دبيركل تشكل هفتاد و دو تن ايران اسلامي كه از مجموعههاي حامي رئيس جمهور است . مهدي فتحيزاده از نحوه شكلگيري اين تشكل و حمايتهاي آن از رئيسجمهور و دولت پرداخت و اعلام كرد تا زماني كه مقام معظم رهبري دولت و رئيسدفتر رئيسجمهور را طرد و يا تكفير نكند ، اين تشكل به حمايت خود از آنها ادامه خواهد داد.

وی معتقد است؛ با توجه به ظرفیت‌هائی که اسفندیار رحیم مشائی از آن برخوردار است در صورت کاندیدا شدن در دوره بعد بیشتر از احمدی‌نژاد رای خواهد آورد.

فتحی زاده در این گفت‌وگو با اشاره به جلسه امشب تشکل متبوعش گفت: در جلسه امروز تشکل۷۲ تن ایران اسلامی، مهندس فروزنده معاون منابع انسانی رئیس‌جمهور و گروسی معاون فرهنگی بنیاد شهید سخنرانی خواهند کرد.

دبیر کل تشکل هفتاد و دو تن ایران اسلامی با بیان اینکه اعضای این تشکل دلخوری به مسائل کلان کشور داشته و می‌خواهند دغدغه‌های خود را به معاون رئیس‌جمهور منتقل کنند، معتقد است: چند نفر از اعضای دولت مخالف با آرمان‌های رئیس‌جمهور حرکت می‌کنند و ما به‌عنوان یک تشکل که حلقه واسطه میان مردم و مسوولان است به دنبال این هستیم که دلخوری‌های بچه‌های حزب‌اللهی و ارزشی را به رئیس‌جمهور منتقل کنیم.

وی ادامه داد: یکی، دو تن از وزرا و مسوولان دولت در چارچوب اهداف رئیس‌جمهور حرکت نمی‌کنند به طور مثال وزیر اقتصاد افرادی را انتخاب می‌کند که سیاست‌ها و آرمان‌های که ما به خاطر آن به سمت رئیس‌جمهور آمدیم را قبول ندارند. ما به این افراد معترض هستیم.

دبیر‌کل تشکل هفتاد و دو تن ایران اسلامی با بیان اینکه معتقد است: ذبیحی و مشایی افرادی هستند که پای کار ایستاده و هزینه هم داده‌اند اظهار داشت: دیدگاه گروه ۷۲ تن ایران اسلامی دقیقا برگرفته از دیدگاه مقام معظم رهبری است. در جلسه‌ای که ایشان با دانشجویان داشته و دانشجویی اعلام کرد که دلمان از دست رئیس‌جمهور خون است. آقا فرمودند دلتان خون نباشد و باید مسائل فرعی را از اصلی جدا کنید. ما هم حرفمان همین است. تا زمانی که حضرت آقا رئیس دفتر رئیس‌جمهور را تکفیر، نفی و یا رد نکرده است ما ایشان را قبول داریم چرا که اصل بر برائت است و ما نمی‌توانیم فردی را به خاطر دیدگاه، مورد هجمه قرار دهیم.

فتحی‌زاده مشایی را فردی صاحب نظر دانست که ممکن است نظریات او مانند هر صاحب نظر دیگری چالش‌هایی را ایجاد و مورد قبول مطلق قرار نگیرد.

وی ادامه داد: ما نیز به برخی از مواضع آقای مشایی انتقاد داریم به طور مثال زمانی که ایشان مکتب ایرانی را مطرح کردند، ما این مساله را در درجاتی قبول داشته و در درجاتی رد می‌کنیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور اگر بخواهد اسلام را در مقابل اسلام قرار دهد ما با آن مخالفت خواهیم کرد، اما اگر منظور ایشان این باشد که مکتب ایرانی در لوای مکتب اسلام باشد ما هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

وی افزود: در خصوص منشور کوروش رئیس دفتر رئیس‌جمهور آن را هم اندازه وحی دانسته است، ما نیز اگر مراد ایشان این باشد که منشور کوروش وحی است، قبول نداریم، اما اگر منظور ایشان این باشد که منشور کوروش یادگاری ارزشمند و یک اثر اخلاقی و مکتبی است می‌توان آن را قبول کرد. نباید به این صورت باشد که چون آقای مشایی این حرف را زده او را طرد کرده و بر علیه او راهپیمایی کنیم.

دبیر‌کل تشکل هفتاد و دو تن ایران اسلامی با تاکید بر اینکه این تشکل مواضع و دیدگاه افراد را مورد بررسی علمی قرار می‌دهد، تصریح کرد: زمانی که ما به صحبت‌های مشایی انتقاد یا او تکفیر نمی‌کنیم و یا فحش می‌ندهیم، دوستان به ما می‌گویند که طرفدار مشایی هستیم.

