به گزارش افکارنیوز، عباسعلی منصوری‌آرانی با اشاره به آخرین وضعیت بازگشایی سفارت انگلیس در تهران به خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران گفت: تاکنون این سفارت‌خانه بازگشایی نشده است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس خاطر نشان کرد: مقدمات بازگشایی سفارت‌خانه انگلیس در تهران در حال انجام است.

این در حالی است، علاء‌الدین بروجردی پیشتر در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران از توافق ایران و انگلیس برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران خبر داد.

وی افزود: مصوبه مجلس مبنی بر کاهش سطح روابط ایران و انگلیس از سفیر به کاردار همچنان به قوت خود باقی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در صورت بازگشایی سفارت انگلیس در ایران، باید صدور ویزا در تهران صورت گیرد و این یک امر ضروری است.

نماینده مردم بروجرد خاطر نشان کرد: مصوبه مجلس برای بازگشایی سفارت انگلیس در تهران هیچ منعی ندارد.

در حال حاضر سطح روابط ایران و انگلیس در سطح کاردار غیر مقیم است.

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز چهارشنبه ۲ آذر ۹۰ طرح قطع روابط با انگلیس را با ۱۶۲ رای موافق و ۵ رای مخالف به تصویب رساندند.

پس از تصویب رای، فریاد الله اکبر و مرگ بر آمریکا و انگلیس در صحن طنین انداز شد.

در مقدمه این طرح آمده است: با توجه به اینکه دولت انگلیس با تصمیم قطعنامه اخیر خود یک‌بار دیگر سیاست‌های کینه‌توزانه خود را در قبال ملت و دولت ایران نشان داد، داشتن روابط خارجی با این کشور به هیج وجه قابل قبول و منطبق بر منافع جمهوری اسلامی نیست. بر همین اساس وزارت امور خارجه باید هر چه روابط سیاسی را به سطح کاردار تنزل داده و روابط اقتصادی و تجاری را به حداقل برساند.

دو فوریت این طرح که با امضای برخی نمایندگان از جمله علاءالدین بروجردی، جواد جهانگیرزاده، محمد دهقانی نقندر، محمدتقی رهبر، سید شهاب‌الدین صدر، محمدحسن ابوترابی‌فرد و برخی دیگر از نمایندگان با قید دوفوریت تقدیم مجلس شده بود با رای بالای مجلس تصویب شد.

براساس ماده واحده این طرح وزارت امور خارجه ایران موظف است در چارچوب حفظ منافع ملی و دفاع از حقوق ملت ایران روابط سیاسی را با دولت انگلیس به سطح کاردار تنزل داده و روابط اقتصادی و بازرگانی را نیز به حداقل ممکن برساند.

براساس تبصره ۱ این ماده در صورت تغییر سیاست‌های کشور خصمانه کشور منظور با گزارش وزارت امور خارجه و تصویب مجلس شورای اسلامی سطح روابط ارتقا می‌یابد.
تبصره ۲ ماده طرح کاهش روابط با انگلیس، وزارت امور خارجه ایران را موظف می‌کند در مورد سایر کشورهایی که رفتار مشابه انگلیس داشته باشند، گزارشی جهت اخذ تصمیم مناسب در مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.