به گزارش افکارنیوز، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» طی گزارشی با مضمون «پیشرفت‌های کم بعد از گفت‌وگوی تلفنی اوباما با روحانی» نوشت: بعد از گذشت ۱ سال از تماس تلفنی تاریخی «باراک اوباما»، رییس جمهور آمریکا با «حسن روحانی»، همتای ایرانی خود برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این هفته فرصتی دیگر از آزمودن اشتیاق این ۲ کشور در تعامل با همدیگر است. هرچند که این ۲ رییس جمهور هیچ برنامه‌ای را برای دیدار با هم تاکنون اعلام نکرده‌اند.

این روزنامه نوشت: بحثداعش و نحوه مقابله با آن موجب عصبی شدن این ۲ کشور شده است. هرچند که قرار است «کری «و «ظریف»، وزرای خارجه آمریکا و ایران این هفته مجداد با هم دیدار کنند اما بنابر ادعای یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا علامتی خوشبینانه از گفت‌و‌گوهای جاری هسته‌ای دیده نمی‌شود.

این مقام وزارت خارجه آمریکا که مایل به افشای نام خود نبود، گفت: «این وضعیت برای ۲ طرف این قضیه پذیرفتنی نیست.»

واشنگتن پست نوشت: هدف غرب از مذاکرات اتمی ضربه زدن به چشم انداز نظامی برنامه‌های هسته‌ای ایران و ساخت جنگ افزار هسته‌ای از سوی این کشور است و در این وضعیت ایران با حجم محدودی از توانایی غنی سازی باقی خواهد ماند و این می‌تواند برای دولت این کشور توجیه خوبی باشد که بگوید از حق خود در حفظ برنامه‌های هسته‌ای در زمینه فن آوری علمی عقب نشینی نکرده است.

اما از سوی دیگر ایران خواهان حفظ تعداد کنونی سانتریفیوژها است.

این روزنامه در خاتمه نوشت: دیپلماتهای نزدیک به مذاکرات اتمی در این زمینه گفتند که بهترین دستاورد این مذاکرات تمدید مجدد گفتوگوهای هستهای یا توافق موقت بسیار کوچکتر از توافق جامع صورت گرفته در سال گذشته است.