فتحی‌زاده در ادامه در خصوص تشکل ۷۲ تن ایران اسلامی گفت: این گروه از زمستان ۸۷ و با دور هم‌جمع شدن دانشجویان و اساتید دانشکده حقوق دانشگاه تهران و با حضور برخی علما تشکیل و تصمیم گرفته شد یک تشکل داشجویی و نخبه حامی احمدی‌نژاد را به راه بیاندازیم و در این راستا نیز براساس منویات مقام معظم رهبری حرکت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه همگان مکلف هستند بدون کوچک‌ترین تحریفی از سخنان مقام معظم رهبری تبعیت کنند، اظهار داشت: بسیار کسانی هستند که خود را مدعی ولایتمداری می‌دانند، اما به سخنان ایشان بی‌توجه هستند. به طور مثال یکی از افرادی که روزنامه بزرگی در دست دارد و خود را مدعی ولایت می‌داند، سخنان مقام معظم رهبری را کم یا زیاد می‌کنند. به طور مثال اخیرا که مقام معظم رهبری اعلام کرده دولت از موازی کاری در سیاست خارجی پرهیز کند، ایشان در روزنامه خود در کنار سیاست خارجی کلمه فرهنگ را هم اضافه کرده‌است. جای تعجب است با توجه به اینکه مقام معظم رهبری بارها گفته‌اند تمام سخنان خود را سنجیده بیان می‌کند و از کسی هم ترس و واهمه‌ای ندارد، چرا این فرد در روزنامه خود سخنان رهبری را کم ویا زیاد می‌کند.

دبیر‌کل تشکل هفتاد و دو تن ایران اسلامی با بیان اینکه باید فرمایشات مقام معظم رهبری به صورت مطلق ‌پذیرفته و از تفسیر آن خودداری کنیم، به حمایت مقام معظم رهبری از رئیس‌جمهور اشاره کرد وگفت: در بعد از انتخابات ایشان در خطبه‌های نماز جمعه اعلام کردند که دیدگاه‌ من به رئیس‌جمهور نزدیک است. به همین دلیل ما وظیفه خود می‌دانیم که از رئیس‌جمهور حمایت کنیم و تازمانی که دولت و ریاست‌جمهوری از حمایت مقام معظم رهبری برخوردار است ما مکلف به حمایت هستیم و اگر این حمایت برداشته شود قطعا ما هم دیگر در این مسیر حرکت نخواهیم کرد.

وی ولایت فقیه، رهبری امور تحت روحانیت، تحقق منویات مقام معظم رهبری و تحقق اسلامیت و جمهوریت نظام به طور مساوی را از چهار اصل بنیادین این تشکل یاد کرد و گفت: در میان تشکل‌های دیگر ما تنها گروهی هستیم که معتقدیم که حکومت و قدرت را باید به سالم‌ترین با جنبه‌ترین افراد که از قشر روحانیون هستند تحویل دهیم چرا که معتقدیم روحانیون نسبت به سایر مشاغل افرادی پاک دامن‌تر، با ظرفیت‌تر متعادل‌تر و متخصص‌تری هستند و به همین دلیل تلاش می‌کنیم امور به دست روحانیت سپرده شود و مسوولیت دست آنها بوده و افرادی غیر روحانی تحت آنها به وظایف خود عمل کنند.

فتحی زاده با بیان اینکه از نظر ما مقام معظم رهبری یک طرز فکر و مکتب است، خاطرنشان کرد: تمام تلاش تشکل ۷۲ تن ایران اسلامی این است که دیدگاه مقام معظم رهبری را تئوریزه و در جامعه پیاده کنیم.

دبیر‌کل تشکل هفتاد و دو تن ایران اسلامی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری در تحقق اسلامیت و جمهوریت نظام بیشترین هزینه را به خاطر جمهوریت نظام پرداخت کرده‌اند، گفت: در سال ۷۶ که عده‌ای به دنبال تغییر قانون اساسی بودند، ایشان ایستادگی کرده و اجازه ندادند این کار صورت بگیرد. این امر ناشی از تعهد و پایداری ایشان به جمهوریت نظام بود.

وی با بیان اینکه این تشکل در حدود سه هزار عضو داشته و با تقسیم کردن کشور به ۱۰ منطقه در حال فعالیت و جذب نیرو است، اظهار داشت: قصد ما نیست که تنها برای انتخابات فعالیت کنیم و چون نیاز امروز جامعه را تحزب می دانیم، به دنبال این هستیم که تا ۱۰ سال آینده فعالیت فراگیر داشته باشیم.

فتحی‌زاده در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد فعالیت می‌کند، اظهارداشت: فکر نمی‌کنم رییس دفتر رییس جمهور چنین قصدی داشته باشد اما حق طبیعی ایشان است که با توجه به پتانسیل‌هایی که دارد، کاندیدا شود.

دبیرکل تشکل هفتاد و دو تن ایران اسلامی تصریح کرد: به نظرم اگر ایشان در انتخابات آینده کاندید شود به خاطر صداقتی که دارد بیشتر از آقای احمدی‌نژاد رای خواهد آورد.

وی ادامه داد: وقتی برخی مسوولان سمتی می‌گیرند، محافظه کار می‌شوند اما ایشان به خاطر شفافیت و زلالیت، می‌تواند حرف‌هایی که الان می‌زند را نزند اما معتقد است مسایلی را که باور دارد، باید بیان کند.

فتحی‌زاده گفت: اخیرا چند روزنامه نگار اصلاح طلب با من تماس گرفته و چون فکر می‌کردند بنده از نزدیکان آقای مشایی هستم اعلام کردند که به ایشان بگویم آنها از فتنه جدا شده و به دنبال ترویج دیدگاه‌های آقای مشایی در نشریات خود هستند.

دبیر‌کل تشکل هفتاد و دو تن ایران اسلامی با انتقاد از افرادی که با سخنان مشایی تهاجمی برخورد می‌کنند، گفت: آقای مشایی توانست بسیاری از افرادی که جزء نیروی فتنه بودند را جذب کرده و به دامن انقلاب باز گرداند و از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است.