد.

رئیس جمهور در این نشست با بیان اینکه حفظ آرامش در سطح دانشگاه‌های کشور برای ما مهم است، افزود: بنده به دکتر نجفی سرپرست وزارت علوم تاکید کردم که مسیر حفظ آرامش و تاکید بر مسایل فرهنگی اخلاقی در دانشگاه‌ها باید ادامه داده شود.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه از همه اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان و فرهیختگان انتظار می‌رود در این فضا با آرامش و اخلاق‌مداری حرکت کنند، گفت: اصل استیضاح یک وزیر، حق قانونی مجلس است و نظر نمایندگان برای ما محترم محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تعامل دولت و مجلس و این دو با دستگاه قضا و این سه با احترام با مقام معظم رهبری و این چهار با مردم بسیار مهم و اساسی است افزود: نباید این‌گونه القاء شود که در سایه استیضاح بین قوا فاصله افتاده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اهداف بسیار مهمی در پیش رو داریم و نباید دشمن را در این شرایط حساس منطقه‌ تحریک کنیم، افزود: به هیچ وجه اینگونه مسایل بین ارکان نظام فاصله نمی‌اندازد.

رئیس دولت یازدهم فرجی‌دانا را فردی اندیشمند و صاحب نظر معرفی کرد و افزود: در‌ آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها ما به یک آرامش واقعی در سطح مراکز علمی نیاز داریم.

بدهکارترین دولت را تحویل گرفتیم

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دولت یازدهم در سخت‌ترین شرایط دولت را تحویل گرفته است که بدهکارترین دولت تاریخ این کشور بوده، خاطرنشان کرد: دولت به نوبه خود تورم ۴۵ درصد را در دوره یک ساله به ۱۴ درصد رسانده و این کاهش ۳۱ درصدی در طول یک سال گذشته سبب شده تا ما به یک حرکت بی‌سابقه در تاریخ این کشور دست بزنیم که نسبت به سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی تصریح کرد: از شروع دولت یازدهم تاکنون که نزدیک به یک سال است تورم نقطه به نقطه به ۱۴ درصد رسیده و اگر تورم مازادی نیز وجود دارد مربوط به شرایط تحمیلی از دولت گذشته بوده است.

رئیس جمهور گفت: با این همه رکود و شرایط تحریم، ما کار بزرگی را بر عهده گرفتیم و توانستیم با یک مدیریت مناسب کشور را به دور از هرگونه تنش مدیریت کرده و آرامش جامعه را برقرار کنیم.

روحانی با بیان اینکه علما، روحانیان و همچنین حوزه‌های علمیه کار بزرگی را بر عهده دارند و همواره مروج دین به حساب می‌آیند، افزود: مروج دین و احکام الهی بودن شرایط استثنایی و ویژه‌ای است.

مردم‌دار و مردم‌باور بودن ویژگی بارز علما

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ویژگی‌ای که علمای ما همواره از آن برخوردار بودند مردم‌دار بودن و مردم ‌باور بودن آنهاست که سبب شده در سایه این ویژگی‌ها علما از روز اول نقش تأثیرگذار خود را انجام دهند اضافه کرد: علما در کنار این ویژگی‌ها با بصیرت و هوشیاری همواره هدایت‌گر جامعه بوده‌اند.

‌رئیس دولت یازدهم در ادامه گفت: امام راحل در عصر معاصر کار بزرگی را انجام داد و هر چند که حرکت نهضت اسلامی از دوران مشروطه آغاز شده بود اما رستاخیز عظیم در این زمینه از دهه ۴۰ شروع شد و امام راحل یک تنه این نهضت را به سرانجام رساند.

وی حرکت امام را در این عصر تاریخی اقدامی بی‌نظیر خواند و تصریح کرد: امام با همراهی و پشتیبانی این ملت در حقیقت مدیریت شایسته نظام اسلامی را به نمایش گذاشته و به همه جهانیان ثابت کرد که این نهضت همواره با قدرت و صلابت ادامه دارد، همان‌گونه که امروز جمهوری اسلامی ایران در این دنیای پرآشوب قدرت فائق و برتر است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: در مدت چهار سال مسئولیتی که عهده‌دار هستیم و افتخار خادمی مردم را داریم همه تلاش ما بر این بوده که تورم را کنترل و رکود را از بین ببریم که اقتصاددانان جهان نیز معترف هستند که پیروزی در این دو عرصه کار بسیار ارزشمندی بوده است.

حمایت همه‌جانبه دولت از اعزام مبلغان به سراسر کشور

روحانی حمایت همهجانبه دولت را از برنامههای فرهنگی و اعزام مبلغان به سراسر کشور در ترویج دین یادآور شد و اضافه کرد: امیدواریم با سهل شدن شرایط حساس کشور بتوانیم با همراهی علما، بزرگان، خطبا و مدرسان که به کمک دولت میآیند، ضعفهای مالی را نیز برطرف کنیم.