به گزارش افکارنیوز، علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی عصر امروز - سه‌شنبه - در حاشیه مراسم هفته دفاع مقدس که با حضور خانواده‌های شهدا و ایثارگران سازمان انرژی اتمی در محل این سازمان برگزار شد، در جمع خبرنگاران در خصوص خبر نیویورک‌تایمز نصب اتصال‌ها در سانتریفیوژها اظهار داشت: اینها حرف‌های رسانه‌ای است و بنا نداریم در این برهه به این اظهارات پاسخ دهیم، زیرا مذاکرات در حال حاضر به خوبی پیش می‌رود، آنها مطالبات خودشان را دارند و ایران نیز مواضع خود را دارد. یا امروز، فردا به نتیجه می‌رسند یا یک فردای دورتر؛ ما خیلی نگران این موضوع نیستیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران اهل حکمت و عقلانیت سیاسی است و تمام حکمت و عقلانیت را در چارچوب عزت و اقتدار منافع و حاکمیت ملی خود پیش می‌برد.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: اینکه در روزنامه‌ها به نقل از این و آن چه می‌گویند خیلی برای ما ارزش ندارد، ما مسائلمان را در مذاکره با طرف مقابل مورد گفت‌وگو قرار می‌دهیم و بنا نداریم به خصوص در حال حاضر و در چنین برهه حساسی نسبت به مواضع رسانه‌ای پاسخ دهیم.

صالحی یادآور شد: چه بسا برخی از این مواضعی که اتخاذ می‌شود به خاطر این است که ما موضع‌گیری رسانه‌ای کنیم تا بعد آنها بخواهند سوءاستفاده کنند.

معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: الان هیچ ضرورتی ندارد که ما به سخنان لغو بعضی‌‌ها بخواهیم پاسخ دهیم. صبر می‌کنیم ببینیم مذاکره‌کنندگان ما که به خوبی و با اقتدار از امنیت، منافع و حاکمیت ملی ما دفاع می‌کنند، نتیجه را اعلام کنند.

*برای آنها راهی جز رسیدن به توافق با ایران نیست

وی در پاسخ به این سوال که به اعتقاد شما تا سوم آذر توافقنامه هسته‌ای حاصل خواهد شد؟ عنوان کرد: بنده غیب‌گو نیستم، ولی براساس استنباط شخصی خود می‌توانم بگویم برای آنها راهی جز رسیدن به توافق با ایران نیست.

وی در خصوص سفر رئیس‌جمهور به نیویورک و درخواست از مردم در این خصوص اظهار داشت: درخواست من از مردم این است که همچون سابق پشتیبان دولتشان باشند. تا زمانی که طرف مقابل بداند که مردم پشتیبان نظام و دولتشان هستند قطعا حساب دیگری باز می‌کنند ولی اگر روزی روزگاری خدای نکرده مردم روزی بخواهند از دولتشان جدا شوند وضعیت مشخص است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص دو موضوع باقیمانده بین ایران و آژانس گفت: راجع به دو مورد باقیمانده قدم‌هایی دارد برداشته می‌شود.

معاون رئیس جمهور همچنین گفت: ما طبق توافقنامه‌ای که با آقای آمانو داشتیم جلو می‌رویم، البته قبلا در رسانه‌ها عنوان شد ما گله‌هایی از آژانس داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص این گلایه‌ها عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌هایی با آژانس امضا کرده بودیم و قرار مدارهایی با هم گذاشته بودیم و نمایندگان ایشان به ایران آمدند و بعد آن گونه که باید این توافقات منعکس شود، نشد و ما گله‌ خود را کردیم و الان شرایط یک مقدار بهتر شده است.

صالحی در خصوص بازدید بازرسان آژانس از سایت پارچین عنوان کرد: مدتی است که عنوان می‌کنند که ما می‌خواهیم از پارچین بازدید کنیم و ما نیز گفته‌ایم که شما دوبار از پارچین بازدید کرده‌اید. بار اول که بازدید کردند گفتند یکبار کفایت می‌کند، ولی بعد از مدتی دوباره درخواستشان را مطرح کردند و گفتند که بار دوم کفایت می‌کند و مجددا این درخواست را مطرح می‌کنند.

وی اضافه کرد: ما مشکلی با بازدید از پارچین نداریم، اما مشکل اینجاست که ما یک حاکمیت ملی داریم که برای خودمان تعریف کرده‌ایم که این حاکمیت ملی اجازه نمی‌دهد سایرین بنا به اراده و خواست خودشان درخواست‌هایی را مطرح کنند که در چارچوب کنوانسیون‌ها، مقررات بین‌المللی و توافقنامه‌های بین‌المللی نمی‌گنجد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما الان یک توافقنامه پادمانی با آژانس داریم که در چارچوب آن توافقنامه عمل می‌شود و ما فراتر از آن توافق‌نامه قدم‌هایی را در برخی امور برداشته‌ایم. این نبایستی به این مفهوم باشد که هر اراده‌ای بکنند که انگار خودشان واضع مقررات به صورت لحظه‌ای هستند و می‌خواهند مقررات لحظه‌ای خودشان مورد اجرا قرار گیرد.

وی ادامه داد: ما هر وقت که مجددا پروتکل الحاقی را به اجرا درآوردیم، در چارچوب آن پروتکل الحاقی باز می‌توانند عمل کنند و بازرسی‌های آنها می‌تواند وسیع‌تر شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی عنوان کرد: ما بحثمبنایی و براساس استدلال‌های علمی و مستندات باشد مشکل خیلی راحت می تواند حل شود، اما اگر سیاست به ابعاد حقوقی و فنی اضافه شود ما مشکل داریم.

وی در خصوص علت عدم حضورش در نشست عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان کرد: کارم زیاد است و فکر کردم اینجا باشیم موثرتر هستیم.

صالحی در خصوص سالروز دفاع مقدس نیز گفت: دفاع مقدس تجلی این پیام الهی است «الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا.» انقلاب با نام الله اکبر شروع شد و بر این اصل استقامت کردیم و روز به روز عزیزتر شد. شهدا، دفاع مقدس، ایثارگران و آزادگان ما به دنیا فهماندند که این ملتی که در بستر اسلام حرکت می‌کند و پشتوانه آن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است در مقابل هیچ ظالمی سر تعظیم فرود نمی‌آورد و تصمیم بر این گرفته که دیگر غلام حلقه به گوش هیچ کشور مستکبری نباشد و هزینه‌اش را هم پرداخته است و تا به امروز روز به روز عزیرتر شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران روز به روز به کشوری تبدیل شده که برای کشورهای در حال توسعه یک الگو و اسوه است و روز به روز این پیام انقلاب اسلامی در دنیا شنیده میشود اینکه در منطقه به عنوان بیداری اسلامی تجلی پیدا کرده و میرود تا این پیام در کل جهان طنین انداز شود و آینده را روشن و تابناک میبینیم و این وعده الهی است و به آن وعده ایمان داریم.