به گزارش فارس، حجتالاسلام مالكاژدر شريفي ظهر امروز در جمع خبرنگاران بر همراهي اصحاب رسانه در پيشبرد اهداف قوه قضائيه تاكيد كرد.
وی با بیان اینکه افزایش تعداد مراجعان به دادگستری استان امری طبیعی است، اظهار داشت: ‌با توجه به افزایش جمعیت و ازدیاد نسل این افزایش مراجعه کننده طبیعی است و سایر ادارات نیز با این مسئله رو در رو هستند.
رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی ادامه داد: ‌در حال حاضر تنها در مجتمع دادگستری استان سه ساختمان و ۱۳ طبقه درگیر رفع مشکلات مردم هستند.

* عمده مراجعان به دادگستری مربوط به تعاونی‌های مسکن است
این مسئول افزود: عمده مراجع به دادگستری مربوط به تعاونی‌های مسکن، کلاهبرداری و برخی موضوعات جنایی است که البته نوع مراجعات در شهرهای مختلف استان متفاوت است.
شریفی با اشاره به پرونده جراحت محیط ‌بان در خداآفرین افزود: این پرونده مربوط به یک قاضی معلق در آذربایجان‌غربی است که محیط‌بان مزبور توسط فامیل وی در هنگام شکار این دو تن مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.
وی گفت: ‌این دو تن پس از تیراندازی متواری شدند که در حال حاضر دستگیر و موضوع در خداآفرین در حال پیگیری است.
رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی در ادامه با اشاره به طرح برخورد با بی‌حجابی و جمع آوری ماهواره اضافه کرد: ‌این طرح به صورت هماهنگ با مقامات قضایی و از طریق نیروی انتظامی اجرا می‌شود و مقطعی بودن آن نیز به علت کاهش این موارد در جامعه است که ضرورت ادامه طرح را منتفی می‌کند.
شریفی دادگستری آذربایجان‌شرقی را جزو استان‌های برخوردار از نظر وجود قاضی دانست و ادامه داد: وضعیت وجود قضات در استان نسبت به بسیاری از استان‌های کشور بهتر است و تلاش می‌شود کاستی‌های موجود نیز با روش‌های مدیریتی جبران شود.
وی متذکر شد: در حال حاضر ۳۵۲ قاضی در استان فعال است که نسبت به سال ۱۳۸۶،۷۲ نفر افزایش نشان می‌دهد مضاف بر اینکه ۴۰ قاضی نیز در سال‌های گذشته بازنشست شده‌اند.

* سکینه آشتیانی دوران محکومیت خود را سپری می‌کند
رئيس كل دادگستري آذربايجانشرقي همچنين با اشاره به آخرين وضعيت سكينه آشتياني اذعان داشت: تمام مسائل در مورد وي مطرح شده و سكينه آشتياني دوران محكوميت خود را سپري ميكند و وضعيت نهايي او نامعلوم است.