به گزارش افکارنیوز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که پیش از ظهر امروز(دوشنبه) وارد بروکسل شد، با «وان رومپوی» رئیس شورای اروپا ملاقات کرد.

در این دیدار دو طرف پیرامون آخرین تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای و روند همکاری‌ها و ارتباطات ایران و اتحادیه اروپایی گفت‌وگو کردند.

مسئله تروریسم و افراطی‌گری و تهدیدات رو به گسترش آن و همچنین مذاکرات هسته‌ای در این گفت‌وگوها مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

ظریف گفت‌وگو و مشورت و بررسی زمینه‌های رفع خطر و حل معضل پیچیده و رو به افزایش تروریسم و افراط را بر اساس مسئولیت پذیری همه کشورها مهم توصیف کرد و برخورد غیر تبعیض آمیز و واقع بینانه با مسئله تروریسم و افراطی گری را مورد تاکید قرار داد.

وی همچنین در زمینه مذاکرات جاری هسته‌ای، پایبندی کامل طرف‌های مذاکره به تعهداتشان را مهم و تعیین کننده خواند و دستیابی به راه‌حل جامع را کاملا ممکن دانست و افزود: همه طرف‌های مذاکره باید با حساسیت به توافقات عمل کرده و مانع از پیچیدگی و انحراف توافقات به عمل آمده شوند.

رئیس شورای اروپا در این دیدار چالش‌های پیش روی جامعه بین‌الملل و همچنین اتحادیه اروپایی را تشریح کرد و با اشاره به ابعاد متعدد مسئله تروریسم و افراطی گری، خطرات ناشی از آن را بسیار فراگیر خواند.

رومپوی در این گفت‌وگو ایران را یک شریک خوب برای اتحادیه اروپا دانست و اضافه کرد: ظرفیت‌های مثبت و بالقوه ایران برای همکاری‌های آینده برای ما اهمیت دارد.

وی در این ملاقات اراده کشورهای اروپایی برای رسیدن به توافق جامع در مذاکرات جاری هسته‌ای را یادآور شد.

لازم به ذکر است محمدجواد ظریف و سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونانش در ادامه حضورش در بروکسل پایتخت بژیک با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هلگا اشمیت معاون و جیمز موریسون مسئول دفترش دیدار و در خصوص مذاکرات ایران و ۱ + ۵ به گفت‌وگو پرداخت که این گفت‌وگو بر سر میز ناهار نیز ادامه یافت و سه ساعت به طول انجامید.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در سفرش به اروپا قرار است فردا به لوکزامبورگ و از آنجا به ایتالیا سفر کند.